Čína a Rusko rozohrávajú hru s cieľom rozdeliť Európu

❚❚

Bratislava 7. mája 2024 (HSP/Vz/Foto:TASR/AP-Grigory Sysoyev, Sputnik, Kremlin Pool Photo)

 

Návšteva čínskeho lídra Si Ťin-pchinga v Európe má viacerým štátom na kontinente poskytnúť alternatívu k transatlantickej jednote, ktorá je pre starý kontinent čoraz väčšou záťažou. Itinerár cesty prezidenta ČĽR naznačuje, že nemieni strácať čas zbytočným dialógom s americkými bábkami. Z tohto dôvodu Siho neuvidíme v Bruseli ani v Berlíne. Namiesto toho navštívi Maďarsko a Srbsko, ktoré sú pre EÚ enfant terrible kvôli ich postoju k Moskve a rusko-ukrajinskému konfliktu, píše Gleb Prostakov pre noviny Vzgljad

Si ťin-pching Vladimir Putin
Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching

Si cestuje aj do Francúzska, ktorého prezident napriek zahraničnopolitickému kolísaniu kedysi vyhlásil „mozgovú smrť NATO“ aj „strategickú nezávislosť Európy“ od USA. Okrem toho len Francúzsko môže vzhľadom na svoju váhu v aliancii prezentovať alternatívny názor na budúcnosť Európy ako Nemecko. Táto budúcnosť vylučuje EÚ zo systémovej konfrontácie medzi USA a Čínou a ponecháva jej aj šance vyhnúť sa priamej vojenskej konfrontácii s Ruskom a možno aj oživiť hospodársku interakciu po skončení rusko-ukrajinského konfliktu.

.

Niet pochýb o tom, že návšteva Si Ťin-pchinga bola starostlivo pripravená. Najdôležitejším prvkom tejto prípravy bola výzva Pekingu na medzinárodné vyšetrenie teroristických útokov na Nord stream. Mnohokrát sa hovorilo, že vyšetrovanie najväčšej infraštruktúrnej sabotáže v dejinách sveta bude kľúčom k rozdeleniu Európy. Postoj k vyšetrovaniu tohto teroristického útoku jasne rozdeľuje európske štáty na proamerické a tie, ktoré hľadajú alternatívu. Presnejšie povedané, na tie, ktorým závislosť od Spojených štátov nedovoľuje odchýliť sa od zahraničnopolitických smerníc kolektívneho Západu, a na tie, ktoré nie sú z rôznych dôvodov spokojné s tým, že sú súčasťou tohto kolektívu.

Európa ešte len pocíti plný vplyv ukončenia energetickej spolupráce s Ruskom. Cez Ukrajinu stále prúdi malý objem plynu. Tento tenký pramienok zásobuje Rakúsko, ktoré tak získava viac ako polovicu svojho dovozu plynu, ako aj Slovensko a Taliansko. Od konca roka 2024, keď sa ukrajinská plynová cesta pravdepodobne uzavrie, tento zdroj vyschne. Zvýši sa konkurencia pre americký, katarský a dokonca aj ruský LNG. Ťažkosti spojené s vyššími cenami plynu, ktoré teraz zažíva Nemecko, ešte viac zaťažia slabšie ekonomiky ostatných štátov EÚ, čo podnieti nespokojnosť obyvateľstva a kvas elít.

.

Očakáva sa, že časť plynu prepravovaného cez Ukrajinu bude presmerovaná do sľúbeného tureckého plynového uzla. Infraštruktúra potrebná na jeho prevádzku sa však ešte musí vybudovať. Prevádzka tureckého uzla v provincii Trácia, ktorá hraničí s Gréckom, ktoré nie je Ankare priateľsky naklonené, pridáva korenie do aktualizovanej mapy európskeho energetického systému. Tak či onak, Európska únia dostane čas, aby zažila všetky pôžitky skutočného nedostatku energie, či už to bude v zime 2024 – 2025 alebo v zime 2025 – 2026 – presne tak dlho, ako bude trvať, kým sa všetky nerozhodnuté európske krajiny rozhodnú pre mieru svojej autonómie.

Cieľom čínskych pokusov o autonómiu Európy je znížiť náklady v nevyhnutnom konflikte medzi Pekingom a Washingtonom. Američania nepochybne vrhnú Európsku úniu, ktorá je po Spojených štátoch druhým najdôležitejším obchodným partnerom Číny, do ohňa hospodárskej vojny s Čínou. Výhody, ktoré Čína ponúka, však nemusia stačiť na to, aby európske krajiny zradili hegemóna, aj keby chceli. Závislosť od USA v energetickej a bezpečnostnej oblasti je príliš veľká. A práve tu má Moskva silný argument.

Strategické ciele Ruska a Číny v európskom smere sa zhodujú. Konkrétne: rozdeliť a zlikvidovať NATO; vytvoriť skupinu oportunistických krajín v rámci EÚ, ktorá zabráni celému bloku vstúpiť do plnohodnotnej hospodárskej vojny s Čínou; podporiť zmenu elít v štátoch, ktoré sú nútené prejavovať podporu Spojeným štátom (Nemecko, Taliansko a ďalšie).

Nie je to jednoduchá hra. Nie je jednoduchá už len preto, že v slovách a činoch európskych elít, ktoré nemajú jasnú predstavu o budúcnosti tejto únie v rýchlo sa meniacom svete, je akútny nedostatok racionality. Európa ako celok je pre svoje členské krajiny čoraz menej atraktívna. Čína môže ponúknuť vzájomne výhodný obchod a investície, Rusko lacnú energiu a jadrový dáždnik. Ale či to stačí na to, aby to presvedčilo samovraha, aby nespáchal nenapraviteľné, ukáže až čas.

 

.

Prečítajte si tiež:

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:43

Najsilnejšia novembrová snehová búrka za uplynulé polstoročie zasiahla juhokórejskú metropolu Soul. V dôsledku počasia zrušili alebo odložili stovky letov a narušená je aj prímestská doprava. 

08:28

Francúzsky súd zakázal používanie korzického jazyka na rokovaní regionálneho zastupiteľstva tohto stredomorského ostrova. Zasadil tým úder korzickému hnutiu za nezávislosť, ktoré sa usiluje aj o presadzovanie väčšieho jazykového vplyvu.

08:11

Irán privítal ukončenie izraelskej “agresie” v Libanone. Reagoval na uzavretie prímeria medzi Izraelom a libanonským proiránskym hnutím Hizballáh.

07:41

Tím novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa podpísal s administratívou dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena tzv. dohodu o porozumení, ktorá mu umožní oficiálne začať proces prevzatia moci. Oznámila to budúca šéfka kancelárie Bieleho domu Susie Wilesová.

Trumpov tím podpísal s dosluhujúcou administratívou dohodu o prevzatí moc
Na snímke novozvolený americký prezident Donald Trump
06:48

Trumpova centrála uviedla, že dohoda o prímerí medzi Izraelom a Libanonom je výsledkom Trumpovho volebného víťazstva, informoval denník Times of Israel.

„Jeho drvivé víťazstvo vyslalo jasný odkaz zvyšku sveta, že chaos nebude tolerovaný. Som rád, že vidím konkrétne kroky smerom k deeskalácii na Blízkom východe,“ povedal budúci poradca pre národnú bezpečnosť Mike Waltz.

06:46

Polícia v meste Saint-Étienne v departemente Loire v strednom Francúzsku smrteľne postrelila muža ozbrojeného dvoma nožmi, ktorými ohrozoval náhodných okoloidúcich.

06:45

Ukrajina súhlasila, že nebude brániť Poľsku v pátraní po obetiach volyňského masakru a ich exhumácii.

Poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski to uviedol po stretnutí s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Andrijom Sibigom, informovala tlačová agentúra RAR.

„Každá rodina má právo dôstojne si uctiť pamiatku svojich predkov a v rámci spoločnej ukrajinsko-poľskej pracovnej skupiny pod záštitou ministerstiev kultúry oboch krajín pracujeme na praktických mechanizmoch vykonávania pátracích a exhumačných prác,“ – povedal zasa šéf ukrajinského rezortu zahraničných vecí.

06:44

Izrael útočil na tri hraničné priechody medzi Libanonom a Sýriou ležiace v severnej časti Libanonu. Pre agentúru Reuters to povedal libanonský minister dopravy Alí Hamíja s tým, že na tieto priechody Izrael útočil vôbec prvýkrát.

06:43

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová predstavila v Nemeckom divadle (Deutsches Theater) v Berlíne svoje pamäte nazvané Sloboda: Spomienky 1954 – 2021. Počas sprievodnej diskusie o knihe s nemeckou novinárkou Anne Willovou, obhajovala – rovnako ako v samotných pamätiach – svoje kľúčové politické postoje, no priznala aj určité zlyhania.

06:42

Americký odvolací súd ukončil pokus o obnovenie trestného stíhania Donalda Trumpa týkajúceho sa jeho neoprávneného prechovávania tajných vládnych dokumentov. Súd tak rozhodol po tom, ako prokuratúra oznámila, že v odvolaní už nechce pokračovať.

06:40

Ďalších päť ľudí sa podarilo zachrániť v Červenom mori po potopení výletnej lode, ku ktorému došlo neďaleko egyptského pobrežia. Oznámili to miestni záchranári. Z mora vytiahli aj štyri bezvládne telá dosiaľ neidentifikovaných obetí. Nezvestných naďalej zostáva sedem ľudí.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci sa kochajú snehom v paláci Gyeongbok, jednej zo známych juhokórejských pamiatok, v Soule v Južnej Kórei

Autor: TASR/AP-Lee Jin-man

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Artem Klymenko

Milan Šupa

Zdeno Drdol

Ivan Štubňa

Michal Durila

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali