Peking 21. novembra 2024 (HSP/Pravda/Foto:Screenshot Youtube)
Čína spustila dva hospodárske megaprojekty v Južnej Amerike a Karibiku výstavbou hlbokovodných prístavov v Peru a Nikarague. Ide o rukavicu hodenú americkému vplyvu v regióne
Hlbokovodný prístav v Peru bude základom pre rozvoj Južnej Ameriky
Predseda čínskej Štátnej rady Si Ťin-pching v rámci svojej cesty do Latinskej Ameriky slávnostne otvoril veľký hlbokovodný prístav v peruánskom meste Chancay. Prístav sa nachádza približne 80 kilometrov severne od Limy na pobreží Tichého oceánu a ide o špičkové technologické zariadenie s 15 kotviskami, do ktorého výstavby čínske spoločnosti investovali 1,3 miliardy dolárov.
Si v článku uverejnenom v denníku El Peruano uvádza, že Chancay prinesie ročné príjmy vo výške 4,5 miliardy USD, vytvorí viac ako 8 000 pracovných miest a zníži logistické náklady na trase Peru – Čína o 20 %. Keďže prístav môže prijať najviac lodí prepravujúcich náklad, znížia sa náklady a čas na manipuláciu s nákladom.
Nejde len o lepšiu logistiku, ale aj o stimuláciu ekonomík krajín regiónu „na zadnom dvore“ USA, čo má svoj geopolitický aspekt.
Hlavnou motiváciou Číny na vybudovanie megaportu bol prístup k nerastným surovinám a poľnohospodárskym produktom nielen z Peru (meď), ale aj z Brazílie, kde plánuje vybudovať novú železničnú trať na prepravu sójových bôbov a železnej rudy do Chancay. Investície do železnice sa odhadujú na 3,5 miliardy dolárov. Cesta povedie cez Bolíviu, čo tiež zlepší jej možnosti vývozu, napríklad strategického lítia.
USA rýchlo strácajú vplyv v Južnej Amerike
Reakcia v USA bola podľa očakávania negatívna. Bývalá šéfka južného velenia USA generálka Laura Richardsonová začiatkom mesiaca varovala, že Chancay by mohlo využívať aj čínske námorníctvo na zhromažďovanie spravodajských informácií. A prečo nie?
Otázka je iná. USA v Peru žiadny takýto projekt nerealizovali, a to je verdikt nad americkým vplyvom v Latinskej Amerike.
Si a Ortega oživujú nikaragujský transoceánsky kanál
Si sa v Lime zúčastnil na samite Ázijsko-tichomorskej hospodárskej spolupráce (APEC), na ktorom nikaragujský prezident Daniel Ortega podpísal zmluvu s čínskou spoločnosťou CAMC o výstavbe hlbokovodného prístavu v Bluefields na atlantickom pobreží. Tento prístav bude kľúčovým uzlom pre lode vstupujúce do nového prieplavu, ktorý bude náhradou Panamského prieplavu.
„Musí existovať alternatíva a my máme alternatívu tu v Nikarague a ja vám ju ukážem. Ide o štúdie, ktoré sa vypracúvajú už dlhší čas,“ povedal Ortega.
Na mape, ktorú ukázal, sa uvádza, že prieplav by bol široký 290 až 540 metrov a hlboký 27 metrov. Výstupný bod v Tichom oceáne je Puerto Corinto. Prevádzka kanála si vyžaduje vybudovanie dvoch stavidiel, jedného v Karibskom mori a druhého v Tichom oceáne, a vytvorenie umelého jazera. Pravdepodobne sa upustilo od predchádzajúcich environmentálnych nárokov v oblasti jazera v Nikarague.
Ide o jednu z viacerých dohôd, ktoré Ortegova vláda podpísala s Čínou. Medzi ďalšie patrí výstavba logistického centra, distribučného centra liekov, recyklačného závodu a veternej farmy. Nikaragujská vláda poďakovala čínskej vláde „za jej príspevok k hospodárskemu rastu“ krajiny.