Kanadská ministerka zahraničných vecí Chrystie Freelandová v sobotu povedala, že jej krajina bude aj naďalej pokračovať v kampani, aby získala podporu svojich spojencov v snahe prinútiť Čínu, aby prepustila dvoch zadržaných kanadských občanov, ktorí sú podozriví z ohrozenia štátnej bezpečnosti Číny.
Ministerka zahraničia Freedlandová prehovorila deň potom čo USA podporili Kanadu a vyzvala Peking, aby prepustil dvoch kanadských občanov, ktorí boli zadržaní po zatknutí poprednej čínskej manažérky na želanie USA. Británia a Európska únia tiež vyjadrili svoju podporu Kanade.
Hovorca čínskeho ministerstva zahraničia Chua Čchung-jing uviedla, že Peking vyjadril “značnú nespokojnosť a tvrdý odpor” voči pripomienkam Kanady, Spojených štátov a ďalších ohľadom zadržaných Kanaďanov.
Podľa Čchung-jing je táto dvojica, ktorú tvorí Michael Kovrig, bývalý diplomat a poradca z think-tanku Medzinárodnej krízovej skupiny (ICG), a obchodník Michael Spavor, podozrivá z ohrozenia štátnej bezpečnosti, a preto je “samozrejme” zadržaná.
“Trváme na tom, aby príslušné krajiny vážne rešpektovali právnu suverenitu Číny,” povedala Čchung-jing na pravidelnom dennom briefingu a zopakovala, že ich zákonné práva boli zaručené. Hovorkyňa tiež označila podporu Veľkej Británie a EÚ za “divnú”.
“Čo má spoločné táto záležitosť s Britániou a USA? Kdeže boli, keď Kanaďania nelegálne zadržali vedúceho pracovníka čínskej spoločnosti na žiadosť Spojených štátov?” Spýtala sa hovorkyňa.
“Ich tzv. ľudské práva majú rôzne štandardy použitia pre občanov rôznych krajín,” povedala na záver Čchung-jing.