Peking/Washington 24. marca 2023 (HSP/asia.nikkei/Foto:Pixabay)
Autor knihy “Chip War” hovorí, že politika Pekingu môže ovplyvniť globálny priemysel polovodičov
Podľa autora knihy “Chip War” Chrisa Millera budú mať USA a ich spojenci aj o päť rokov najpokročilejšie technológie v oblasti čipov, ale mali by zostať opatrní, pokiaľ ide o vplyv Číny na trh s menej pokročilými polovodičmi.
V rozhovore pre Nikkei Asia v Tchaj-peji Miller tiež tvrdil, že americká politická podpora Taiwanu nezávisí od čipového sektora na ostrove – čo je v rozpore s názorom priemyselného veterána Morrisa Changa.
“Ak sa ma spýtate, kto bude mať o päť rokov prístup k najvyspelejším technológiám, či USA alebo Čína, povedal by som, že USA budú vyrábať vyspelé technológie v spolupráci s Holandskom, Japonskom a Taiwanom,” povedal Miller, docent medzinárodných dejín na Tuftsovej univerzite.
“To neznamená, že viem, ktorá konkrétna firma bude vyrábať najpokročilejšiu technológiu, ale mám dosť veľkú istotu, že o päť rokov sa najpokročilejšie čipy budú vyrábať niekde mimo Číny,” povedal Miller, ktorý strávil roky výskumom histórie polovodičového priemyslu a priemyselnej politiky vlád.
Washington urýchľuje úsilie o obmedzenie technologických ambícií Pekingu, najmä v oblasti čipov, keďže tieto drobné komponenty používané vo všetkom od smartfónov až po stíhačky majú veľký vplyv na národnú bezpečnosť. Okrem toho, že Washington zaviedol vlastné kontroly vývozu do čínskeho sektora čipov, tento rok presvedčil Holandsko a Japonsko – dvoch kľúčových výrobcov nástrojov na výrobu čipov – aby podobne obmedzili čínsky prístup k pokročilým polovodičovým technológiám.
Čína však už má výrobné technológie a kapacity na výrobu veľkého množstva menej vyspelých čipov, povedal Miller, čo znamená, že bude dôležité sledovať priemyselnú politiku Pekingu v tomto sektore a to, ako môže ovplyvniť globálny priemysel, povedal Miller.
“Jednou z kľúčových otázok je, aký je vplyv čínskych investícií do zaostávajúcich čipov na zvyšok sveta? Jedným zo scenárov je, že sa to zmení na novú verziu solárnych panelov,” povedal Miller s odkazom na politiku Číny, ktorá výrazne dotuje domácich výrobcov panelov a narúša globálne ceny.
“To je scenár, ktorý by sme si mali uvedomiť a ktorý predstavuje skutočne zaujímavé politické problémy pre Taiwan, Japonsko, USA a Európu.”
Morris Chang, zakladateľ a bývalý predseda najväčšieho zmluvného výrobcu čipov na svete Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. nedávno podporil americké snahy o obmedzenie pokroku Číny v oblasti čipov. Chang však tiež uviedol, že Washington považuje závislosť od taiwanského sektora čipov za riziko a vynechal ostrov zo svojej kampane “friend-shoring”, ktorej cieľom je presunúť výrobu čipov do spriatelených krajín.
Miller však povedal, že čipy sú len malou časťou americko-taiwanských vzťahov.
“Myslím si, že USA nie sú jediné, kto sa pozerá na toto odvetvie a hovorí: ‘Wow, 90 % špičkovej kapacity v jednej krajine v niekoľkých zariadeniach. Má takáto koncentrácia zmysel? Koncentrácia vyvoláva otázky týkajúce sa rizík,” povedal.
Zároveň je to však “len malý aspekt širších vzťahov medzi Taiwanom a USA, ktoré sú v súčasnosti dosť hlboké a prehlbujú sa”.
Podľa jeho názoru snaha veľkých ekonomík znížiť svoju závislosť od taiwanského čipového sektora neovplyvní záväzok Washingtonu brániť ostrov.
“USA pomáhajú Taiwanu s obranou od roku 1949. Bolo to desať rokov pred vynájdením prvého polovodiča,” povedal. “Existuje 50 rokov americko-taiwanských vzťahov predtým, ako sa Taiwan stal hráčom v oblasti polovodičov. Myslím si, že je nesprávne a historicky nepresné myslieť si, že dôvodom, prečo USA podporujú Taiwan, sú polovodiče.”
“Ak počúvate diskusie amerického prezidenta Joea Bidena o Taiwane alebo čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o Taiwane, polovodiče môžu byť súčasťou ich prejavu, ale je to jeden riadok v prejave,” dodal.
Miller zároveň uviedol, že USA sú “veľmi tesne za” Taiwanom a Južnou Kóreou, pokiaľ ide o pokročilé čipové technológie – bližšie ako Európa, Japonsko alebo India. USA už majú “veľmi veľkú” pracovnú silu v oblasti polovodičov a zákazníci pre pokročilé čipy sú zväčša americké spoločnosti, povedal.
“Niet pochýb o tom, že krajiny, ktoré ponúkajú účinnejšiu daňovú politiku, získajú viac investícií. … Ťažšie je však uvažovať o celkovom ekosystéme,” povedal Miller. “Dane sú v určitom zmysle jednoduchá časť a stimuly sú tiež jednoduchá časť. Ťažšia časť je, či máte infraštruktúru, pracovnú silu a ekosystém.”
A dopyt zákazníkov bude podľa neho kľúčom k úspechu každého nového dodávateľského reťazca čipov. “Myslím, že každý sa sústreďuje na to, čo robia vlády, ale stále si myslím, že generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook má väčší vplyv na dodávateľský reťazec ako Joe Biden.”