Čína preukázala v Hongkongu výnimočnú mieru tolerancie voči demonštrantom. Podľa čínskych analytikov by mal aj Washington upustiť od eskalácie napätia a konfrontácie v uliciach amerických miest a sústrediť sa na politické riešenie hlboko zakorenených rasových problémov v USA.
Peking si dobre pamätá americkú kritiku na adresu čínskych úradov pri riešení situácie v Hongkongu. Šéfredaktor „Global Times“ Chu Si-ťin pripomenul, že tak v čínskom Hongkongu, ako aj v USA protestné hnutie porušuje zákony a vyvoláva deštrukciu. Problém je v tom, že USA všemožne podporovali demonštrácie v Hong Kongu, rovnaké protesty na vlastnom území však považujú za neprijateľné. Čína sa pritom neznížila na úroveň predsedníčky Snemovne reprezentantov amerického Kongresu Nancy Pelosiovej, ktorá s obdivom skladala komplimenty násilným demonštráciám v Hongkongu.
To, čo Nancy Pelosiovej tak imponovalo, keď sa to odohrávalo vo vzdialenom Hongkongu, si teraz americká politička podľa šéfredaktora „Global Times“ môže užívať u seba doma, pri pohľade z vlastného okna. Chvíľami to dokonca vyzerá tak, „akoby sa radikálni a brutálni buriči z Hongkongu nejakým spôsobom infiltrovali do USA s cieľom rozpútať rovnaký zmätok, o aký sa pokúšali v Číne“.
Washington podľa mienky Chu Si-ťin zrejme nerátal, že odplata za podnecovanie nepokojov v Hongkongu sa Spojeným štátom vráti ako bumerang tak rýchlo. Katastrofálna neschopnosť amerických úradov pri riešení problémov s koronavírusom ešte viac umocnila priepastnú rasovú diskrimináciu a sociálnu nerovnosť v USA. Americký politický systém rýchlo degraduje, pričom oficiálny establišment nevie nájsť recept na jeho oživenie a upokojenie ľudí, ktorí už nemajú inú alternatívu, ako ventilovať svoj hnev v pouličných protestoch.
Gabriel Gačko