„USA vo svojej najnovšej jadrovej doktríne definujú Čínu ako hrozbu, čo chápu Číňania ako výhovorku na to, aby USA mohli vyvíjať ešte viac jadrových zbraní, napriek tomu, že už teraz Washington disponuje najsilnejším arzenálom jadrových zbraní na svete,“ uviedli čínski experti.
Čínske ministerstvo obrany v nedeľu vyhlásilo, že americké špekulácie ohľadne Číny sú absolútne neoprávnené a Američania zveličujú hrozbu čínskej jadrovej energetiky.
„Pentagon v piatok oficiálne publikoval novú jadrovú doktrínu USA na rok 2018, ktorou definoval základné princípy budúcej americkej politiky na posilnenie jadrovej hrozby, ktorá je už teraz najsilnejšia na svete,“ uvádza agentúra Xinhua News Agency.
74 stranová správa USA označila Čínu ako zložitý americký problém v Ázii a zároveň odhalila americkú stratégiu vo vzťahu k Číne. Doktrína je navrhnutá presne tak, aby aj preventívne bránila Pekingu získať prístup k jadrovým zbraniam, čo si podľa Američanov Peking mylne vysvetľuje ako výhodu.
„Akékoľvek obavy o politiku Číny, ohľadne jej jadrového potenciálu sú absolútne neopodstatnené,“ uviedol pre Global Times v nedeľu Li Haindong, profesor na Čínskej univerzite zahraničných vecí. „Mocnosti, vlastniace jadrové zbrane sú súčasťou medzinárodnej politiky a strategickým základom pre stabilitu vzťahov týchto štátov“.
„Americká skreslená interpretácia čínskeho jadrového potenciálu je zameraná na rozbitie stability a mohla by výrazne poškodiť čínsko-americké vzťahy,“ povedal Li Haindong.
Ren Guoquang, hovorca čínskeho ministerstva obrany vyhlásil, že „Čína sa vždy a za každých okolností riadila politikou neútočenia ako prvá. Platí to aj pre jadrové zbrane. Čína za žiadnych okolností nepoužije jadrové zbrane proti štátom, ktoré nie sú jadrové veľmoci, ani proti štátom, ktoré sú bez jadrových zbraní“.
„Čína vždy uplatňovala maximálnu zdržanlivosť vo vývoji jadrových zbraní a obmedzovala svoje nukleárne kapacity len na minimálnu úroveň, potrebnú pre národnú bezpečnosť,“ dodal.
„Washington dúfa, že sa Peking pripojí k rokovaniam o jadrovom odzbrojení, lenže čínsky jadrový potenciál je limitovaný a slúži len pre strategické a preventívne účely,“ tvrdí Song Zhongpin, vojenský expert a televízny komentátor pre Global Times. Takisto tvrdí, že: „Pokiaľ USA, Rusko, Veľká Británia a Francúzsko začnú s odzbrojovaním, Čína sa samozrejme pripojí,“ tvrdí Song Zhongpin
„Čo sa týka kvantity, technológie a odstrašujúcej sily, majú USA veľkú výhodu. Napriek tomu, vzájomné väzby medzi ostatnými krajinami považuje americká administratíva za konkurenčné, čím sa medzinárodné vzťahy značne komplikujú,“ tvrdí Li Haindong.
Táto jadrová doktrína, ktorá je vo veľkej miere v súlade so správou Obamovej administratívy z roku 2010 opätovne potvrdzuje americké záväzky v zmluvách o nešírení jadrových zbraní, ale zdôrazňuje potrebu rozšíriť nukleárne kapacity, aby zodpovedali ruským a odôvodňuje tým projekty americkej nukleárnej modernizácie.
„Spojené štáty považujú za najväčšiu hrozbu Severnú Kóreu, ale nepochopiteľne postavili na rovnakú úroveň Rusko a Čínu, čo poukazuje na absurditu amerického myslenia,“ poznamenáva Li Haindong.
„Americké prehodnocovanie nukleárneho vývoja v druhých krajinách je len zámienkou na posilnenie vlastnej jadrovej schopnosti, pretože USA nevyhnutne potrebujú modernizáciu svojich jadrových zbraní,“ uzavrel Song Zhongpin.
„Pre USA je príznačné definovať svoju motiváciu a predovšetkým konkurenciu v jadrovom vývoji prostredníctvom doktrín,“ povedal Li Haidong. „Mohlo by to viesť k väčšiemu rozpočtu Kongresu na jadrový rozvoj, ktorý je takisto v súlade s inými plánmi národnej obrany a bezpečnosti USA“.