Bratislava/Peking 28. januára 2021 (HSP/Foto:Screenshot)
Čína začala používať análne tampóny na testovanie obyvateľov na koronavírus, čo je metóda, ktorá je podľa odborníkov presnejšia a zvyšuje šance na zistenie vírusu
Na odber testovaných vzoriek je potrebné vložiť tampón asi tri až päť centimetrov do konečníka a niekoľkokrát ho otočiť.
Po dvojnásobnom dokončení pohybu sa tampón odstráni a potom sa bezpečne umiestni do nádoby so vzorkou. Celý postup vraj trvá asi 10 sekúnd, píše britský denník Daily Mail.
V čínskom hlavnom meste začali túto metódu detekcie používať častejšie počas hromadného testovania po tom, čo sa minulý týždeň objavil pozitívny prípad.
Od 17. januára bolo pretestovaných tri milióny obyvateľov v troch pekinských okresoch s cieľom zabrániť nákaze, uviedli úrady. Viac ako 1 000 zamestnancov a študentov v škole, kde sa objavila infikovaná osoba tiež podstúpilo rôzne testy nukleových kyselín vrátane análnych výterov.
Análne tampóny sa v Číne používajú na testovanie koronavírusu od minulého roku, podľa čínskeho odborníka na kontrolu chorôb sa však metóda kvôli jej nepríjemnostiam používa hlavne v kľúčových skupinách v karanténnych centrách.
Li Tong zeng z pekinskej nemocnice Yu’an v sobotu v rozhovore pre štátnu televíziu CCTV uviedol, že stopy koronavírusu pretrvávajú v konečníku alebo exkrementoch dlhšie ako vzorky odobraté z výterov z krku a nosa.
„Zistili sme, že niektorí asymptomatickí pacienti majú tendenciu rýchlo sa zotavovať. Je možné, že po troch až piatich dňoch nebude v ich krku žiadna stopa“, poznamenal Li.
„Vírus však pretrváva dlhšie vo vzorkách odobratých z tráviaceho traktu a výkalov pacienta v porovnaní so vzorkami odobratými z dýchacích ciest. Ak by sme na testovanie nukleových kyselín používali análne tampóny, zvýšilo by to mieru detekcie a znížila by sa pravdepodobnosť nezachytenia diagnózy,“ tvrdil expert.
Avšak presnosť a účinnosť análnych výterov zostáva medzi odborníkmi kontroverzná.
Yang Zhanqiu, zástupca riaditeľa oddelenia biológie patogénov na Wuhanskej univerzite, pre Global Times uviedol, že najúčinnejším testom zostávajú výtery z nosa a hrdla, pretože je dokázané, že vírus sa kontrahuje hornými dýchacími cestami, a nie tráviacim systémom.
“Vyskytli sa prípady týkajúce sa pozitívneho testu na koronavírus vo výkaloch pacienta, ale žiadne dôkazy nenaznačujú, že sa prenášali tráviacim systémom človeka,” uviedol Yang.
S pribúdajúcimi prípadmi zaviedla Čína prísnejšie požiadavky na prichádzajúcich zo zahraničia v snahe udržať domáci prenos blízko nuly.
Krajina tiež sprísnila obmedzenia doma. Peking oznámil, že od štvrtka nebudú môcť vstúpiť do mesta ľudia zo stredne alebo vysoko rizikových regiónov. Od stredy Čína hlásila celkovo 89 272 potvrdených infekcií a počet obetí sa zvýšil na 4 636 osôb.
Čína ako vzor pre Slovensko?
Len včera pritom dával Čínu za vzor Matovičovi poslanec Ľuboš Blaha, keď upozorňoval že už čoskoro budeme mať viac obetí ako miliardová Čína.
„Pred rokom všetci ukazovali na Čínu a triasli sa z toho, aby sme nemali toľko mŕtvych, čo oni. Za dnešok majú v Číne, myslím, jedného mŕtveho na celé obyvateľstvo. Po minulé dni to boli samé nuly. A náš mimoriadne talentovaný Matovič nám za niekoľko mesiacov pri moci zariadil hneď 200 obetí denne.“
Treba preto dúfať, že sa Matovič Blahovým odporúčaním riadiť nebude a nevezme si príklad z Číny. Monitorovaniu na každom kroku spojenému s análnymi výtermi, by sme sa už naozaj mohli vyhnúť.
Krajčí a Matovič: Uvažovali sme o testoch z konečníka
Minister zdravotníctva Marek Krajčí a predseda vlády Igor Matovič (obaja OĽaNO) na stredajšej tlačovej konferencii na Úrade vlády potvrdili, že uvažovali aj o nákupe testov na zisťovanie pozitivity na koronavírus zo stolice.
“Viete, že áno. Je k dispozícii jeden test, ktorý dokáže zo stolice s veľmi podobnou presnosťou stanoviť tento vírus ako pri teste z horných dýchacích ciest. Uvažovali sme aj o nákupe takéhoto testu,” uviedol minister zdravotníctva.
Premiér Igor Matovič dodal, že ide o antigénový test. “Priznám sa, že počas karantény v mojej izbe som strávil niekoľko hodín telefonovaním do Indie práve s majiteľom tejto firmy. Zaujímal som sa práve o to, že ako je ten test hodnoverný.”
“Má výhodu tú, že je buď zo stolice, z hlienu alebo zo slín. Najpresnejší, áno, je ten zo stolice.” Zaujímavým faktom je podľa premiéra Matoviča to, že test identifikuje vírus v stolici o dva dni skôr ako PCR test.
Pavol Novak