Podľa čínskeho stanoviska venezuelský prezident Nicolasom Maduroom má stále legitímnu moc, zdôrazňujúc, že ho bude podporovať aj napriek nebezpečenstvu, ktorým sú nové sankcie USA. Podľa Číny, výsledkom bude len zhoršenie života bežných Venezuelčanov.
Prezident Maduro, ktorý sa pokúša udržať v úrade počas pretrvávajúcim turbulenciám pod tlakom USA, získal v utorok výraznú podporu z Pekingu.
Na otázku, či Čína podporuje Madoura, povedal hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Geng Shuang: “Poslali sme špeciálneho vyslanca prezidenta Si Ťin-pchinga, aby sa zúčastnil slávnostnej inaugurácie prezidenta Madura.”
Reakcia prišla len deň po tom, ako USA uvalili na Venezuelu balík sankcií zameraných na štátnu ropnú spoločnosť Petróleos de Venezuela SA (PDVSA).
Čína verí, že obmedzenia USA viac poškodia život obyčajných ľudí ako vládu, tvrdil Geng. Vo všeobecnosti bude Washington “niesť zodpovednosť za vážne dôsledky vyplývajúce z tejto situácie”.
Oznámením sankcií Bielý dom oficiálne vyhlásil, že ich udeľuje na zabránenie tomu, aby vláda použila príjmy z ropy na upevnenie moci. Sankcie by sa ale mohli stať ďalším, silnejším odôvodnením za eskaláciou venezuelskej krízy.
CIA World Factbook hovorí, že Venezuela má najväčšie osvedčené zásoby ropy na svete, pred Saudskou Arábiou, Kanadou, Iránom a Irakom… A ako povedal Trumpov poradca pre otázky obrany a bezpečnosti John Bolton, pre Ameriku je “veľa v stávke”, čo sa týka situácie Venezuely.
“Bude to mať ekonomicky veľký vplyv pre Spojené štáty, ak by mohli americké ropné spoločnosti investovať a produkovať ropu vo Venezuele,” povedal pre Fox News ekonomický odborník Trish Regan.
Čína by zase mohla stratiť, ak sa udalosti vo Venezuele dostanú spod kontroly. Peking nedávno požičal viac ako 50 miliárd dolárov Caracasu prostredníctvom úverových zmlúv v priebehu posledných desať rokov, čím zabezpečil dodávky energie pre svoje hospodárstvo. Iba minulý rok získala Venezuela dôležitý čínsky úver v hodnote 5 miliárd dolárov a pripojila sa tiež k investičnej iniciatíve Veľkej hodvábnej cesty.
Ázijská veľmoc je jedným z najväčších obchodných partnerov a politických spojencov Venezuelskej republiky, no odpoveď Pekingu na krízu bola doteraz celkom vlažná. Čína aj napriek tomu, že sa kríza rozvinula a pribúdali vyjadrenia európskych krajín o nových voľbách, držala líniu venezuelskej suverenity a nezasahovania do vnútorných záležitostí krajiny.
Konfrontácia medzi vládou a opozičnými silami vo Venezuele sa vystupňovala, keď sa líder opozície Juan Guaido vyhlásil za dočasného prezidenta po výzvach na zmenu režimu z Washingtonu. 35-ročný politik bol až do začiatku tohto roka z veľkej časti neznámy mimo Venezuely, ale teraz má širokú podporu z USA, Izraela, Kanady, Austrálie a mnohých krajín južnej Ameriky a EÚ.
Vláda Madura však má na svojej strane Čínu, Rusko, Turecko, Irán, Bielorusko a Južnú Afriku. Tieto národy požadovali, aby krajiny, ktoré nasledovali USA, nevyvíjali snahy o zasahovanie do záležitostí Venezuely.