Čína môže ovplyvniť trhy s čipmi bez toho, aby predbehla USA

❚❚

Peking/Washington 24. marca 2023 (HSP/asia.nikkei/Foto:Pixabay)

 

Autor knihy “Chip War” hovorí, že politika Pekingu môže ovplyvniť globálny priemysel polovodičov

čipy, CPU, kremík
Ilustračné foto

Podľa autora knihy “Chip War” Chrisa Millera budú mať USA a ich spojenci aj o päť rokov najpokročilejšie technológie v oblasti čipov, ale mali by zostať opatrní, pokiaľ ide o vplyv Číny na trh s menej pokročilými polovodičmi.

.

V rozhovore pre Nikkei Asia v Tchaj-peji Miller tiež tvrdil, že americká politická podpora Taiwanu nezávisí od čipového sektora na ostrove – čo je v rozpore s názorom priemyselného veterána Morrisa Changa.

“Ak sa ma spýtate, kto bude mať o päť rokov prístup k najvyspelejším technológiám, či USA alebo Čína, povedal by som, že USA budú vyrábať vyspelé technológie v spolupráci s Holandskom, Japonskom a Taiwanom,” povedal Miller, docent medzinárodných dejín na Tuftsovej univerzite.

.

“To neznamená, že viem, ktorá konkrétna firma bude vyrábať najpokročilejšiu technológiu, ale mám dosť veľkú istotu, že o päť rokov sa najpokročilejšie čipy budú vyrábať niekde mimo Číny,” povedal Miller, ktorý strávil roky výskumom histórie polovodičového priemyslu a priemyselnej politiky vlád.

Washington urýchľuje úsilie o obmedzenie technologických ambícií Pekingu, najmä v oblasti čipov, keďže tieto drobné komponenty používané vo všetkom od smartfónov až po stíhačky majú veľký vplyv na národnú bezpečnosť. Okrem toho, že Washington zaviedol vlastné kontroly vývozu do čínskeho sektora čipov, tento rok presvedčil Holandsko a Japonsko – dvoch kľúčových výrobcov nástrojov na výrobu čipov – aby podobne obmedzili čínsky prístup k pokročilým polovodičovým technológiám.

Čína však už má výrobné technológie a kapacity na výrobu veľkého množstva menej vyspelých čipov, povedal Miller, čo znamená, že bude dôležité sledovať priemyselnú politiku Pekingu v tomto sektore a to, ako môže ovplyvniť globálny priemysel, povedal Miller.

“Jednou z kľúčových otázok je, aký je vplyv čínskych investícií do zaostávajúcich čipov na zvyšok sveta? Jedným zo scenárov je, že sa to zmení na novú verziu solárnych panelov,” povedal Miller s odkazom na politiku Číny, ktorá výrazne dotuje domácich výrobcov panelov a narúša globálne ceny.

“To je scenár, ktorý by sme si mali uvedomiť a ktorý predstavuje skutočne zaujímavé politické problémy pre Taiwan, Japonsko, USA a Európu.”

.

Morris Chang, zakladateľ a bývalý predseda najväčšieho zmluvného výrobcu čipov na svete Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. nedávno podporil americké snahy o obmedzenie pokroku Číny v oblasti čipov. Chang však tiež uviedol, že Washington považuje závislosť od taiwanského sektora čipov za riziko a vynechal ostrov zo svojej kampane “friend-shoring”, ktorej cieľom je presunúť výrobu čipov do spriatelených krajín.

Miller však povedal, že čipy sú len malou časťou americko-taiwanských vzťahov.

“Myslím si, že USA nie sú jediné, kto sa pozerá na toto odvetvie a hovorí: ‘Wow, 90 % špičkovej kapacity v jednej krajine v niekoľkých zariadeniach. Má takáto koncentrácia zmysel? Koncentrácia vyvoláva otázky týkajúce sa rizík,” povedal.

Zároveň je to však “len malý aspekt širších vzťahov medzi Taiwanom a USA, ktoré sú v súčasnosti dosť hlboké a prehlbujú sa”.

Podľa jeho názoru snaha veľkých ekonomík znížiť svoju závislosť od taiwanského čipového sektora neovplyvní záväzok Washingtonu brániť ostrov.

.

“USA pomáhajú Taiwanu s obranou od roku 1949. Bolo to desať rokov pred vynájdením prvého polovodiča,” povedal. “Existuje 50 rokov americko-taiwanských vzťahov predtým, ako sa Taiwan stal hráčom v oblasti polovodičov. Myslím si, že je nesprávne a historicky nepresné myslieť si, že dôvodom, prečo USA podporujú Taiwan, sú polovodiče.”

“Ak počúvate diskusie amerického prezidenta Joea Bidena o Taiwane alebo čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga o Taiwane, polovodiče môžu byť súčasťou ich prejavu, ale je to jeden riadok v prejave,” dodal.

Miller zároveň uviedol, že USA sú “veľmi tesne za” Taiwanom a Južnou Kóreou, pokiaľ ide o pokročilé čipové technológie – bližšie ako Európa, Japonsko alebo India. USA už majú “veľmi veľkú” pracovnú silu v oblasti polovodičov a zákazníci pre pokročilé čipy sú zväčša americké spoločnosti, povedal.

“Niet pochýb o tom, že krajiny, ktoré ponúkajú účinnejšiu daňovú politiku, získajú viac investícií. … Ťažšie je však uvažovať o celkovom ekosystéme,” povedal Miller. “Dane sú v určitom zmysle jednoduchá časť a stimuly sú tiež jednoduchá časť. Ťažšia časť je, či máte infraštruktúru, pracovnú silu a ekosystém.”

A dopyt zákazníkov bude podľa neho kľúčom k úspechu každého nového dodávateľského reťazca čipov. “Myslím, že každý sa sústreďuje na to, čo robia vlády, ale stále si myslím, že generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook má väčší vplyv na dodávateľský reťazec ako Joe Biden.”

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

17:36

Americký minister obrany Lloyd Austin telefonoval v sobotu s izraelským ministrom obrany Jisraelom Kacom, pričom zdôraznil odhodlanie USA dosiahnuť diplomatické riešenie situácie v Libanone. Izrael zároveň vyzval, aby zlepšil “hrozné” podmienky v Pásme Gazy. Uviedol to hovorca amerického ministerstva obrany, píše TASR podľa agentúr Reuters a AFP.

17:35

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v sobotu zúčastnil na spomienkovom akte pri príležitosti 80. výročia oslobodenia Štrasburgu spod nacistickej okupácie. Nemecko zastupovala predsedníčka Spolkovej rady, hornej komory parlamentu, Anke Rehlingerová, informovali agentúry DPA a AFP.

Macron následne navštívil miesto, kde sa nachádzal jediný koncentračný tábor vo Francúzsku Natzweiler-Struthof.

17:34

Európska únia stiahne svojho veľvyslanca z Nigeru. Oznámila to v sobotu Európska služba pre vonkajšiu činnosť (ESVČ). K takémuto kroku pristupuje Únia po tom, ako nigerská vládnuca junta spochybnila jej prerozdeľovanie humanitárnej pomoci určenej pre obete záplav, uvádza TASR podľa agentúry Reuters.

Nigerská junta je pro moci júla 2023, keď prevratom zvrhla dovtedajšieho prezidenta Mohameda Bazouma.

17:33

Londýnska Metropolitná polícia polícia zneškodnila “podozrivý balík”, ktorý sa našiel pri železničnej stanici Euston v centre Londýna, informuje TASR podľa agentúry Reuters. Zmienenú stanicu pre nález nakrátko evakuovali.

“Špecialisti vykonali kontrolovanú explóziu a policajné kordóny následne boli zrušené,” informovala metropolitná polícia v príspevku na sociálnej sieti X.

15:53

Do podpalubia potápajúcej sa lode na nábreží Dunaja už voda nepriteká. Hasiči svoj zásah ukončili krátko po 14.00 h. Hasičský a záchranný zbor (HaZZ) o tom informoval na sociálnej sieti. Na mieste podľa neho zostal dopravný inšpektorát, Štátna plavebná správa a členovia dobrovoľného hasičského zboru obce Ružinov a Staré Mesto.

15:36

Americký ropný koncern ExxonMobil by sa mohol spojiť s konzorciom zloženým z talianskej spoločnosti Eni a francúzskej Total, aby spoločne rozvíjali ložiská plynu, ktoré objavili blízko seba pri južnom pobreží Cypru. Uviedol to cyperský minister energetiky Giorgos Papanastasiou. TASR o tom informuje na základe správy AP.

15:07

Kurz ruského rubľa oproti doláru klesol v závere tohto týždňa na viac než 2,5-ročné minimum. Ruská mena tak reagovala na rozhodnutie USA uvaliť sankcie na viacero ruských bánk vrátane banky Gazprombank, ktorá je kľúčová pri platbách za dodávky ruského plynu do Európy. Informovala o tom agentúra Reuters.

Kurz rubľa dosiahol pred ukončením obchodovania oproti doláru 103,02 RUB/USD, čo predstavuje pokles o 1,7 %. Počas obchodovania však klesol až na 103,7455 RUB/USD, čo znamenalo najnižší kurz ruskej meny v porovnaní s dolárom od 23. marca 2022.

15:05

Švajčiarska vláda v piatok oznámila, že zakázala dodávky vojenského materiálu istej poľskej firme po odhalení, že približne 645.000 nábojov švajčiarskej výroby skončilo na Ukrajine, čo je v rozpore so švajčiarskymi zákonmi. TASR o tom píše podľa agentúr AP a PAP.

Švajčiarsky výrobca a poľská spoločnosť podpísali dohodu o ďalšom predaji, v súlade s ktorou však bola poľská spoločnosť oprávnená muníciu ďalej predávať len na území Poľska.

15:05

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v sobotu ocenil “odvážne rozhodnutie” Medzinárodného trestného súdu (ICC) o vydaní zatykačov na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a jeho bývalého ministra obrany Joava Galanta. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Erdogan je silným kritikom Izraela od začiatku jeho vojenskej ofenzívy v Pásme Gazy.

15:00

Irán predložil ruskému ministerstvu zahraničných vecí “protestnú nótu” v súvislosti s údajným násilným zadržaním dvoch iránskych študentov na univerzite v ruskom meste Kazaň. Oznámili to v sobotu iránske médiá, píše TASR podľa správy agentúry AFP.

Ruský regionálny vyšetrovací výbor v piatok oznámil, že dvoch cudzincov zadržali za údajné “použitie násilia voči predstaviteľovi úradu”.

Študentov po zásahu iránskeho konzulátu prepustili v piatok neskoro večer, píše agentúra AFP.

14:47

Primátor Varšavy Rafal Trzaskowski zvíťazil v primárkach centristickej Občianskej koalície (KO) a stal sa tak prezidentským kandidátom pre budúcoročné voľby. Oznámil to líder strany a premiér Donald Tusk na sobotňajšom straníckom zhromaždení. TASR o tom informuje podľa správ agentúr PAP, AP a Reuters.

Tuskova strana si v primárkach vyberá kandidáta do prezidentských volieb
Na snímke kandidát do prezidentských volieb centristickej Občianskej koalície (KO) poľského premiéra Donalda Tuska a starosta Varšavy Rafal Trzaskowski gestikuluje počas stretnutia s občanmi v meste Piaseczno v strednej časti Poľska
14:30

Futbalový útočník El Bilal Toure bude niekoľko mesiacov v zostave VfB Stuttgart chýbať. Dôvodom je zlomenina, ktorú utrpel v nedávnom reprezentačnom zápase. Klub v sobotňajšom vyhlásení uviedol, že Toure musí absolvovať operáciu.

13:33

V Bratislave sa v treťom kvartáli 2024 predalo 490 nových bytov. Tempo predaja, teda počet predaných bytov za mesiac, sa medziročne zdvojnásobilo. Tretinu všetkých predaných bytov tvorili byty v dokončených projektoch, oproti minulému roku ich predaj stúpol o 70 %. Rástla aj priemerná cena bytov v novostavbách, v treťom kvartáli 2024 dosiahla sumu 4210 eur za štvorcový meter (m2) bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Informovala o tom realitná kancelária (RK) Herrys.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Strechy domov sú pokryté snehom a dym stúpa z komínov v Kronbergu pri Frankfurte nad Mohanom v Nemecku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Erik Majercak

Marek Brna

Milan Šupa

Ivan Štubňa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali