Čína sa v súčasnej dobe potýka s niekoľkými ekonomickými problémami. Hospodársky rast sa spomalil a vláda v Pekingu sa snaží priviesť chladiacu fázu prehriateho trhu s nehnuteľnosťami pod kontrolu. Ekonomiky juhovýchodnej Ázie sú obzvlášť postihnuté poklesom v Číne, pretože majú úzke obchodné vzťahy s touto krajinou, hlásia správy PricewaterhouseCoopers. Producenti komodít tiež trpia kvôli tomuto vývoju, pretože spomalenie čínskeho hospodárskeho rastu nevyhnutne vedie k poklesu dopytu po surovinách. Aby toho nebolo málo, rozvíjajúce sa ekonomiky – vrátane Číny – utrpia ťažkú ekonomickú ranu, keď Federálny rezervný systém USA zvýši úrokové sadzby.
Dotknuté štáty sa potom budú musieť vysporiadať s masívnym odlivom kapitálu, na ktorom sú závislé, pretože svoje obchodné deficity financujú práve prílevom zahraničného kapitálu. Sprísnenie likvidity je oveľa pravdepodobnejšie ako v priemyselných krajinách na rozvíjajúcich sa trhoch. Dôsledkom by bol dramatický pokles úverov zo strany finančných inštitúcií v súvislosti s poklesom spotreby. Rast sadzieb FEDu by tiež súčasne viedol k ďalšiemu posilneniu dolára, čo by zvýšilo dlh rozvíjajúcich sa krajín. Tie sú tiež vedené v dolároch v celkovej hodnote 2,6 bilióna dolárov. V tomto kontexte sú najzraniteľnejšie tieto krajiny: Turecko, Peru, Kolumbia, Čína, Rusko, Spojené arabské emiráty, Čile, Indonézia, Malajzia a Južná Afrika.
Aj nemecké exportné podniky pociťujú negatívny vývoj v Číne. Vývoz do ľudovej republiky v prvom polroku 2015 stúpol len o 0,8 percenta. Nemecký priemysel sa pozerá skepticky na budúcnosť: inštitút Ifo predpokladá stále rastúce vývozy, ale s nižšou mierou rastu ako v poslednej dobe. “V strednodobom horizonte nie je možné oddeliť nemeckú ekonomiku od slabostí v Číne,” povedal hlavný ekonóm Commerzbank Joerg Kraemer. V dlhodobom horizonte sa to dotkne predovšetkým kľúčových priemyselných odvetví, ako je automobilový priemysel a strojárstvo. “Čína je trh číslo jeden pre nemecké strojárstvo a zostane číslom jeden aj v dohľadnej budúcnosti,” uviedol generálny riaditeľ združenia priemyslu VDMA, Thilo Brodtmann. Od januára do júna klesol vývoz strojov do Číny zhruba o päť percent, píše Financial Times.
Žiadna iná krajina EÚ nie je tak závislá na Číne, ako Nemecko: 5,4 percenta nemeckých exportov tam pristálo v prvom štvrťroku 2015. Z Francúzska to bolo len 3,2 percenta, z Veľkej Británie 3,1 percenta. Celkovo nemecké spoločnosti v Číne predali v prvom polroku tovar v hodnote 36 miliárd eur.