Čím je pozoruhodné „slávne víťazstvo“ USA v Afganistane? A čo sa to deje s Talibanom?

❚❚

Bratislava 21. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR/AP – Manuel Balce Ceneta)

 

V Afganistane sa píše história a je veľmi zaujímavé sledovať v priamom prenose kroky jednotlivých aktérov: je to najlepší spôsob ako spoznať ich skutočnú silu a pohnútky

Joe Biden, Blinken
Na snímke uprostred americký prezident Joe Biden počas tlačovej konferencie o evakuácii amerických občanov a ich rodín a zraniteľných Afgancov, ktorí pracovali pre americkú armádu. Vpravo minister zahraničných vecí Antony Blinken

Prezident Spojených štátov Joe Biden dlhodobo avizoval 11. september 2021 ako deň, keď americká armáda po dvadsiatich rokoch definitívne opustí Afganistan. Plán bol odísť hrdo, so vztýčenou hlavou a vlajkou, vo vopred ohlásenom termíne. Lenže snaha zamaskovať útek naoko dôstojným odchodom sa nevydarila, realitou sa stal predčasný bezhlavý útek, ktorý videl celý svet, a ktorý sa naozaj sotva dá vnímať inak, než práve ako predčasný bezhlavý útek.

.

Biden aj jeho minister zahraničia Blinken tvrdia, že Spojené štáty dosiahli v Afganistane to, čo chceli: porazili al-Káidu a Spojené štáty sú chránené pred útokom z Afganistanu. Nuž v podstate až tak veľmi neklamú: pôvodná al-Káida ako Amerikou podporované zoskupenie žoldnierov naozaj už dávno neexistuje, tieto sily boli viackrát premenované a preskupené a islamistickí bojovníci dnes už sú organizovaní úplne inak. A naozaj, Spojené štáty sú chránené pred napadnutím zo strany Afganistanu, z jednoduchého dôvodu: pretože nič také nikdy ani nehrozilo.

Absurdná a zúfalá demagógia dnešnej washingtonskej junty si nezaslúži nič iné, iba otvorený výsmech: je to vskutku veľké americké „víťazstvo“, podobne spektakulárne ako to vo Vietname. Obraz Kábulu uplynulých dní, kde všetko západné a prozápadné, čo má nohy, ozlomkrky utekalo na letisko a ak sa nedostalo do lietadla, tak v zúfalstve sa vyštveralo aspoň na krídlo, to je naozaj presvedčivý obraz veľkého víťazstva. No ale v postfaktickom, postracionálnom orwellovskom a goebbelsovskom svete, kde pravda je lož, sloboda je otroctvo, vojna je mier, asi víťazstvo má vyzerať práve takto…

.

 

Čím je „slávne víťazstvo“ USA nad Talibanom zaujímavé?

Nepochybne je to ďalší krok k novej podobe multipolárneho sveta, ktorého zrod si vo Washingtone odmietajú pripustiť, ale pozoruhodná je najmä jedna vec, ktorú by bolo dobré si všimnúť: fatálna porucha riadenia zo strany americkej vrchnosti. Len pár dní pred pádom Kábulu celé americké vedenie, od vojenských generálov až po mamutí prezidentský aparát, všetci tvrdili, že proamerický režim vydrží odolávať Talibanu mesiace, možno pol roka, hoci všetci mali k dispozícii jasné informácie od údajne najlepších spravodajských organizácií na svete (písali sme o tom napríklad tu).

Nie že by neadekvátnosť amerického vnímania situácie vo svete bola nejakou novinkou – o tej sme sa mohli už presvedčiť veľakrát, napríklad v prípade Ukrajiny, Sýrie, Kuby či Venezuely. Čoraz jasnejšie je však vidieť, že to nie sú náhodné omyly či zlyhania spravodajských služieb, ale ide o principiálnu vlastnosť rozhodovacích štruktúr USA, ktoré nedokážu prijímať racionálne rozhodnutia aj v prípade, ak majú na stole fakty, ktoré nepripúšťajú pochybnosti o alternatívach budúceho vývoja.

Prečo to tak je? Tých spolupôsobiacich príčin je akiste viac, ale jednou z tých kľúčových je samotná architektúra fungovania moci v ríši Západu. Skutočným nositeľom moci je kolektívny tzv. „deep state“, ktorý do oficiálnych funkcií generuje slaboduché mediálne bábky, ktorých hlavnými zručnosťami sú schopnosť hrať divadlo pred verejnosťou a plniť želania tých v úzadí. Prirodzenou vlastnosťou takéhoto usporiadania moci v krajine, kde vlastne nikto nemá skutočnú zodpovednosť, je chaotické, zlyhávajúce riadenie.

Je to dobrá správa, či zlá? Ako kedy a ako pre koho. Pre vazalské krajiny je dobrou správou, ak diaľkové riadenie nefunguje. Na druhej strane, nevypočítateľnosť a nespoľahlivosť riadenia znemožňuje udržiavanie normálnych vzťahov a racionálnej komunikácie, čo niekedy prináša problémové situácie.

.

 

Zázračná zmena Talibanu?

Nanajvýš zaujímavý, ale úplne logický je posun vo vystupovaní Talibanu. Hnutie, ktoré bolo doposiaľ symbolom číreho fanatického zla, odrazu avizuje určitú zmierlivosť (v rámci svojich možností), toleranciu, amnestiu pre kolaborantov s nedávnymi okupantmi a dokonca potrestanie svojich príliš horlivých členov za zločiny voči obyvateľstvu.

Prečo je to tak? Je to možno ťažko pochopiteľné, ak vnímame Taliban optikou globálneho mediálneho mlynčeka na hypnotizáciu verejnosti (ako čisté peklo), ale dáva to zmysel, ak sa na vec pozrieme triezvo. Treba si uvedomiť, že celá novodobá história Afganistanu je o pokusoch cudzincov krajinu ovládnuť a udržiavať porobenú – a preto stredoveká ideológia týchto afganských partizánov (lebo nič iné oni nie sú, ak si odmyslíme ich podporu zo zahraničia), nepriateľská voči všetkému novodobému a západnému, má takú podporu u obyvateľstva.

Lenže situácia sa zmenila. Odteraz je Taliban v úplne inej role: v role vládneho hnutia, ktoré bude musieť krajinu organizovať a nakŕmiť, a ktoré bude musieť udržiavať styky so svetom ako normálna, štandardná (aspoň navonok, v rámci svojich islamských možností) politická štruktúra. A zdá sa, že vodcovia Talibanu si toto uvedomili.

 

.
Novú realitu pochopili aj ďalší

Zaujímavé je však pozorovať aj postoj rozhodujúcich euroázijských hráčov, ktorí dianie v Afganistane veľmi rýchlo pochopili ako striedanie stráží. Rusko evidentne chce mať s „novým, umierneným Talibanom“ pragmatické kontakty, čo naznačujú aj vyjadrenia jeho predstaviteľov. Napríklad o tom, že predošlý režim prezidenta Ghaního bol horší ako terajšia vláda Talibanu, a pod. Podobne racionálne sa k veci postavili aj Čína a Irán. Skrátka, na mršinu pozostatkov amerického impéria v regióne sa pomaličky začínajú zlietať supi a neformálna príležitostná veľká rusko-ázijská koalícia proti ríši Západu dostáva čoraz jasnejšie kontúry.

Rétoriku voči Talibanu trochu zmiernili dokonca aj systémové médiá a západní politici. Aj oni, napriek ich imperiálnej pýche a sebastrednosti, možno pochopili, že ak zostanú voči Talibanu celkom nepriateľsky vyhranení, definitívne sa vzdajú možnosti akokoľvek sa v Afganistane etablovať, keďže odteraz Afganistan = Taliban.

Napokon, aj pre nás na Slovensku by prípad Afganistan mohol byť poučením. Lepšie povedané, pre našich politikov, ktorým by malo byť svätou povinnosťou kormidlovať náš malý štát v búrlivých vodách svetovej politiky prezieravo a predvídavo, tak aby sa naša loďka nenakláňala príliš na jednu ani na druhú stranu, lebo by sa do nej mohlo nabrať nebezpečne veľa vody.

Žiaľ, ich schopnosť chápať tieto veci často nebýva práve ich silnou stránkou. Prečo? Na záver tohto článku si môžeme dať napríklad citát od Uptona Sinclaira: „Je ťažké niekoho presvedčiť, aby niečo pochopil, keď je platený za to, že to nechápe.“

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

08:23

V Rakúsku sa začali parlamentné voľby. Favoritom na víťazstvo je podľa prieskumov Slobodná strana Rakúska tesne pred Rakúskou ľudovou stranou pod vedením kancelára Karla Nehammera.

08:21

Izraelská armáda uskutočnila útoky na desiatky cieľov militantného hnutia Hizballáh v Libanone. Izraelské útoky na pozície Hizballáhu pokračujú už siedmy deň.

08:20

Argentínsky prezident Javier Milei počas zhromaždenia pri príležitosti spustenia svojej strany na celonárodnej úrovni uviedol, že má v úmysle “otriasť” voľbami do argentínskeho kongresu, ktoré sa uskutočnia v polovici budúceho roka.

08:18

Azerbajdžanský minister zahraničných vecí  na výročnom zasadnutí Valného zhromaždenia Organizácie Spojených národov uviedol, že “čiastočný mier” s Arménskom nie je možný. Obe znepriatelené krajiny sa približujú k uzavretiu mierovej dohody. Jej finalizáciu však komplikuje požiadavka Azerbajdžanu na zmenu arménskej ústavy.

08:17

Pri leteckých útokoch neznámeho pôvodu na východe Sýrie zahynulo dvanásť proiránskych militantov. Uviedlo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva.

08:15

Irán požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov na protest proti zabitiu šéfa libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha. Ten zahynul v piatok pri izraelskom leteckom útoku v Bejrúte.

08:14

Švajčiarske ministerstvo zahraničných vecí vyjadrilo podporu čínsko-brazílskemu mierovému plánu na ukončenie vojny na Ukrajine, ktorý obe strany zverejnili ešte v máji. Kyjev švajčiarsky postoj označil za nelogický a za sklamanie.

08:12

Moldavská štátna vysielacia spoločnosť oznámila, že vandali poliali farbou vchod do jej budovy v metropole Kišiňov. Moldavská polícia uviedla, že zafarbili aj budovu najvyššieho súdu. Incident sa udial iba deň po tom, ako polícia z podobných incidentov obvinila skupinu vycvičenú v Moskve, ktorej cieľom je destabilizovať situáciu v krajine pred nadchádzajúcimi voľbami.

08:11

Americký prezident Joe Biden vyzval na prímerie v Libanone. Reagoval tak na otázku novinárov ohľadom potencionálnej pozemnej invázie izraelskej armády do Libanonu.

08:10

Pri izraelských útokoch na Libanon celkovo zahynulo 33 ľudí a 195 sa zranilo. Informovalo libanonské ministerstvo zdravotníctva.

08:07

Stovky stúpencov šiitskych strán protestovalo pred americkým veľvyslanectvom v irackom Bagdade. Reagovali tak na zabitie vodcu libanonského hnutia Hizballáh Hasana Nasralláha, ktorý zomrel po izraelskom leteckom útoku na Bejrút.

08:05

Záplavy v dôsledku pretrvávajúcich intenzívnych zrážok pripravili v Nepále o život najmenej 101 ľudí. Ďalších 64 osôb je nezvestných. Informovala tamojšia polícia.

07:59

Po zabití vodcu Hizballáhu Hasana Nasralláha sa Izrael dostal do bodu zlomu v boji proti svojim nepriateľom a v tomto boji je odhodlaný pokračovať. V televíznom príhovore odvysielanom to povedal izraelský premiér Benjamin Netanjahu.

07:03

Povedala, že Hasan Nasralláh „bol terorista s americkou krvou na rukách“.

„Obete Hizballáhu dnes zabezpečil. Som neochvejne zaviazaná bezpečnosť Izraela. Vždy budem podporovať právo Izraela na sebaobranu proti Iránu a Iránom podporovaným teroristickým skupinám,“ povedala americká viceprezidentka.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke perníkové srdcia počas podujatia Michalský jarmok v Myjave

Autor: FOTO TASR - Lukáš Grinaj

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marián Tkáč

René Pavlík

Ivan Štubňa

Andrej Sablič

Milan Šupa

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali