Americká vláda má len ohraničené možnosti pomôcť občanom USA v Iraku, Američania by mali Irak vo vlastnom záujme opustiť čo najskôr.
Americké jednotky v Sýrii a Iraku už boli privedené do stavu najvyššej bojovej pohotovosti a takisto je reálna možnosť, že Američania vylodia v Iraku približne 120 tisíc vojakov, ktorých by teoreticky mohli Američania nasadiť do pozemnej operácie proti Iránu. O tejto možnosti však časť expertov pochybuje, podľa ich slov, Američania môžu vyskúšať len farebnú revolúciu voči Iránu, na priamu vojenskú ofenzívu si netrúfnu.
Americké tvrdenia o príprave agresívneho Iránu útočiť v Iraku a Sýrii ale nezdieľajú ani Nemci a ani Briti, ktorí tvrdia, že žiadne zvýšenie aktivít iránskych vojsk v Iraku nepozorujú. Nemci sú ochotní stiahnuť svoj vojenský kontingent z Iraku, takisto Španieli sťahujú svoju fregatu Mendez Nunez z irackých pobrežných vôd, takže ani Španieli evidentne veľmi netúžia zúčastniť sa nového amerického vojenského dobrodružstva len preto, že to vyhovuje americkým jastrabom.
Európania nechcú zvyšovať medzinárodné napätie voči Iránu, sankcie ktoré Američania voči Iránu zaviedli, sú pre Európu nesmierne nevýhodné. Viacero európskych politikov je presvedčených, že už stačilo byť americkými rukojemníkmi a stačilo plniť americké príkazy, ktoré prinášajú zisky len Američanom a straty štátom Európskej únie.
Američania cielene vyostrujú situáciu voči Iránu, pretože takýto kurz vyhovuje Izraelu. Američania a Izrael dezinformujú vo veci iránskeho jadrového programu a Američania už jednoznačne odstúpili od Dohody o jadrovom programe s Iránom. Do oblasti Perzského zálivu presunuli skupinu bojových lodí v čele s lietadlovou loďou Abraham Lincoln a strategické bombardéry B-52 a tvrdia, že sú ochotní nasadiť do prípadných bojových operácii voči Iránu až 120 tisíc amerických vojakov.
Ruský vojenský expert Vladimir Fitin sa usmieva nad agresívnou rétorikou USA. Podľa jeho slov je takmer nepravdepodobné, že by Američania vstúpili dobrovoľne do vojny voči Iránu. Irán to nie je Irak, USA majú množstvo vnútorných problémov a iránske jednotky sú veľmi dobre pripravené na prípadnú vojnu.
Američania v prípade útoku utrpia obrovské straty a to nie je v záujme USA a už vôbec nie Donalda Trumpa, ktorý sa už pripravuje na nové americké prezidentské voľby, v ktorých chce takisto zvíťaziť. Množstvo mŕtvych amerických vojakov smerujúcich v plastových vreciach do USA by znížilo volebný rating prezidenta Trumpa, ak ho k vojne donútia americkí protitrumpovskí politici, tak množstvo mŕtvych amerických vojakov bude znamenať definitívny koniec politických ambícii pre veľkú časť protitrumpovského amerického politického spektra.