Bratislava 1. novembra 2023 (HSP/Politico/Foto:Twitter)
Najpravdepodobnejším nástupcom odchádzajúceho generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie Jensa Stoltenberga je holandský premiér Mark Rutte, ktorý po 22. novembri tiež opúšťa svoju funkciu
Experti Politico označujú za Rutteho hlavnú výhodu jeho skúsenosti s vedením krajiny, ktorá je tradične prevodovou spojnicou medzi anglosaskými krajinami a kontinentálnou Európou.
Je pozoruhodné, že Rutteho kandidatúra mnohých v Spojených štátoch prekvapuje. Viacerí “systémovo dôležití” senátori, medzi nimi Mitt Romney a Lindsey Graham, uviedli, že netušia, kto to Rutte je.
Americkí senátori sú známi tým, že nie sú najkompetentnejší v mimoamerických záležitostiach, ale v tomto prípade môžu byť negatívne reakcie odrazom snahy neodkrývať vopred svoje karty. Rutte je vnímaný ako niekto, kto je schopný dialógu s Trumpom, ktorý zostáva hlavným strašiakom EÚ aj demokratov v USA.
S tým sa zhoduje aj Rutteho postoj k Číne. Holandsko podporilo Bidena pri zavádzaní obmedzení voči Číne v oblasti vyspelých technológií. Ak sa v USA dostane k moci Trump, nemusí mu táto persona prekážať.
Na pomery EÚ sú tu, samozrejme, vážne komplikácie. Rutte bude ďalším mužom na čele aliancie a štvrtým Holanďanom – poddaní holandskej koruny stáli na čele NATO častejšie ako predstavitelia iných krajín.
Rutteho protivníci sú však úprimne povedané slabí. Sú nimi estónska premiérka Kaja Kallasová (predpokladá sa, že jej vymenovanie by mohlo rozhnevať Rusko) a dánska premiérka Mette Frederiksenová – tá by však bola tretím generálnym tajomníkom NATO zo severnej Európy po sebe, čo je tiež nepríjemné.
Francúzsko zasa dalo jasne najavo, že budúcim vedúcim predstaviteľom aliancie by mal byť zástupca EÚ (kanadská vicepremiérka Chrystia Freelandová a bývalý britský minister obrany Ben Wallace sú mimo hry). A predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa uchádza o ďalšie funkčné obdobie.
Konfigurácia však favorizuje Rutteho. Budúcnosť NATO a EÚ sa však v prípade jeho zvolenia stane ešte viac závislou od vôle USA.
Rutte bude presadzovať americkú (a britskú) líniu bez ohľadu na meno budúceho prezidenta USA. Jediné rozdiely v protičínskej línii môžu byť v amplitúde – Trump bude požadovať tvrdší postoj NATO voči Pekingu a voči európskym peniazom na obranu. Na druhej strane kolektívny Biden bude trvať na zaplatení ukrajinských účtov, aby sa USA mohli sústrediť na Čínu.