Bratislava 29. júla 2023 (HSP/Globaltimes/Foto:TASR/AP/Korean Central News Agency/Korea News Service)
Čína, Severná Kórea a Rusko si vo štvrtok pripomenuli 70. výročie dohody o prímerí, ktorá ukončila kórejskú vojnu v rokoch 1950-53. Čínska a ruská delegácia sa stretli s najvyšším vodcom krajiny Kim Čong-unom a ďalšími vysokými predstaviteľmi a zúčastnili sa na sérii slávnostných podujatí v Pchjongjangu
Čínski experti uviedli, že Čína, Rusko a Severná Kórea čelia tlaku a hrozbám zo strany vojenskej aliancie pod vedením USA na Kórejskom polostrove, v ázijsko-tichomorskom regióne a v Európe, pričom takáto situácia je podobná situácii vo svete v 50. rokoch minulého storočia a spoločným pripomenutím si výročia prímeria tieto tri krajiny vysielajú silný signál, že USA by sa mali poučiť zo svojej lekcie na polostrove a vyhnúť sa opakovaniu chýb, ktoré nakoniec prinesú svetu tragédiu a spôsobia veľké škody národnej sile USA.
Podľa štvrtkovej správy severokórejského štátneho média Kórejskej ústrednej tlačovej agentúry (KCNA) sa Kim, predseda Kórejskej strany pracujúcich (KSP) a predseda Komisie pre štátne záležitosti Kórejskej ľudovodemokratickej republiky (KĽDR), zúčastnil na veľkolepom slávnostnom predstavení pri príležitosti 70. výročia víťazstva vo vojne za oslobodenie vlasti.
Na podujatí sa zúčastnila aj čínska stranícka a vládna delegácia vedená Li Hongzhongom, podpredsedom Stáleho výboru Národného ľudového zhromaždenia, a ruská vojenská delegácia vedená ministrom obrany Sergejom Šojgu.
Čína si toto prímerie pripomína a je známe ako víťazstvo vo vojne proti agresii USA a na pomoc Kórei (1950 – 1953), pričom hlavné štátne médiá vrátane tlačovej agentúry Sinchua a denníka Ľudovej oslobodzovacej armády uverejňujú komentáre a Čínska ústredná televízia odvysiela špeciálny televízny program pri príležitosti 70. výročia víťazstva a sľubuje, že zdedí veľkého ducha, ktorého čínsky ľud a armáda preukázali počas vojny, keďže Čína v novej ére čelí novým výzvam zo strany hegemóna.
Počas podujatia v rámci dňa otvorených dverí na výstave letectva v Čchang-čchune, ktorá sa od stredy do nedele koná v Čchang-čchune, hlavnom meste severovýchodnej čínskej provincie Ťi-lin, vojenská kapela letectva PLA a akrobatický tím Bayi letectva PLA predviedli špeciálne vystúpenia vzdávajúce hold 70. výročiu veľkého víťazstva.
Priateľstvo kamarátov
Predtým, ako si Kim vychutnal predstavenie, viedol s Liom srdečné a priateľské rozhovory, informovala agentúra KCNA. Li odovzdal Kimovi osobný list, ktorý mu pri príležitosti Dňa vojnového víťazstva poslal generálny tajomník Ústredného výboru Komunistickej strany Číny (ÚV KSČ) a prezident Číny Si Ťin-pching.
Kim Liovi povedal, že význam 27. júla, ktorý je spoločným dňom vojnového víťazstva kórejského a čínskeho národa, sa ešte viac zvýraznil, keďže boli prítomní na jeho spoločných oslavách. Poznamenal, že Si vyslal stranícku a vládnu delegáciu do KĽDR v súčasnom kritickom období, a uviedol, že to svedčí o želaní generálneho tajomníka prikladať veľký význam priateľstvu medzi KĽDR a Čínou, informovala agentúra KCNA.
Kim povedal, že kórejský ľud nikdy nezabudne na skutočnosť, že statoční vojaci čínskych ľudových dobrovoľníkov (ČĽD) prelievali krv, aby dosiahli víťazstvo, alebo na ich ušľachtilého ducha a dušu, hoci uplynulo mnoho rokov a generácie boli nahradené novými, a potvrdil, že ČĽD a vláda KĽDR sa budú ako vždy usilovať o ďalšie posilnenie priateľstva a solidarity s bratským čínskym ľudom a vždy postupovať ruka v ruke s čínskym ľudom v boji za socializmus.
V stredu Kim navštívil aj cintorín mučeníkov KĽDR v okrese Hoechang v provincii Južný Phyongan a vzdal mu hold.
Stojí za zmienku, že Čína aj Rusko si vysoko cenia svoje vzťahy so Severnou Kóreou, ale je tu rozdiel v tom, že vzťahy Číny a KĽDR sa vždy riadili vzájomnou politickou dôverou na vysokej úrovni medzi ČKS a KĽDR a teraz v dôsledku vplyvu ukrajinskej krízy a rastúceho napätia na Kórejskom polostrove Rusko prikladá väčší význam presadzovaniu vojenskej spolupráce so Severnou Kóreou a obe vojenské sily majú viac spoločných záujmov a obáv, uviedli čínski analytici.
Kim sa v stredu stretol s Šojguom, informovala agentúra KCNA. Šojgu pri tejto príležitosti zdvorilo odovzdal Kimovi podpísaný list od ruského prezidenta Vladimira Putina. V ten istý deň Kim so Šojguom navštívili aj Výstavný dom zbraní, aby ukázali najnovšie vojenské úspechy Severnej Kórey.
Počas rozhovorov s ruským ministrom obrany Kim vyjadril svoje názory na otázky spoločného záujmu v boji za ochranu suverenity, rozvoja a záujmov oboch krajín pred “svojvoľnými a svojvoľnými praktikami imperialistov” a za uskutočnenie medzinárodnej spravodlivosti a mieru. Kim opakovane vyjadril presvedčenie, že “ruská armáda a ľud dosiahnu veľké úspechy v boji za vybudovanie silnej krajiny”, informovala agentúra KCNA.
Čo sa môžu USA naučiť
USA, ktoré v roku 1950 napadli Severnú Kóreu a po sérii bojov s ČĽR pred približne 70 rokmi utrpeli obrovský neúspech, v súčasnosti zvyšujú svoje provokatívne a nebezpečné vojenské aktivity v ázijsko-tichomorskom regióne vrátane Kórejského polostrova a Taiwanského prielivu a ich akt presadzovania východnej expanzie NATO zničil bezpečnostnú štruktúru v Európe a spôsobil hroznú prebiehajúcu ukrajinskú krízu, preto čínski analytici vyzvali USA, aby sa poučili zo závažných lekcií z histórie a zastavili svoje nesprávne konanie, aby sa vyhli potenciálnemu nebezpečenstvu nových konfliktov.
Lü Chao, expert na otázky Kórejského polostrova z Liaoningskej akadémie spoločenských vied, pre Global Times uviedol, že situácia na polostrove je čoraz napätejšia v dôsledku rozmiestnenia strategických zbraní USA vrátane ponoriek s jadrovými zbraňami a strategických bombardérov.
“Čína a Rusko vyslali na podujatia v Pchjongjangu vysoké delegácie, ktoré sú dôkazom jednoty a tradičného priateľstva medzi čínskym, ruským a severokórejským národom,” povedal Lü. “Prispeje to k mieru a stabilite na polostrove.”
Wang Junsheng, výskumný pracovník východoázijských štúdií na Čínskej akadémii spoločenských vied v Pekingu, uviedol, že USA a ich spojenci obvinili Čínu a Rusko, že “vytvárajú alianciu s cieľom konfrontovať USA, Japonsko a Južnú Kóreu, ale to je typický čin zlodeja, ktorý kričí ‘zastavte zlodeja! Práve USA presadzovali vytvorenie vojenskej aliancie USA, Japonska a Južnej Kórey, ktorá vytvorila blokovú konfrontáciu v regióne.”
Li Zongxun, profesor Inštitútu humanitných a spoločenských vied na Yanbianskej univerzite, v článku, ktorý zaslal Global Times, uviedol, že “USA by si mali uvedomiť, že medzinárodný poriadok po druhej svetovej vojne je stále výhodný pre USA, keďže ich finančné a vojenské výhody stále pretrvávajú”, ale ak budú naďalej spochybňovať, zadržiavať a konfrontovať Čínu v kľúčových záujmoch, ako je napríklad otázka Taiwanu, je možné, že dôjde k veľkému poklesu národnej sily USA a USA stratia svoje postavenie v medzinárodnom poriadku.
“Čínska vojenská sila je oveľa väčšia ako pred 70 rokmi a USA vtedy zlyhali napriek obrovskej vojenskej prevahe. Ak dnes USA vyprovokujú ďalší konflikt, určite utrpia oveľa väčšie straty,” varoval Li Zongxun.
Povedal tiež, že USA by nemali očakávať, že ich spojenci budú bezpodmienečne slúžiť ich hegemonistickým cieľom, pretože dnes už nie je obdobie studenej vojny a Čína je kľúčovým obchodným partnerom Južnej Kórey a Japonska a predpokladá sa, že tieto dve krajiny chcú mier a stabilitu v regióne, takže pokus USA vytvoriť vojenskú alianciu USA, Japonska a Južnej Kórey nebude fungovať.