Peking 14. októbra 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP)
Čína a Rusko organizujú na Ďalekom východe spoločné námorné cvičenia ako najnovší prejav ich rastúceho politického a vojenského zbližovania sa. Manévre pod názvom Spoločné more 2021 sa začali vo štvrtok ceremoniálom v ruskom Zálive Petra Veľkého v Japonskom mori a potrvajú do nedele
Čínske médiá uviedli, že cvičenia budú zahŕňať komunikačné, protimínové, protilietadlové a protiponorkové operácie, spoločné manévrovanie a streľbu na námorné ciele. Hoci sa takéto cvičenia už v minulosti konali, Čína podľa správ v tomto prípade po prvý raz vysiela na manévre v zahraničí protiponorkové lietadlá a torpédoborce s výtlakom väčším ako 10-tisíc ton.
Čína a Rusko spoločne vystupujú proti dominantnému vplyvu USA v globálnych záležitostiach a kritizujú zahraničnopolitické zlyhania Washingtonu v Afganistane a inde. Kým Peking vo všeobecnosti nasleduje Moskvu v otázkach ako je prístup k Iránu, je čoraz asertívnejší pri obrane toho, čo považuje za svoje životne dôležité záujmy týkajúce sa Taiwanu, Juhočínskeho mora a celej indicko-tichomorskej oblasti.
Peking ostro kritizoval dohodu, na základe ktorej Austrália získa osem ponoriek na jadrový pohon postavených s využitím americkej technológie. Transakciu oznámili minulý mesiac v rámci širšej dohody o obrannej spolupráci medzi Austráliou, USA a Veľkou Britániou, ktorá je vo veľkej miere považovaná za odpoveď na rozsiahlu modernizáciu námorných kapacít Číny.