Obchodovanie s novými zmluvami týkajúce sa obchodu s ropou začalo v septembri na Šanghajskej medzinárodnej energetickej burze vo výške 440,20 juanov (69,70 dolárov) za barel, informuje čínsky denník South China Morning Post. Doposiaľ bolo predaných a zakúpených zhruba 18 540 položiek.
Dlho očakávaný krok vyvolal nárast celosvetových cien ropy a Brent Crude vzrástol poprvýkrát od roku 2015 na 71 dolárov za barel. Americký hrubý ukazovateľ West Texas Intermediate (WTI) dosiahol najvyššiu úroveň za tri roky cenou 66,55 dolárov za barel z predošlých 65,53 dolárov.
Súčasne je spustenie petro-juanu považované za úder americkému doláru, ktorý v posledných mesiacoch oslabuje. Americký dolár je prevládajúcou menou v zmluvách s ropou. V pondelok dolár poklesol na 16 mesačné minimum oproti japonskému jenu, ale zostal stabilný oproti šiestim hlavným menám.
Čínske úrady údajne urýchlili toto spustenie v dôsledku rastu dovozu surovej ropy. V minulom roku krajina prekonala USA a stala sa svetovým dovozcom ropy číslo jedna. Zmluvy teda môžu nielen pomáhať získať určitú kontrolu nad cenami, ale tiež môžu podporiť používanie čínskej meny v rámci celosvetového obchodu.
Dolár sa oslabí, akonáhle k nemu ostatné krajiny budú mať vierohodnú alternatívu, povedala to rt.com Ann Leeová, pomocná profesorka ekonómie a financií na univerzite v New Yorku a autorka knihy „Čo sa môže učiť USA od Číny”.
„Pre USA je to skôr o zmene hráčov. Akonáhle ostatné krajiny budú mať vierohodnú alternatívu k americkému doláru, môžu vymeniť doláre a prejsť na juan, ktorý môže vyvolať dolárovú krízu,” povedala Leeová.