Bratislava 14. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP – Patrick Semansky)
Čína neakceptuje pokusy malej skupiny krajín určovať „osud sveta“, uvádza sa v komuniké tlačového oddelenia veľvyslanectva Čínskej ľudovej republiky (ČĽR) v Londýne v reakcii na medializované závery summitu G7 v britskom Cornwalle, kde sa lídri niektorých západných štátov opäť vyjadrovali k vnútropolitickým záležitostiam Číny a vyhrážali sa kolektívnou stratégiou, ktorá by mala donútiť Čínu k tomu, aby si osvojila západný systém hodnôt
„Náš postoj spočíva v tom, že všetky krajiny, veľké aj malé, silné aj slabé, bohaté aj chudobné, sú si rovné pri riešení globálnych otázok prostredníctvom konzultácií, ku ktorým musia byť prizvané všetky štáty. Časy, kedy sa globálne rozhodnutia prijímali na úrovni malej skupiny štátov, sú už minulosťou“, uvádza sa v komuniké čínskeho veľvyslanectva vo Veľkej Británii.
Čínska ambasáda pripomenula, že multilaterálne vzťahy musia zohľadňovať princípy Charty OSN a medzinárodného práva, pričom nemôžu byť podriadené diktátu „malej kliky štátov alebo nejakého politického bloku“.
Lídri skupiny G7 sa v anglickom kúpeľnom mestečku Carbis Bay (Cornwall) v dňoch 11. – 13. júna 2021 opätovne snažili poučovať Čínsku ľudovú republiku o ľudských právach obyvateľov čínskeho Hongkongu a západočínskej provincie Ujgursko (Sin-ťiang), respektíve o tom, ako má vyzerať slobodná plavba v Juhočínskom mori.
Peking si ešte v marci tohto roku počas dvojstranných rokovaní s USA v americkom Anchorage vyprosil, aby sa Washington nepokúšal podsúvať Číne svoj štýl demokracie. Čínska delegácia vtedy upozornila amerického ministra zahraničia Antonyho Blinkena, aby si Američania dávali pozor na tón, akým sa rozprávajú s Čínou a aby si uvedomili, že už nie sú v pozícii, kedy sa môžu rozprávať s Pekingom z pozície sily.
Gabriel Gačko