Moskva 12. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Screenshot video/Youtube)
Americký raketový torpédoborec Benfold bez povolenia priplával do vôd sporných Paracelských ostrovov v Juhočínskom mori, ktoré Čína považuje za vlastné. Čínski vojaci varovali americkú loď, vyplýva z vyhlásenia oficiálneho zástupcu Južnej zóny bojového veliteľstva Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády Tian-Jun Li
Uvádza sa, že americký raketový torpédoborec Benfold 12. júla “bez povolenia vlády Číny nezákonne vpadol do vôd čínskych Paracelských ostrovov“. Skupina Námorníctva Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády Južnej zóny bojového veliteľstvo odprevadila americkú loď a varovala ju.
“Paracelské ostrovy sú pôvodné územie Číny. Činy americkej lode sú strohým porušením suverenity Číny, vážnym podkopaním mieru a stability v Juhočínskom mori, porušujú základné princípy medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov, vedú k zvýšeniu bezpečnostných rizík v regióne, je to ďalší dôkaz militarizácie Juhočínskeho mora. Fakty hovoria o tom, že USA sú rýdzimi tvorcovia bezpečnostných rizík v Juhočínskom mori,” uvádza sa v čínskom vyhlásení.
Ministerstvo obrany Číny odsúdilo akcie amerického torpédoborca a vyjadrilo rozhodný protest.
“Dôrazne vyzývame americkú stranu, aby okamžite ukončila podobné provokácie a kontrolovala svoje vojenské akcie na mori, v opačnom prípade všetka zodpovednosť za možné následky bude plne ležať na americkej strane. Vojaci Čínskej ľudovej oslobodeneckej armády sú v bojovej pohotovosti a kedykoľvek sú pripravení rozhodne brániť štátnu suverenitu Číny, mier a stabilitu v Juhočínskom mori,” uvádza sa vo vyhlásení čínskeho ministerstva.
Situácia v Juhočínskom mori
Peking dlhé desaťročia s niekoľkými krajinami aziatsko-tichooceánskeho regiónu vedie spory ohľadom územnej príslušnosti ostrovov v Juhočínskom mori, na ktorého šelfe objavili značné zásoby uhľovodíkov. Ide predovšetkým o Paracelské ostrovy, Spratlyové ostrovy, jedným z nich je ostrov Thiti (Pag-asa) a ostrov Huangyan. Do tohto sporu sú zapojené Vietnam, Brunej, Malajzia a Filipíny.
Situácia v regióne je často komplikovaná preplavovaním vojenských lodí USA, ktoré podľa čínskeho ministerstva zahraničia porušujú medzinárodné právo a tiež podkopávajú suverenitu a bezpečnosť Číny. Nehľadiac na protesty zo strany Pekingu, Washington vyhlasoval, že USA budú “plávať a lietať” všade, kde to povoľuje medzinárodné právo.
Stály rozhodcovský súd v Haagu v júli 2016 na základe žaloby Filipín rozhodol, že Čína nemá mať územné nároky v Juhočínskom mori. Súd stanovil, že sporné územia Spratlyových ostrovov nie sú ostrovy a výlučnú ekonomickú zónu netvoria. Peking vtedy odpovedal, že rozhodnutie Stáleho rozhodcovského súdu považuje za neplatné, neuznáva ho a neprijíma.