Peking/Londýn 7. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Andy Wong)
Politika kontroly pôrodnosti v Číne by do 20 rokov mohla viesť k zníženiu počtu detí narodených ujgurskej menšine i ďalším etnickým minoritám v autonómnej oblasti Sin-ťiang, a to o 2,6 – 4,5 milióna. Ide zhruba o tretinu detí, ktoré by sa v týchto menšinových etnikách mohli narodiť, ak by tam čínske úrady nepresadzovali svoju politiku kontroly pôrodnosti
Vyplýva to z analýzy nemeckého vedca Adriana Zenza, ktorú pred jej zverejnením dostala exkluzívne k dispozícii agentúra Reuters.
V analýze sa tiež spomína, že doteraz nezverejnené oficiálne údaje v Číne ukazujú, že pôrodnosť u etnických menšín klesla v rokoch 2017–19 o 48,7 percenta.
Výskum Adriana Zenza prichádza v čase rastúceho tlaku niektorých západných krajín, ktoré žiadajú prešetriť, či by konanie čínskych úradov v Sin-ťiangu mohlo byť považované za genocídu tamojších menšinových národov. Peking túto interpretáciu svojej politiky rázne odmieta.
Výskum uskutočnený Zenzom je prvou recenzovanou analýzou dlhodobého vplyvu viacročného tlaku Pekingu na populáciu v západočínskej provincii Sin-ťiang, uviedol Reuters.
Skupiny zaoberajúce sa ochranou ľudských práv, vedci i niektorí obyvatelia regiónu totiž tvrdia, že súčasťou politiky Pekingu sú novo vynútené pôrodné limity pre Ujgurov a ďalšie tamojšie – najmä moslimské – etnické menšiny, presuny pracovnej sily do iných regiónov a internácia odhadom asi milióna Ujgurov a príslušníkov ďalších etnických menšín v sieti prevýchovných táborov.
“Toto (výskum a analýza) skutočne ukazuje zámer, ktorý stojí za dlhodobým plánom čínskej vlády pre ujgurské obyvayteľstvo,” vysvetlil Zenz pre agentúru Reuters.
Čínska vláda nezverejnila zatiaľ nijaký oficiálny cieľ na zníženie podielu Ujgurov a príslušníkov iných etnických menšín v Sin-ťiangu. Na základe analýzy oficiálnych údajov o narodení, demografických prognóz a etnických pomerov navrhnutých čínskymi akademikmi a úradníkmi však Zenz odhaduje, že cieľom Pekingu by mohlo byť, aby sa podiel príslušníkov národa Chan, ktorý je v Číne dominantný, zvýšil v južnom Sin-ťiangu zo súčasných 8,4 percenta na zhruba 25 percent.
“Tento cieľ je dosiahnuteľný, iba ak budú robiť to, čo robili, a teda drasticky potláčať pôrodnosť (Ujgurov),” uviedol Zenz.
.
Čína už predtým uviedla, že súčasný pokles pôrodnosti etnických menšín je spôsobený úplnou implementáciou existujúcich pôrodných kvót v tomto regióne, ako aj rozvojovými faktormi vrátane zvýšenia príjmu na obyvateľa a širšieho prístupu k službám plánovaného rodičovstva.
“Takzvaná genocída v Sin-ťiangu je číry nezmysel,” uviedlo vo vyhlásení pre Reuters čínske ministerstvo zahraničných vecí, pričom dodalo, že “je to prejav postranných úmyslov protičínskych síl v USA a na Západe a tých, čo trpia sinofóbiou”.
Ministerstvo deklarovalo, že oficiálne údaje ukazujúce pokles pôrodnosti v Sin-ťiangu v rokoch 2017–19 “neodrážajú skutočnú situáciu” a pôrodnosť Ujgurov v Sin-ťiangu zostáva vyššia než u tamojších Chanov.
Odhady počtu obyvateľov
Zenz vo svojej analýze porovnáva odhady počtu obyvateľov, ktoré vypracovali vedci na základe dát dostupných pred zásahom do pôrodnosti, s oficiálnymi údajmi o pôrodnosti a tým, čo Peking označuje za opatrenia “populačnej optimalizácie” pre etnické menšiny v Sin-ťiangu, zavedené od roku 2017.
Z tohto porovnania vyplýva, že na “ujgurskom” juhu provincie Sin-ťiang by v súlade s novou politikou prevencie pôrodov malo v roku 2040 žiť 8,6 – 10,5 milióna príslušníkov etnických menšín.
Podľa projekcií čínskych vedcov, ktorí pracovali na základe starších dát, ešte spred zavedenia kontroly pôrodnosti, by populácia etnických menšín v Sin-ťiangu mohla v roku 2040 dosiahnuť 13,14 milióna.
V súčasnosti v Sin-ťiangu žije okolo 9,47 milióna príslušníkov menšín.
Zenz je nezávislým vedeckým pracovníkom v nadácii Memorial Victims of Communism Memorial Foundation, neziskovej organizácie so sídlom vo Washingtone.
Peking odsudzuje Zenzov výskum, ktorý je kritický voči politike Číny v oblasti národnostných menšín. Čínske ministerstvo zahraničných vecí ho obvinilo zo “zavádzania” ľudí a v reakcii na otázky agentúry Reuters ohľadom jeho najnovších zistení Peking uviedol, že “jeho lži nestoja za vyvrátenie”.
Zenzov výskum bol po zrecenzovaní príspevku 3. júna prijatý na zverejnenie vo vedeckom časopise Central Asian Survey.