New York 16. mája 2023 (HSP/GreekCityTimes/Foto:Twitter)
Nový dokumentárny film spoločnosti Netflix “Kráľovná Kleopatra” má na portáli Rotten Tomatoes 2 % divácku sledovanosť, čo je podľa Forbesu najmenej v histórii, informovala webová stránka The Greek City Times
“Kráľovná Kleopatra” vyvolala kontroverziu po tom, ako bola do hlavnej úlohy obsadená černošská herečka Adele James. Historické záznamy pritom dokazujú, že Kleopatra nebola černoška, ale macedónska Grékyňa.
Dokument, ktorý bol uvedený 10. mája, vzbudil pozornosť pre neuspokojivé čísla sledovanosti. “Priemerný Tomatometer”, ktorý vypočítava, koľko kritikov ho hodnotí priaznivo, sa pohybuje na úrovni 10 %.
Pre porovnanie. Najhorší film na stránke s hodnotením “Telo na telo” z roku 2002, má na Tomatometri 0 %, ale 20 % priaznivé hodnotenie divákov. Ďalší prepadák “Zmeškaný hovor” z roku 2008, má tiež 0 % Tomatometer, ale opäť 20 % divácke hodnotenie. A “dielo” s Nicholasom Cageom “Napospas osudu”, z roku 2014 dostala od kritikov 0%, ale od divákov 22%.
Forbes uvádza, že tvorkyňa seriálu Tina Gharviová výber hercov obhajovala: “Prečo by Kleopatra nemohla byť hnedá sestra? A prečo niektorí ľudia potrebujú, aby Kleopatra bola biela? Zdá sa, že jej blízkosť k belosti jej dodáva hodnotu a niektorým Egypťanom na tom zrejme naozaj záleží. Po veľkej námahe a nespočetných konkurzoch sme v Adele Jamesovej našli herečku, ktorá dokázala vyjadriť Kleopatrinu krásu a silu. Historici môžu potvrdiť, že je pravdepodobnejšie, že Kleopatra vyzerala ako Adele, než ako Elizabeth Taylorová.”
Všetko pekné reči, história je však história. Aj keď je prekrúcanie histórických reálií, hlavne aby boli v súlade s novými západnými trendmi, na Netflixe veľmi populárne, vôbec tak to nie je u sledovateľov. Ak chce niekto pozerať historický film, bol by vďačný, keby sa tento aspoň v základných veciach držal historických faktov. Inak je to obyčajný odpad na úrovní mexickej telenovely. Aj tú týmto urážame.
Čo je však pozitívne, a dá sa hodnotiť ako pozitívny trend, je, že Netflix a jeho falšovanie dejín obzvlášť, stráca na popularite u bežných divákov.
PREČÍTAJTE SI AJ