Bratislava 22. februára 2024 (HSP/Foto: TASR-Dano Veselský)
Horúca kandidátka Progresívneho Slovenska (PS) Veronika Cifrová Ostrihoňová do Európskeho parlamentu poskytla Novému času prvý svoj rozhovor po rozhodnutí vstúpiť do politiky
V prvom rozhovore po ohlásení kandidatúry uviedla, že nad týmto krokom uvažovala „týždeň“. Že chce byť silným proeurópskym hlasom, prichádzajúcim zo Slovenska. Čo spôsobilo, že jej džbán s vodou pretiekol a rozhodla sa definitívne kandidovať? „Rozhodla som sa kandidovať, lebo nie som spokojná so smerovaním našej krajiny. Sledujem dianie v slovenskej politike, ale aj v Európskom parlamente, kde nás zastupujú ľudia, otvorene znevažujúci európske hodnoty a naše demokratické ukotvenie. Šíria nenávisť a škodia záujmom Slovenska. Chcem urobiť všetko, čo je v mojich silách, aby toto nebol svet, v ktorom budeme žiť a vychovávať naše deti.“
V médiách má exkluzívny priestor. Pre ďalšie sa vyjadrila, že ju do politiky pozvali výroky poslanca Smer SD Richarda Glücka vyhlásením smerom k znásilneným ženám. Je to naozaj tak?
Diera vo volebnom zákone
Progresívci využívajú dieru v našich zákonoch, ktorá umožňuje stať sa z našich peňazí celebritou, vojsť do povedomia verejnosti a zo dňa na deň vhupnúť do politiky na najvyššej úrovni. Tak sa to udialo premiérovi Čaputovej vlády odborníkov „apolitikovi“ Ľudovítovi Ódorovi, ktorý sa stal lídrom ich kandidátky pre eurovoľby. Predtým len odborná verejnosť vedela, že je viceguvernérom NBS. Dnes ho pozná celé Slovensko a v médiách je varený, pečený. A čoho je svedkom Slovensko dnes? Rovno z televíznej obrazovky verejnoprávnej televízie, bez akýchkoľvek skúseností v lokálnej politike, v miestnom zastupiteľstve, či celoslovenskej skočila na kandidátku PS do eurovolieb moderátorka diskusnej relácie Veronika Cifrová Ostrihoňová.
Neuveriteľnú hlášku pustil do éteru predseda PS Michal Šimečka počas tlačovky, keď predstavoval nových kandidátov PS do eurovolieb. „Veronika bola aj súčasťou mobilizačnej kampane pred národnými voľbami“. Áno, Veronika Ostrihoňová bola jednou z tvárí „apolitickej“ mobilizačnej kampane „Nechcem Tu Zostať, Preto Volím“.
Šimečka tým otvorene priznal, že táto kampaň nebola apolitická, ale naopak, bola na podporu PS vo voľbách. Kandidatúra Ostrihoňovej dokazuje, že vyjadrenie iniciátorov kampane „Kampaň Chcem tu zostať je striktne nestranícka. Je to občianska mobilizačná kampaň, ktorej cieľom je podporovať demokratický systém, inšpirovať mladých ľudí k záujmu o veci verejné a vyzývať ich k účasti vo voľbách. Nie je namierená proti žiadnej politickej strane či kandidátovi, a zároveň žiadnej politickej strane alebo kandidátovi nevyjadruje podporu.“ bolo volebným podvodom, presne tým istým, ako bola pred voľbami 1998 mobilizačná kampaň, ktorú rovnako financovala Nadácia Otvorenej Spoločnosti (NOS) Georga Soroša, aby bol porazený Vladimír Mečiar.
Hlavnými iniciátormi kampane Chcem tu zostať boli Občianska platforma pre demokraciu, MEMO 98, Nadácia otvorenej spoločnosti a Nadácia Pontis. Na realizácii kampane sa podieľajú aj ďalšie desiatky mimovládnych organizácií. Na webovej stránke pretovolim.sk je zoznam všetkých MVO, ktoré sa na tejto kampani podieľali.
Ide o celé priehrštie tých MVO, ktoré boli súčasťou kampane Za Slušné Slovensko, ktoré sa nezmierili s výsledkami parlamentných volieb a sú v súčasnosti za protestami „Nemôžu mať všetko“ na podporu predvolebnej kampane Ivana Korčoka.
Vláda by sa po trestnom práve mala akútne povenovať volebnému zákonu, aby takéto mobilizačné apolitické kampane neboli v budúcnosti možné.
Kampaň zo spoločného
Veronika Cifrová Ostrihoňová už vlastne žiadnu kampaň nepotrebuje. Ona do nej nemusela investovať ani euro. Dokonca by bolo zaujímavé vedieť, či ako ambasádorka, či tvár kampane to urobila zadarmo. Moderátorku relácie v RTVS zadarmo určite nerobila. Na predvolebnú kampaň sme sa jej poskladali my Slováci, všetci daňoví poplatníci, nielen voliči PS. Najskôr podporou MVO z verejných financií, ale aj cez financovanie RTVS zo spoločného.
A aký hlas Slovenska v Európe sme si to takto zo spoločného zafinacovali?:
“Určite chcem pokračovať v témach, v ktorých sa angažujem už dlho. Podpora mladých ľudí, ľudské práva, rodová rovnosť, lepšie podmienky pre najzraniteľnejšie skupiny. Ak budem vo voľbách úspešná, na svoje skúsenosti nadviažem aj v Európskom parlamente.”
V rozhovore pre portál Ženy v meste uviedla ohľadom moderovania relácie v RTVS toto:
“V relácii sme otvárali dôležité, často aj ťažké témy – rodovej rovnosti, ľudských práv, pomoci zraniteľným. Za tému o podmienkach tranzície na Slovensku sme napokon dostali minulý rok aj Novinársku cenu. No boli to i otázky dezinformácií, kritického myslenia, hoaxov či občianskej uvedomelosti. Z väčšiny z nich by som istotne čerpala aj v prípadnom mandáte. Silná zostava bola dôležitá skúsenosť, za ktorú som vďačná.”
Na otázku ako vníma, že Verejnoprávna RTVS neukončila po oznámení kandidatúry len pomer s ňou, ale zastavila aj reláciu Silná zostava, odpovedala: „Je to rozhodnutie, ktoré patrí RTVS a má na neho plné právo. Ja som a budem za spoluprácu na tejto relácii vďačná.“
Ani sa nečudujem, tiež by som bol. Moderovanie relácie RTVS bolo honorované sumou 800 EUR za reláciu.
Ostáva len veriť, že volič, hoci bol podvedený, okradnutý, otvorí oči a dobre si rozmyslí, komu dá svoj hlas v eurovoľbách.