Si Ťin-pching Joe Biden

NAŽIVO

Ako uviedol denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na osoby oboznámené so situáciou, americký prezident Donald Trump už niekoľko mesiacov súkromne zvažuje odvolanie šéfa Federálneho rezervného systému Jeroma Powella.

Jeho odvolanie ostáva otvorené. Konečné rozhodnutie, či ho odvolať pred koncom jeho funkčného obdobia na budúci rok, je neisté. Informuje portál businesstimes.

12:47

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ navštívi budúci týždeň Washington. Tam by mal rokovať s vysokopostavenými americkými predstaviteľmi o uzavretí dlho očakávanej dohody o nerastných surovinách. Šmyhaľ tak urobí na základe „memoranda o zámere“, ktoré vo štvrtok podpísali USA s Ukrajinou. Informuje AFP.

12:47

Európske krajiny sa musia rozhodnúť, či znovu zavedú sankcie voči Iránu, pretože Teherán nedodržiava súčasnú jadrovú dohodu, uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. Informuje AFP a Reuters.

12:12

Turisti si za vstup do Benátok priplatia. Tí, ktorí pricestujú do Benátok na jeden deň, budú musieť od piatka platiť vstupný poplatok v dvojnásobnej výške. Za jednodňovú návštevu mesta zaplatia desať eur. Informuje DPA.

12:09

Nepriame rozhovory Izraela a Hamasa o prepustení zvyšných rukojemníkov a novom prímerí v Pásme Gazy uviazli. Hamas odmietol najnovší izraelský návrh, pretože nezahŕňa ukončenie vojny, uviedli izraelské médiá. Tie sa odvolávajú na predstaviteľa Hamasu Chalíla Hajju. Informuje DPA.

10:54

Spojené štáty sa prestanú snažiť sprostredkovať mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou, ak sa neobjavia jasné známky toho, že ju možno dosiahnuť. Uviedol americký minister zahraničných vecí Marco Rubio. Informuje Reuters a AFP.

10:51

Čína poprela, že by niektorej zo strán konfliktu na Ukrajine poskytovala zbrane. Reagovala tak tvrdenie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Ten tvrdí, že Kyjev má informácie o dodávkach zbraní z Číny do Ruska. Informuje AFP.

10:51

USA vo štvrtok uskutočnili letecké útoky na na ropný prístav Ras Isá v západnom Jemene. Zahynulo viac ako 30 ľudí. Informuje AP, AFP a Reuters.

08:40

Prezident Trump uviedol, že nepripisuje ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému zodpovednosť za ruskú inváziu na Ukrajine. Podľa agentúry AFP však Trump aj naďalej kritizoval ukrajinského prezidenta.

08:40

Páchateľom štvrtkovej streľby v areáli kampusu Floridskej štátnej univerzity v americkom meste Tallahassee bol 20-ročný syn zástupkyne šerifa. Strieľal z bývalej služobnej zbrane svojej matky. Pri útoku usmrtil dve osoby a najmenej šesť ďalších zranil. Motív zatiaľ nie je známy. Informovali AP a Reuters.

08:37
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Čína vs. USA: Čo nás čaká – máme sa obávať?

Usporiadanie studenej vojny napriek všetkým rizikám prinášalo Spojeným štátom aj Sovietskemu zväzu mnohé výhody, píše turecký akademik a disident Sedat Laciner

Si Ťin-pching Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden (vpravo) a čínsky prezident Si Ťin-pching
❚❚
.

V období studenej vojny bol svet rozdelený na dva protichodné tábory a USA a ZSSR sa stali prirodzenými lídrami svojich blokov. Ich vedúce postavenie bolo len zriedkakedy spochybňované. USA z tohto usporiadania nesporne výrazne profitovali, keďže byť lídrom západného bloku znamenalo aj zaujatie dominantného postavenia v globálnej ekonomike. Preto, hoci dynamika studenej vojny sa v 70. rokoch už skončila, strany naďalej viedli “imaginárnu vojnu”. Archívne dokumenty jasne ukazujú, že v 80. rokoch bol Sovietsky zväz už v ekonomickom rozklade a Biely dom si to dobre uvedomoval. Paradoxne, politika prezidenta Reagana v 80. rokoch bola založená výlučne na démonizácii Sovietov a Sovietsky zväz bol nazývaný “ríšou zla”. Dôvodom Reaganovej politiky nebolo len neúprosné nepriateľstvo voči komunizmu alebo úzke chápanie nacionalizmu. Existencia Sovietskeho zväzu ako “zla” dávala americkému globálnemu vedeniu prirodzenú legitimitu. Vďaka sovietskej hrozbe mnohé krajiny dobrovoľne akceptovali americké vedenie a nespochybňovali ho. “Prirodzené vodcovstvo” sa stalo jedným z najdôležitejších zdrojov moci Spojených štátov pri riadení svetového poriadku.

Majúc na pamäti chaotickú povahu medzinárodného systému napriek nadšenému optimizmu Francisa Fukuyamu, myslitelia ako Samuel P. Huntington si uvedomovali, že pre Spojené štáty je ťažké udržať si svoje globálne vedenie bez spoločného nepriateľa. Huntington akoby znovu obnovil studenú vojnu, teoretizoval o “strete civilizácií” a pokúsil sa znovu rozdeliť svet na “Západ a zvyšok”. Najpravdepodobnejším novým protivníkom by bol islam, pričom Čína a pravoslávny svet by boli tiež potenciálnymi globálnymi protivníkmi.

Napriek Huntingtonovej pesimistickej teórii si Spojené štáty po odchode Sovietskeho zväzu z medzinárodnej politickej scény vyslúžili nový titul “superveľmoc”. Spojené štáty boli jedinou svetovou superveľmocou na vrchole globálneho poriadku a už nemali súpera. Americkú politiku v 90. rokoch 20. storočia prenikol optimizmus, pričom najpopulárnejšími pojmami charakterizujúcimi toto obdobie boli globalizácia, humanitárny intervencionizmus a regionálna integrácia.

.

Zdalo sa, že USA si neuvedomujú štrukturálnu transformáciu globálnej politickej ekonomiky, pretože sa bezkonkurenčne tešili a presadzovali myšlienku globalizácie. Nadnárodné spoločnosti západného pôvodu presúvali svoju výrobu do Číny a ďalších krajín tretieho sveta jednu po druhej, pričom ich lákali nízke náklady. V 90. rokoch a v roku 2000 vlády krajín ako Čína, Indonézia a Vietnam, ktoré boli hladné po investíciách, zahraničnom kapitáli a transfere technológií, považovali za prioritu svojej hospodárskej politiky prilákať západné spoločnosti do svojich krajín nízkymi výmennými kurzami a inými stimulmi. USA nevenovali v prvých rokoch veľkému odlivu priemyslu zo svojej krajiny na Ďaleký východ náležitú pozornosť a snažili sa svoje straty vykryť finančnými výhodami. Odbúranie výroby však viedlo k nezamestnanosti, poklesu kúpnej sily pracovníkov a ďalším vedľajším účinkom. Strata zamestnanosti a príjmov v priemysle viedla k zmenám nielen v ekonomike, ale aj v americkej spoločnosti a politike. Rozdiel v príjmoch medzi nižšími a vyššími triedami podnecoval polarizáciu a radikalizáciu, najmä medzi nezamestnanými a chudobnými.

Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil “myšlienku kolapsu” americkej spoločnosti, boli neúspešné invázie do Iraku a Afganistanu. USA v dôsledku týchto dvoch zbytočných, ale veľmi nákladných operácií vzdialených tisíce kilometrov stratili bilióny dolárov a prestíž. Obraz “neporaziteľnej Ameriky” a “dokonalej demokracie” bol v týchto vojnách veľmi poškodený.

Nakoniec finančná kríza v roku 2007 zasiahla Ameriku tam, kde si najviac verila. Do roku 2010 sa niektoré krajiny, ako napríklad Čína, India, Brazília, Južná Afrika, Indonézia a Rusko, začali objavovať ako centrá hospodárskej a politickej moci v rôznych geografických oblastiach sveta. Najmä Čína už nebola zaostalou krajinou; čínsky priemysel, ktorý urobil prielom napodobňovaním západných technológií, spôsobil, že v roku 2010 od neho záviselo svetové hospodárstvo v oblasti mnohých výrobkov. Čína, ktorá sa stala najväčšou svetovou ekonomikou po USA, prišla k financovaniu biliónového dlhu USA svojimi úsporami vo výške biliónov dolárov. V roku 2010 sa “dekadentná literatúra” stala hlavným prúdom politickej analýzy v USA; slovami Edwarda Lucea “je čas premýšľať”.

Západné spoločnosti, ktoré z kapitalistických pohnútok opustili svoj domov, zvýšili svoj globálny odbyt a dosiahli obrovské zisky, ale za cenu miliónov ľudí bez práce v Európe a Amerike a pracovníkov so zníženou kúpnou silou doma. Keďže hospodárstvo USA vyvážalo viac pracovných miest vo výrobe do Číny a iných krajín, aby ušetrilo peniaze, ľudia pracujúci na týchto výrobných miestach v domácom prostredí stratili prácu a nemohli si nájsť novú. Na druhej strane západné spoločnosti, ktoré sa usadili na Ďalekom východe, najmä v Číne, poskytli hostiteľským krajinám bohatstvo aj transfer technológií. Tempo rastu HDP Číny v rokoch 1992 až 2018 nikdy nekleslo pod 6 %. Čínske hospodárstvo rástlo väčšinu rokov dvojciferným tempom. V rovnakom období ekonomika USA nikdy nedokázala dosiahnuť 5-percentné tempo rastu. Navyše, zatiaľ čo Amerike trvalo zotavenie z finančnej krízy v roku 2007 dlho, Čína takéto krízy rýchlo prekonala. V roku 2000 predstavoval čínsky HDP len 1,2 bilióna USD, zatiaľ čo HDP USA v tom istom roku dosiahol 10,2 bilióna USD. Kým HDP USA sa do roku 2000 za 20 rokov zdvojnásobil na 23 biliónov USD, HDP Číny sa za rovnaké obdobie zvýšil približne 15-krát a dosiahol 17,7 bilióna USD.

V prvých rokoch sa myslelo, že spoločnosti, ktoré investujú v Číne zo Západu, sú dočasné a môžu svoje továrne premiestniť späť na Západ, kedykoľvek budú chcieť. Keď sa však tieto spoločnosti začali viac lokalizovať, transfer technológií umožnil vznik čínskych spoločností so špičkovými technológiami v tých istých odvetviach. Okrem toho si nadnárodné západné spoločnosti uvedomili, že sa Číny nemôžu len tak ľahko vzdať.

.

Americké úrady túto transformáciu zachytili neskoro a ťažko. Pandémia kovidov v roku 2020 bola veľmi poučná na pochopenie toho, ako je tento proces namierený proti USA a ako sa Washington dostal do závislosti od výrobných, dodávateľských a prepravných reťazcov mnohých strategických produktov prepojených s Čínou. Ak by sa tento spôsob zachoval, Čína by nielenže prekonala USA v ekonomickej veľkosti, ale navyše by spôsobila, že Západ by bol na nej závislý v mnohých oblastiach od pôžičiek až po špičkové technológie. Preto sa začala uplatňovať Nová stratégia, ktorá zahŕňa prijatie opatrení proti Číne takmer vo všetkých oblastiach. Cieľom tejto kampane, ktorú môžeme nazvať “Nová studená vojna”, je podľa možnosti zabrániť prípadnej horúcej vojne s Čínou, ak nie, čo najviac ju oddialiť.

Prvá časť novej stratégie stavia USA na nohy; Návrat strategických priemyselných odvetví, ktoré utiekli do tretieho sveta a do Číny; stať sa sebestačnými vo výrobe, spracovaní a distribúcii strategických prírodných zdrojov; V tejto súvislosti je prioritným opatrením, ktoré treba prijať, odstránenie Číny a ďalších nepriateľských štátov z dodávateľského a logistického reťazca pri výrobe polovodičov a podobných výrobkov. Na tento účel sa začali investície do polovodičov v Texase so spoločnosťou Samsung a na severe s Kanadou.

“Druhým pilierom novej stratégie sú vojenské prípravy. Medzi opatrenia, o ktorých sa v tejto súvislosti uvažuje, patrí rozšírenie aliančných sietí proti Číne v ázijsko-tichomorskom regióne a proti Rusku v Európe, zvýšenie obranných rozpočtov spojencov na 5 % ich HDP a vytvorenie stálych vojenských základní v okolí nepriateľských krajín. Najdôležitejšou súčasťou vojenských opatrení je prezbrojenie Japonska a Nemecka a vytvorenie významnej vojenskej sily.

Náhly útok Ruska na Ukrajinu v roku 2023 uľahčil Washingtonu urobiť to, čo je potrebné urobiť vo vojenskej oblasti. Mnohé štáty dobrovoľne prijali americké vojenské vedenie a zvýšili svoje obranné rozpočty o miliardy dolárov. Fínsko a Švédsko, ktoré v minulosti nechceli vstúpiť do NATO, sa postavili pred NATO, aby sa vyhli ruskej hrozbe, a Fínsko sa stalo 31. členom NATO. NATO, ktoré Macron pred niekoľkými rokmi odmietol ako “mŕtvy mozog”, je teraz vďaka ruskej agresii najsilnejšou a najväčšou obrannou alianciou na svete.

Situácia v ázijsko-tichomorskom regióne nie je iná; Austrália, Nový Zéland, Japonsko, Južná Kórea, Taiwan a Filipíny sa chcú dostať pod americký jadrový dáždnik, aby odvrátili možné čínske útoky.

.

Stručne povedané, podobne ako v rokoch studenej vojny je podstatou stratégie ekonomické, politické a vojenské obkľúčenie protivníka. Funguje teda americká politika zadržiavania Číny? Úprimne povedané, nie je to jednoduché, pretože súčasná rovnováha síl nie je založená len na dvoch superveľmociach. USA sú silnejšie ako ktorýkoľvek iný štát na svete, ale nemôžu riadiť svetový poriadok samostatne. Čína je tiež silná a každým dňom silnie, ale nie je schopná vytvoriť nový svetový poriadok. Starý svetový poriadok zanikol a nový sa nepodarilo vytvoriť. Súčasné globálne rozloženie moci nemožno označiť za unipolárne, bipolárne alebo multipolárne, pretože svet sa doslova mení, rozloženie moci je ako hmlovina, oblak plynu a prachu. Môžeme povedať, že studená vojna, ktorá sa s radosťou skončila v roku 1991, je v skutočnosti pre americké vedenie veľkou prehrou a teraz sa začína nová, ale ťažšia studená vojna.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.

Ozvalo sa rádio Súdneho dňa a oznámila blížiace sa zničenie Nemecka. Vydáva tajomný bzučiak predpovede alebo príkazy?

V uplynulom týždni sa rozhlasová stanica súdneho dňa, známa aj pod názvami Žužžalka alebo UVB-76, zrazu stala aktívnejšou. Odvysielala naraz…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Putin komentoval Trumpovo vyhlásenie

Putin komentoval Trumpovo vyhlásenie, že očakáva odpoveď Moskvy na návrh prímeria do konca týždňa

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Radačovský: Vyššie postavení politici by nemali súhlasiť so zastavením trestného stíhania

Skrátenie premlčacej doby alebo znižovanie trestných sadzieb za ekonomickú kriminalitu pomohlo aj niektorým vysokopostaveným politikom alebo osobám blízkym vládnucej strany.…

18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ruská zahraničná spravodajská služba navrhla, aby s USA spoločne čelili “eurofašizmu”

Ruská SVR vydala vyhlásenie s názvom „Eurofašizmus je rovnako ako pred 80 rokmi spoločným nepriateľom Moskvy a Washingtonu“. Vymedzuje sa…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Odpísaní oponenti verejne rozosiali nenávisť

Novinári Vagovič s Dírerom hostili na verejnom debatnom posedení Bod zlomu v Žiline Milana Kňažka s Ivetou Radičovou. Mohli by…

18. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Washington hrozí stiahnutím sa z rozhovorov o Ukrajine. Majú podmienku

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok povedal, že Washington by po stretnutí s európskymi a ukrajinskými predstaviteľmi v…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Priama linka: Prečo sa nevyšetrujú kauzy okolo Matoviča, Naďa či Hegera? Expert si nebral servítky

Verejnosť zatiaľ stále iba čaká na prešetrenie viacerých káuz bývalej vládnej garnitúry. Šafárenie počas Covidu, darovanie vojenskej techniky Ukrajine, atď……

18. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | | 1 min. čítania | 0 komentárov

Plynovody na Ukrajinu sú stále “mŕtve”. Čo sa deje v pozadí?

Necelé štyri mesiace je Slovensko bez dodávok zemného plynu z Ukrajiny. Plynovod vo Veľkých Kapušanoch je tak od začiatku tohto…

18. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Ekonomika | 4 min. čítania | 0 komentárov

Výsledky veľkého dňa rokovaní

Včera sa skončili rokovania v Paríži, na ktorých sa zúčastnili Trumpovi vyslanci so zástupcami Ukrajiny, Francúzska, Británie a Nemecka. Potom…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Spolužiakom na základnej škole hrozil zastrelením. Odídenec z Ukrajiny zostáva vo väzbe

Pätnásťročný žiak základnej školy v Nitre, ktorý sa vyhrážal spolužiakom zastrelením, zostáva vo väzbe. Krajský súd v Nitre zamietol sťažnosť…

18. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Regióny | 1 min. čítania | 0 komentárov

Čína posiela USA tvrdý odkaz. Prestaňte fňukať!

Juraj Draxler na svojom facebookovom profile najnovšie informuje, že Čína posiela USA tvrdý odkaz, nech prestane fňukať. Uvádza, že toto…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Na změnu kurzu v Evropě se stále čeká

V listopadu jsem při předávání našich cen za svobodu projevu zmínil, že jsem zvědav, zda bude třeba je udílet i…

18. 04. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Česky | 3 min. čítania | 0 komentárov

Existuje život na inej planéte? Vedci našli zatiaľ najsilnejší dôkaz

Blízko vzdialenej planéty našli astronómovia stopy chemických látok, ktoré na Zemi produkujú len živé bytosti. Článok o tomto mimoriadnom objave vedcov…

18. 04. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zaujímavosti | 6 min. čítania | 0 komentárov
.

Američan sa pokúsil uniesť lietadlo, cestujúci ho zastrelil

Cestujúci v malom lietadle z Belize vo štvrtok zastrelil Američana ozbrojeného nožom, ktorý sa pokúšal uniesť stroj. Ako uviedla polícia…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Proč je málo dětí? Demografie volá na poplach

Ještě před zveřejněním oficiálních statistik o vývoji obyvatelstva v roce 2024 se v Senátu konala konference, která se věnovala otázkám…

18. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Pre Bombica žiadajú väzbu, porušil obmedzenia uložené súdom

Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR podal včera na Špecializovaný trestný súd sudcovi pre prípravné konanie návrh na vzatie…

18. 04. 2025 | Aktualizované 18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Aktualizované 18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Tradície sú u nás stále živé a pestré

Aj keď Slováci v súčasnosti necestujú na Veľkú noc len do svojich rodísk, ale čoraz viac oddychujú na chalupách i…

18. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Novináři a “novináři…”

Děkuji Echu za umístění na titulní stránku. Děkuji Danielu Kaiserovi za vedení rozhovoru, který mě, myslím, ukázal takového, jaký doopravdy…

18. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Záznam o krste nemožno vymazávať, iba dopĺňať: Nový dokument Dikastéria pre legislatívne texty

Dikastérium pre legislatívne texty zverejnilo vo štvrtok 17. apríla „Vysvetľujúcu poznámku“ o zákaze výmazov v Krstnej matrike. Text, ktorý podpísali…

18. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Marco Rubio a Steve Whitkoff prišli zatlačiť na Francúzsko

Trumpovi spolupracovníci Marco Rubio a Steve Whitkoff pricestovali do Paríža, aby zatlačili na Macrona v otázkach Ukrajiny a Palestíny, informoval…

17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

„Vyhnite sa akejkoľvek eskalácii“. Nemecké ministerstvo radí učiteľom, ako postupovať pri násilných útokoch žiakov

Počet násilných incidentov v nemeckých školách sa z roka na rok stupňuje. Ministerstvo školstva spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko preto zverejnilo…

17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Záhradnícke tipy a triky ideálne pre začiatočníkov

Nie som ten, kto by tvrdil, že viem, čo robím, keď ide o záhradkárčenie. Pravdu povediac, nikdy som nemal vlastnú…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

Kresťania v piatok spomínajú na deň utrpenia, ukrižovania a smrti Ježiša Krista

Veľký piatok, ktorého názov sa podľa Rímskeho misála zmenil na Piatok utrpenia Pána, je pre kresťanov spomienkou na deň utrpenia,…

18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Táto optická ilúzia mätie tisíce ľudí! Ak nájdete ukryté číslo, patríte k absolútnej špičke

Táto optická ilúzia mätie tisíce ľudí! Ak nájdete ukryté číslo, patríte k absolútnej špičke: Optické ilúzie sú zložité obrazy, ktoré…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Čína prichádza so zaujímavým riešením problémov, ktoré jej spôsobili Trumpove clá

Peking trvá na tom, že bude pevne čeliť clám Donalda Trumpa na čínsky tovar. Snaží sa všetkých ubezpečiť, že krajina…

18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
18. 04. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Prečo je v lietadlách tak chladno? Pravda, ktorá vás prekvapí!

18.4.2025 Redakcia Auto trendy . Cestovanie lietadlom je dnes neodmysliteľnou súčasťou života mnohých z nás. Napriek tomu, že je pohodlné…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

Francúzska poslankyňa navrhla sprístupniť eutanáziu migrantom

Poslankyňa francúzskeho Národného zhromaždenia za stranu Zelených Sandrine Rousseauová navrhuje sprístupniť eutanáziu nelegálnym prisťahovalcom. Vyzvala, aby právo „už netrpieť“ bolo…

16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
16. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Prezident Republiky srbskej: "Teraz sa mám báť nejakej ženy z Bruselu, ktorá niečo bľabotá?"

Srbsko, 17.apríla 2025 - Prezident Republiky srbskej Milorad Dodik odmietol hrozby šéfky eurodiplomacie Kallasovej, ktorá sľúbila dôsledky za účasť na…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Ako uviedol denník Wall Street Journal (WSJ) s odvolaním sa na osoby oboznámené so situáciou, americký prezident Donald Trump už niekoľko mesiacov súkromne zvažuje odvolanie šéfa Federálneho rezervného systému Jeroma Powella.

Jeho odvolanie ostáva otvorené. Konečné rozhodnutie, či ho odvolať pred koncom jeho funkčného obdobia na budúci rok, je neisté. Informuje portál businesstimes.

12:47

Ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ navštívi budúci týždeň Washington. Tam by mal rokovať s vysokopostavenými americkými predstaviteľmi o uzavretí dlho očakávanej dohody o nerastných surovinách. Šmyhaľ tak urobí na základe „memoranda o zámere“, ktoré vo štvrtok podpísali USA s Ukrajinou. Informuje AFP.

12:47

.

Prezident zaplatil pokutu za porušenie zákona o volebnej kampani

Prezident SR Peter Pellegrini zaplatil pokutu za porušenie zákona o volebnej kampani. Pre TASR to potvrdila jeho hovorkyňa Patrícia Medveď…

17. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

Tisíce životov v neistote: Automobilka zatvára svoju továreň

18.4.2025 Redakcia Auto trendy . Ekonomická vojna, ktorú rozpútal Donald Trump zavedením vysokých ciel na dovoz zahraničných automobilov, si vyberá…

18. 04. 2025 | 0 komentárov

Ministerstvo financií je nadšené z výsledku svojho minuloročného hospodárenia. Občania stále menej

K lepšiemu výsledku hospodárenia štátu v minulom roku prispeli predovšetkým lepší výber daní ako aj vyššie nedaňové príjmy. Na výdavkovej…

17. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Nové video ukazuje, čo bolo tesne po streľbe na premiéra. Po roku od atentátu sa však vracajú aj konšpirácie

V stredu 15. mája vlani v Handlovej zaznelo päť výstrelov: Zasiahli predsedu vlády Roberta Fica, ktorý unikol smrti len o…

17. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Moskva varuje Nemecko pred dodávkami rakiet Taurus na Ukrajinu

Rusko uviedlo, že útoky Ukrajiny na dopravnú infraštruktúru s použitím nemeckých rakiet dlhého doletu Taurus bude považovať za „priamu účasť“…

17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
17. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Viktor Pondělík

Ivan Štubňa

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

René Pavlík

Milan Šupa

.
.
.
.
SUNQUICK_hlavneSpravy_300x900_L_022024
.
SUNQUICK_hlavneSpravy_300x900_P_022024
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov