Bratislava 29. júla 2024 (HSP/ Euronews / Foto: Pixabay)
Olympijské hry sú dejiskom tých najúžasnejších športových výkonov na svete – niektoré výkony sú doslova dychberúce. Ak však ide o účastníkov letných Olympijských hier v Paríži 2024, je pravdepodobné, že väčšina športovcov bude do určitej miery trpieť rovnakým chronickým ochorením, píše Euronews
Ďalšia výzva pre mnohých elitných športovcov na olympijských hrách 2024 v Paríži? Zvládanie chronického ochorenia pľúc. Podľa štúdie publikovanej v časopise Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports z roku 2023 má totiž 15 až 20 % olympijských športovcov astmu.
V tej istej štúdii sa uvádza, že až 80 percent športovcov vo vytrvalostných športoch trpí tzv. bronchokonstrikciou vyvolanou cvičením (EIB), inak známou ako astma vyvolaná cvičením.
Astma vyvolaná cvičením
Astma je chronické ochorenie pľúc, ktoré spôsobuje zápal a zúženie malých dýchacích ciest. Medzi príznaky patrí dýchavičnosť, kašeľ, lapanie po dychu, syčanie a tlak v hrudníku, ktorý môže v extrémnych prípadoch vyvolať potenciálne život ohrozujúci astmatický záchvat.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) bolo v roku 2019 na celom svete zaznamenaných 455 000 úmrtí spojených s týmto ochorením.
Ako liečba sa predpisujú inhalátory v dvoch formách: preventívne inhalátory sú v puzdrách alebo obaloch hnedej farby a používajú sa denne, a úľavové inhalátory (puzdrá modrej farby) sú na zvládnutie príznakov v prípade potreby.
Hoci sa astma najčastejšie diagnostikuje už v ranom detstve, môže sa vyvinúť aj v dospelosti. Národná zdravotná služba Spojeného kráľovstva (NHS) uvádza ako možné príčiny genetiku, alergie, znečistenie a pľúcne infekcie. Napriek tomu chýbajú vedecké dôkazy, ktoré by to s určitosťou potvrdili.
Ale prečo toľko olympionikov bojuje s astmou?
Podľa neziskovej organizácie Asthma + Lung UK spúšťa vysoká vytrvalostná záťaž astmatické príznaky u deviatich z desiatich ľudí s astmou. Rovnaký účinok však môže mať aj na ľudí bez vopred diagnostikovanej astmy.
„Ak ste vrcholovým športovcom, je dvakrát pravdepodobnejšie, že sa u vás vyskytnú ťažkosti súvisiace s astmou, ako keby ste boli len členom bežnej populácie,“ povedal pre Euronews Health John Dickinson, profesor športových a pohybových vied na Univerzite v Kente.
Cvičením vyvolaná bronchokonstrikcia (EIB) alebo astma vyvolaná cvičením sa vzťahuje na druh astmy, ktorý je vyvolaný náročnými fyzickými aktivitami, predovšetkým v chladných a suchých podmienkach.
„Pri cvičení sa zvyšuje rýchlosť dýchania, takže dýchate viac vzduchu. A veľa tohto vzduchu prichádza prostredníctvom úst. Takže kým sa vzduch dostane do našich pľúc, býva pomerne suchý, nebol vyfiltrovaný a nebol zohriaty dýchacím traktom,“ vysvetlil Dickinson.
„V dýchacích cestách športovcov, ktorí majú astmu vyvolanú cvičením, sa ich dýchacie cesty dehydratujú, pretože musia zvlhčovať vzduch, ktorý len pred chvíľou vdýchli. To spôsobuje určitý druh zápalovej reakcie. Následne dochádza k zúženiu svalov okolo dýchacích ciest,“ vysvertlil.
Toto ochorenie má väčší vplyv na vytrvalostných športovcov, ktorí trénujú v chladnom vzduchu, ako sú napríklad bežci na lyžiach, profesionálni cyklisti alebo bežci na dráhe.
Plávanie
Podľa štúdie uverejnenej v časopise Journal of Allergy and Clinical Immunology mali najvyšší výskyt astmy v porovnaní s inými vodnými športmi najmä plavci.
Predpokladá sa, že je to spôsobené vedľajšími splodinami chlóru na hladine bazéna, ktoré môžu dráždiť pľúca.
„Jedným z problémov, ktoré majú plavci, je látka, ktorá vzniká pri čistení bazéna chlórom a ktorá sa akoby usádza tesne nad hladinou vody, je to plynný trichloramín,“ povedal Dickinson.
„Ak by sme boli rekreační plavci, ktorí ho vdychujú trikrát alebo štyrikrát týždenne po dobu jednej hodiny, nie je to problém. Lenže títo elitní plavci, ktorí ho vdychujú päť hodín denne, šesť dní v týždni… To spôsobuje, že ich dýchacie cesty sú citlivejšie a je pravdepodobnejšie, že budú mať astmatický problém,“ vysvetlil.
Ako sa lieči astma vyvolaná cvičením na olympijských hrách?
Účastníci olympijských hier s diagnózou astmy môžu počas hier používať inhalátory, ale musia si dávať pozor na typ inhalátora, ktorý používajú, a na spôsob dávkovania. Inhalátory, ktoré obsahujú glukokortikoidy, sú v poriadku. Inhalátory, ktoré obsahujú beta-2 agonisty, ktoré uvoľňujú svaly dýchacích ciest, sú väčšinou zakázané mimo špecifických dávok Svetovou antidopingovou agentúrou (WADA).
„Väčšina zakázaných látok sú lieky, ktoré uvoľňujú svalstvo okolo dýchacích ciest, nazývané beta-2 agonisty… A tie astmatikom naozaj nebudete podávať, pokiaľ nie sú naozaj ťažkými astmatikmi,“ povedal Dickinson.
„Inhalačné dávky beta-2-agonistov sú povolené, ale len do určitého množstva. Takže napríklad modré inhalátory môžu športovci užiť len v maximálnom množstve šesť inhalácií v priebehu ôsmich hodín,“ uviedol.
Namiesto toho je kľúčová spoľahlivá stratégia prevencie.
„Jeden z preventívnych inhalátorov sa nazýva inhalačný kortikosteroid. Aj keď má v názve steroid, je to inhalačný kortikosteroid, takže nepôsobí všeobecne v celom tele, ale len v pľúcach, takže športovci vlastne nie sú obmedzení v tom, koľko ho môžu užiť,“ dodal Dickinson.
Mnohí športovci dosiahli napriek astme neuveriteľné úspechy.
Britská bežkyňa na dlhé trate Paula Radcliffeová, ktorej ako tínedžerke diagnostikovali bronchospazmus vyvolaný cvičením (EIB), držala 16 rokov svetový rekord v maratóne žien. Americká dráhová pretekárka, tiež astmatička Jackie Joyner-Kerseeová, získala počas svojej kariéry šesť olympijských medailí, z toho tri zlaté.
Prečítajte si tiež :