Čínska vláda dala uskutočniť výskum o dôsledkoch zhruba 40-ročnej politiky v krajine s úmyslom zaviesť zmeny, aby sa znížilo tempo starnutia obyvateľov Číny. Diskutované návrhy by umožnili rodinám rozhodnúť sa, koľko detí bude mať. Do praxe by nové zmeny mohli byť zavedené do roku 2019.
Bývalý šéf divízie Národnej komisie pre plánovanie rodiny a súčasný viceprezident Čínskej spoločnosti pre ekonomickú reformu Chen Jian vyhlásil, že “už teraz je neskoro, aby Čína zrušila limity na deti, ale vždy je to lepšie ako nikdy”.
Prísna “politika jedného dieťaťa” prinášala so sebou množstvo ťažkostí. za nedodržiavanie museli čínske rodiny platiť pokuty či podstúpiť potraty. Začalo to zmenami v roku 2015 smerom k politike dvoch detí. Ani to však nestačilo. Najnovšie vyhlásenie by uzavrelo kapitolu o jednom z najväčších sociálnych experimentov v ľudskej histórii, ktorá najľudnatejšej krajine na svete priniesla rýchlo starnúcu populáciou a 30 miliónov mužov viac ako žien (v súčasnosti má Čína 106 mužov na každých 100 žien).
Ani po uvoľnení v roku 2015 sa v Číne nerodí veľa detí, v priemere len 1,24 dieťaťa na jednu ženu, čo je jedno z najnižších na svete. Pritom očakávania boli okolo 1,6 dieťaťa na jednu ženu. V absolútnych číslach sa počet narodených detí každoročne znižuje zhruba o 4%.
“Posun v politike len ťažko zvýši počet novorodencov v Číne,” namieta Huang Wenzheng, špeciálne pozvaný vedúci výskumník Centra pre Čínu a globalizáciu. “Počet pôrodov v Číne bude naďalej dramaticky klesať vzhľadom na prudký pokles počtu plodných žien a poklesu ochoty na plodnosť.”
To však ešte viac podčiarkuje rastúce obavy, že je potrebné urobiť dramatickejší krok po troch rokoch, kedy začalo byť umožnené mať už dve deti namiesto jedného. Vláda v minulom roku predpokladala, že približne štvrtina obyvateľov Číny bude do roku 2030 staršia ako 60 rokov, kým v roku 2010 to bolo 13%.
“Nízka pôrodnosť a nízky počet novorodencov v predchádzajúcich dvoch rokoch od politiky dvoch detí vyslali rozhodujúce posolstvá, že mladá generácia má slabú ochotu mať viac detí,” uviedol Chen Jian.
Celkovo sa čínski rodičia obávajú zvýšených nákladov v prípade ďalších detí v spoločnosti, ktorá je ešte vždy zvyknutá na jedno dieťa. Ukazuje sa tiež, že mnohé čínske rodiny, hlavne tie bohatšie, už netúžia po viac deťoch.
Aj krátkodobý detský boom by však mohol byť prínosom pre podniky poskytujúce produkty pre potreby detí. Čínski spotrebitelia si od septembra 2016 do augusta 2017 si kúpili detský tovar vo výške 19,4 miliárd dolárov, čo je nárast o 11%, podľa výročnej správy spoločnosti Nielsen Holdings Plc.