Peking 14. februára 2018 (HSP/Global Times/Foto:TASR/AP-Anat Givon)
Portál Global Times venuje svoju pozornosť rastu čínskej námornej kapacity.
„Pre Čínu je racionálne a nevyhnutné zintenzívniť svoju námornú silu, pretože ekonomická sila Číny je čoraz väčšia, uviedli čínski experti pre denník People´s Daily. Denník publikoval tri veľké články, aby zdôraznil význam budovania čínskych námorných základní, ktoré umožnia Číne zaradiť sa medzi námorné veľmoci.
„Budovaním Číny ako námornej veľmoci sa krajina prispôsobí globálnemu trendu a nevyhnutnej realizácii čínskeho sna o národnom oživení“ môžeme čítať v článku z People´s Daily, ktorý bol publikovaný v nedeľu pod témou „Je čas vybudovať silnú námornú veľmoc“.
Tieto tri články zhodnotili vývoj námornej politiky Číny od 18. Národného kongresu Komunistickej strany Číny v roku 2012, vrátane podpory morskej ekologickej ochrany, zabezpečenia integrity a národných záujmov, ako aj začiatku spolupráce v sporných otázkach.
S rozvojom iniciatívy Hodvábnej cesty rozširuje Čína masívne ľudský personál, zdroje a čínsky majetok do iných krajín ale zároveň tam čelí problémom a terorizmu. Preto bolo nutné, aby Čína posilnila svoju námornú silu na ochranu svojich zámorských záujmov. Budovanie námornej sily je v súčasnosti strategickým záujmom Číny.
„Tieto články vyslali jasné posolstvo, že Čína mieni investovať viac úsilia na posilnenie ochrany námorných ciest a svojich námorných záujmov,“ povedal Xu Guangyu, bývalý poradca čínskej Asociácie pre kontrolu zbrojenia a odzbrojenie.
V budúcnosti vybuduje Čína ďalšie zámorské logistické základne, ktoré pomôžu čínskemu námorníctvu vykonávať operácie na celom svete.
„Nie je potrebné skrývať ambície čínskeho námorníctva: potrebujeme zvýšiť svoje kapacity, aby sme úspešne mohli viesť globálne operácie,“ povedal Xu. „USA sú globálnou silou s masívnymi námornými záujmami“. Vzhľadom na to, že čísla sa už stala tiež globálnou ekonomickou silnou je celkom rozumné, aby Čína posilnila svoju námornú silu.
Námorná základňa v Džibuti „nebude posledná“, povedal. „Viac zahraničných základní vybudujeme na rôznych kontinentoch, ale môžete si byť istí, že to nebudú vojenské základne, ale budú založené na partnerstve a nebudú útočiť na žiadnu krajinu,“ vyhlásil Xu.
„Čínske námorné ambície nie sú rovnaké ako majú západné krajiny, ktoré v minulosti budovali svoju námornú hegemóniu,“ povedal Wang Yiwei, riaditeľ Inštitútu medzinárodných vzťahov na unierzite Renmit v Pekingu.