Joe Biden

NAŽIVO

V prieskume agentúry Reuters väčšina ekonómov uviedla, že riziko, že globálna ekonomika tento rok skĺzne do recesie, je vysoké.

13:33

Dohoda o nerastných surovinách sa bude vzťahovať nielen na všetky ukrajinské nerastné zdroje vrátane ropy a plynu, ale aj na hlavné energetické aktíva, informoval denník Financial Times s odvolaním sa na vysokých ukrajinských predstaviteľov.

13:14

V západnej Európe došlo k rozsiahlemu výpadku elektrickej energie. Elektrina náhle vypadla v Španielsku, Portugalsku, Andorre a Francúzsku, informuje La Vanguardia.

Príčiny sa stále vyšetrujú.

13:13

Členské štáty EÚ v roku 2024 vyviezli alkoholické nápoje v hodnote 29,8 miliardy eur, čo znamená nárast o 10,9 percenta od roku 2019 (26,9 miliardy eur). Na správu štatistického úradu EÚ Eurostat upozornil bruselský spravodajca TASR.

13:12

Počet obetí mohutného výbuchu v prístave pri iránskom meste Badnar Abbás sa zvýšil na 46, informovali štátne médiá. Väčšina zranených do nedele opustila tamojšie nemocnice.

13:11

Na Medzinárodnom súdnom dvore v Haagu začal proces v súvislosti s obvinením, že Izrael porušil medzinárodné právo, keď v novembri zakázal Agentúre OSN pre pomoc palestínskym utečencom pôsobiť na izraelskom území. Pojednávania v Haagu budú poznačené aj jeho neustálym blokovaním prístupu humanitárnej pomoci do Pásma Gazy. Vysokopostavený palestínsky predstaviteľ na MSD vyhlásil, že blokovanie tejto pomoci Izrael využíva ako „vojnovú zbraň“.

12:59

Nemecký výrobca nákladných vozidiel Traton, ktorý patrí do skupiny Volkswagen, oznámil pokles tržieb a zisku v 1. štvrťroku 2025.

12:58

Japonská automobilka Nissan plánuje do konca tohto obchodného roka ukončiť produkciu vo svojom závode v čínskom Wu-chane. Uviedli to dva zdroje oboznámené so situáciou.

12:57

Národná diaľničná spoločnosť od začiatku roka začala s rekonštrukciou siedmich diaľničných mostov, s opravami pokračuje od apríla 2025 aj na ďalších deviatich mostoch. Vlani sa spoločnosti podarilo opraviť 32 diaľničných mostov, pričom sedem z nich prešlo komplexnou opravou. Na tlačovej konferencii povedal minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) spolu s generálnym riaditeľom NDS Filipom Macháčkom.

12:56

India podpísala s Francúzskom dohodu o kúpe 26 stíhačiek Rafale v hodnote 630 miliárd rupií (6,49 miliardy eur) pre svoje námorníctvo.

12:55

Vodcu sýrskej islamistickej skupiny Džajš al-Islám Isáma Bajdaního zatkli z neznámych dôvodov na letisku v Spojených arabských emirátoch, uviedli zdroje z prostredia organizácie. Po zvrhnutí režimu prezidenta Bašára Asada bola skupina integrovaná do sýrskej armády a Bajdaní sa stal zamestnancom ministerstva obrany.

12:53

V rámci poľskej technologicko-vedeckej misie IGNIS na Medzinárodnej vesmírnej stanici budú vedci skúmať mikroriasy z extrémnych prostredí, aby zistili, ako znášajú podmienky mikrogavitácie. Výsledky experimentu by mohli v budúcnosti prispieť k rozvoju technológií na produkciu kyslíka, potravín či nových látok počas vesmírnych misií.

12:52

Bulharsko môže prostredníctvom svojho obranného priemyslu zohrávať kľúčovú úlohu pri obrannom úsilí Európy, vyhlásil predseda Európskej rady António Costa počas trojdňovej návštevy krajiny.

12:52

Čína a Filipíny obhajovali svoje nároky na sporný ostrovček v Juhočínskom mori. Manila Peking obvinila zo „zastrašovania“, pretože čínska štátna televízia CCTV zverejnila správu, že nad ním prezval kontrolu. Filipíny toto tvrdenie odmietli a na ostrove podľa nich nie je žiadna čínska prítomnosť.

12:51

Európsky vírusový archív, ktorého zakladajúcim členom je aj Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied, získal oficiálny štatút medzinárodnej neziskovej organizácie podľa belgického práva.

12:50
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Chradnúca jednota NATO v otázke ruskej politiky

Zachovanie postoja bezhlavej podpory Kyjevu nie je víťaznou politickou stratégiou, píše Ted Galen Carpenter pre The American Conservative

Joe Biden
Na snímke americký prezident Joe Biden
❚❚
.

Politika Bidenovej administratívy voči rusko-ukrajinskej vojne bola postavená na predpoklade širokej medzinárodnej podpory pre silovú reakciu na ruskú inváziu. Už počas prvých týždňov konfliktu sa však objavili náznaky, že presvedčenie Washingtonu bolo mylné. Bidenova chvála, že svet je jednotný v odpore voči ruskej “agresii”, bola len zbožným želaním. Sotva týždeň po vypuknutí vojny došlo k rozsiahlemu odklonu od hlasovania Valného zhromaždenia OSN, ktoré požadovalo stiahnutie ruských síl. Okrem piatich hlasov proti sa 35 členov zdržalo hlasovania – napriek tomu, že rezolúcia nezaväzovala členov OSN prijať žiadne podstatné opatrenia.

Väčšina zdržaní sa hlasovania pochádzala z Afriky a Ázie a hlasovanie sa ukázalo ako predzvesť všeobecného nezáujmu o vojnu v kombinácii s húževnatým odporom voči snahe Washingtonu izolovať a potrestať Rusko. Postupom času sa problém len zhoršoval. Okrem NATO a dlhoročných spojencov USA vo východnej Ázii sa na mape sveta neobjavila takmer žiadna podpora pre hospodárske sankcie voči Rusku, a už vôbec nie pre hospodársku a vojenskú podporu Ukrajiny.

Počas prvých mesiacov vojny sa zdalo, že NATO je pomerne jednotné v politike Washingtonu – s niektorými významnými výnimkami, ako napríklad Maďarsko a Turecko. Kontrast medzi perspektívou NATO a postojom, ktorý zaujali krajiny inde vo svete, bol do očí bijúci. Vedec Hudsonovho inštitútu Walter Russell Mead výstižne zhrnul nedostatočný úspech Washingtonu pri rozširovaní protiruskej koalície mimo siete tradičných spojencov USA. “Západ nikdy nebol tesnejšie spojený. Zriedkakedy bol aj osamelejší. Spojenci v Severoatlantickej aliancii plus Austrália a Japonsko sú jednotní v odpore voči vojne Vladimíra Putina a spolupracujú na najrozsiahlejších sankciách od druhej svetovej vojny. Zvyšok sveta nie.”

.

Napriek masívnemu diplomatickému tlaku USA na takých kľúčových hráčov, ako sú Čína, India, Brazília a Južná Afrika, sa tento nedostatok širšej podpory nezmenil.

Administratíva by sa mohla utešovať zjavnou jednotou v rámci NATO a skutočnosťou, že kroky Ruska na Ukrajine prinútili Švédsko a Fínsko opustiť svoju tradičnú politiku neutrality (v prípade Švédska politiku, ktorá trvala 170 rokov) a usilovať sa o členstvo v aliancii. Existujúci členovia NATO sa pripojili k Washingtonu pri uplatňovaní tvrdých sankcií voči Moskve a mnohí z nich sa tiež zúčastnili na kampani vedenej Spojenými štátmi, ktorej cieľom bolo poskytnúť Kyjevu množstvo sofistikovaných zbraní.

Ilustračné foto

Napriek tomu sú trhliny v jednote NATO v otázke Ruska čoraz viditeľnejšie. Ako už bolo spomenuté, Maďarsko a Turecko nikdy neboli úplne zajedno. Maďarský premiér Viktor Orbán dal od začiatku jasne najavo, že jeho krajina nikdy nepošle zbrane na Ukrajinu. Okrem toho jeho podpora aj tých najmiernejších ekonomických sankcií voči Rusku bola vlažná a zvyčajne k nej došlo až po odkladoch vyplývajúcich z jeho úsilia o oslabenie sankcií, ktoré NATO a Európska únia dokázali zaviesť.

Orbánov odpor voči celkovej protiruskej politike Západu sa stal výrazne hlasnejším, keďže trvá na tom, že demokratická Európa si spôsobuje zbytočné problémy tým, že reflexívne prijíma tvrdý prístup, ktorý požaduje Washington. Jeho kritika sa vystupňovala v polovici júla, keď tvrdil, že EÚ sa nielen strelila do nohy, ale “strelila sa do pľúc” tým, že sa pridala ku krížovej výprave USA s cieľom donútiť Rusko hospodárskymi sankciami, najmä sankciami na dodávky zemného plynu a iných energií. Ak sa tieto opatrenia čoskoro nezrušia, môžu podľa neho zničiť európske hospodárstvo a spôsobiť všeobecné utrpenie.

Odklon Turecka od politiky Washingtonu je ešte väčší ako odpadnutie Maďarska, najmä pokiaľ ide o sankcie na dodávky energie. Ankara takmer od začiatku dávala prednosť čo najskoršiemu ukončeniu vojny na Ukrajine pred snahou donútiť, oslabiť a ponížiť Rusko. Prezident Recep Tayyip Erdogan opakovane ponúkol, že zohrá úlohu sprostredkovateľa. Ankare tiež nie je ľahostajné profitovať z prudkého nárastu cien energií spôsobeného západnými sankciami. Turecko sa postavilo do pozície sprostredkovateľa pri predaji ruského vývozu ropy a často ju predáva ostatným členom NATO – samozrejme, so značnou prirážkou.

.
Erdogan
Na snímke turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Erdogan je tiež čoraz otvorenejší vo svojej kritike. Začiatkom septembra sa ohradil proti tureckým kolegom z NATO za opakované provokácie voči Moskve. Naopak, vyzdvihol “vyváženú” politiku Ankary, v ktorej prisľúbil pokračovať.

Tento pragmatický, aj keď trochu cynický prístup je vo výraznom kontraste s ostrým a nekompromisným postojom Bidenovej administratívy a proukrajinských jastrabov v Kongrese. Začiatkom mája predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová, ktorá viedla kongresovú delegáciu do Kyjeva, povedala prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému, že “sme na hranici slobody a váš boj je bojom za všetkých. Naším záväzkom je byť tu pre vás, kým sa tento boj neskončí.” Ochota Washingtonu bojovať s Ruskom do posledného Ukrajinca sa nezmenšila. Počas oficiálnej návštevy Kyjeva začiatkom septembra štátny tajomník Antony Blinken prisľúbil Ukrajine trvalú podporu. “Budeme podporovať ukrajinský ľud tak dlho, ako to bude potrebné,” uviedol Blinken vo vyhlásení, ktoré sprevádzalo nový balík vojenskej pomoci.

Medzi obyvateľmi Európy narastá znepokojenie nad rozumnosťou využitia Ukrajiny na vedenie zástupnej vojny proti jadrovej veľmoci a toto znepokojenie sa začalo vkrádať do politických inštitúcií v niektorých krajinách okrem Maďarska a Turecka. Možno ešte dôležitejšie je, že sa stalo mimoriadne zrejmým, že stratégia uvalenia hospodárskych sankcií na Rusko zlyhala. Platí to najmä pre energetický sektor. V auguste Rusko vyviezlo rekordné množstvo ropy. Ruská štátna energetická spoločnosť Gazprom v roku 2022 zdvojnásobila svoje príjmy napriek tomu, že do Európy posiela oveľa menej zemného plynu. Vyššie ceny a nové trhy v iných častiach sveta viac než vykompenzovali stratu európskych zákazníkov. Takýto vývoj naznačuje, že Rusko je sotva na pokraji hospodárskeho kolapsu kvôli západným sankciám. V skutočnosti obyvateľom členských krajín NATO teraz hrozí, že v dôsledku odvetných opatrení Moskvy pocítia väčšiu bolesť ako ruský ľud.

Výsledné napätie v európskej jednote je čoraz zjavnejšie. Je tu viditeľný rozkol medzi tým, čo minister obrany Donald Rumsfeld raz opísal ako “starú Európu” – dlhoročnými členmi NATO v západnej Európe, ako sú Francúzsko a Taliansko, a novými členmi aliancie pozdĺž západného krídla Ruska. Títo poslední, najmä Poľsko a pobaltské republiky, sú naďalej plne oddaní nekompromisnej politike voči Moskve. Poľská hospodárska a vojenská pomoc Kyjevu je druhá najvyššia po pomoci, ktorú poskytuje Washington. V prepočte na obyvateľa je Estónsko najväčším prispievateľom pomoci Ukrajine spomedzi krajín NATO.

Západoeurópske mocnosti sa bránia prijatiu extrémnych opatrení voči Rusku, pričom Paríž a Rím zdôrazňujú, že cieľom NATO musí byť uľahčenie mierovej dohody, a nie poníženie Vladimira Putina. Hospodárske napätie vyvoláva politické zmeny, ktoré oslabujú podporu Ukrajiny. V júli jedna strana vystúpila z talianskej vládnej koalície s odvolaním sa na “hroznú voľbu”, ktorej čelia talianske rodiny, “či zaplatiť účet za elektrinu, alebo si kúpiť jedlo”. Tento odklon si vynútil rezignáciu premiéra Maria Draghiho, ktorý v júni pricestoval do Kyjeva, aby zopakoval podporu Talianska Ukrajine.

.

Dokonca aj nemecká vláda na čele s kancelárom Olafom Scholzom potichu ustúpila od svojej pôvodnej nadšenej podpory tvrdej politiky, ktorú preferoval Washington. Množiace sa protesty v nemeckých mestách proti prudkému rastu cien tlačia na Scholza, aby prijal pragmatickejšiu politiku. Takéto nahnevané demonštrácie sa neobmedzujú len na Nemecko. Začiatkom septembra vyšlo do ulíc Prahy 70 000 ľudí, aby sa postavili nielen proti energetickej politike vlády, ale aj proti celkovej konfrontácii EÚ a NATO s Ruskom.

Olaf Scholz
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz

Európske vlády sa snažia zmierniť hospodársku bolesť spôsobenú sankciami Západu voči Moskve. Najčastejšími opatreniami boli programy núdzovej finančnej pomoci pre ťažko skúšané obyvateľstvo. Niektoré vlády tiež zaviedli kontrolu cien palív a iných dodávok energií napriek tomu, že v minulosti sa už dávno ukázalo, že takéto kontroly vedú len k nedostatku a čiernym trhom.

Pod silným tlakom Washingtonu prijala skupina G-7 cenové limity na dovoz ruského plynu a ropy. Na porušovateľov by sa údajne vzťahovali sankcie. Toto opatrenie bolo vrcholným prejavom márnej symboliky. Putin reagoval hrozbou, že ak sa cenové stropy porušia v rámci existujúcich zmluvných záväzkov, zastaví všetok vývoz energie na Západ. Navyše, nielenže kľúčoví medzinárodní ekonomickí hráči, ako napríklad India a Čína, neprejavili žiadnu podporu najnovšiemu protiruskému plánu Západu, ale dokonca aj niektorí členovia NATO a EÚ sa postavili proti. Najmenej 10 z týchto krajín vyjadrilo námietky voči novým kontrolným opatreniam skupiny G-7 a EÚ doteraz tieto limity nezaviedla.

Hlavnou reakciou na septembrovom zasadnutí bolo v zásade schválenie “plánu neočakávaných výdavkov”. Hoci podrobnosti tejto politiky sa ešte musia spresniť, podľa tohto plánu by si vlády mali strhnúť prebytočné príjmy z veterných, jadrových a uhoľných elektrární, ktoré môžu v súčasnosti predávať svoju energiu za rekordné ceny, ktoré sú výrazne ovplyvnené cenou zemného plynu. Vlády EÚ by potom tieto peniaze použili na zmiernenie účtov pre spotrebiteľov. Táto schéma v sebe skrýva viac než len malú dávku irónie. Európske vlády navrhli, aby sa časť ziskov jadrových a dokonca aj veterných elektrární, ktoré environmentalisti dlho propagovali ako “čistú energiu” nahrádzajúcu ropu a zemný plyn, zhabala.

Obavy z možného nedostatku energie narástli, keď sa v plynovodoch Nord Stream 1 a Nord Stream 2 objavili netesnosti spôsobené výbuchmi. Dôkazy poukazovali na sabotáž. Rusko a európske mocnosti si vymenili obvinenia zo zavinenia. Nech už bol vinníkom ktokoľvek, účinným výsledkom bolo zvýšenie vyhliadok (a obáv) na vážnejší nedostatok plynu pre európskych spotrebiteľov.

Zdá sa, že Viktor Orbán má pravdu: demokratická Európa v súčasnosti trpí vážnymi hospodárskymi a sociálnymi ranami, ktoré si spôsobila sama. Ak bude Rusko v nasledujúcich mesiacoch naďalej zadržiavať alebo dokonca výrazne obmedzovať dodávky plynu, mohlo by to viesť k veľmi temnej a studenej zime vo viacerých európskych krajinách. Nespokojnosť s vysokými cenami a neistou dostupnosťou palív už v Európe narastá a s blížiacou sa zimou sa pravdepodobne zvýši aj odpor verejnosti voči sankciám.

Orbán v Nemecku
Na snímke maďarský premiér Viktor Orbán

Pravdepodobnou reakciou vlády by bolo zatvorenie tovární a iných komerčných firiem, aby sa zachovali obmedzené zásoby na udržanie vykurovania domácností aspoň na minimálnej úrovni. V niektorých krajinách sa už začali prísne prídely energie, avšak ďalšie obmedzovanie obchodných činností – ktoré už v niektorých krajinách postihuje firmy vrátane potravinárskych spoločností – by prakticky zaručilo nepríjemný hospodársky kolaps v celej EÚ.

Bohužiaľ, Bidenova administratíva aj jej ústupčiví spojenci medzi európskymi politickými elitami sú naďalej hluchí k rastúcemu hnevu sužovaného európskeho obyvateľstva. Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg je stelesnením tohto postoja. Stoltenberg v denníku Financial Times uviedol, že hoci Európania budú túto zimu po uvalení sankcií na Rusko čeliť prudko rastúcim nákladom na energie, kontinent má “morálnu zodpovednosť” podporiť Ukrajinu. “Čakajú nás ťažké časy, ale ťažkým časom sme už spoločne čelili,” napísal Stoltenberg. “Cena za to, že sa nepostavíme za naše hodnoty, je vždy vyššia. Pre budúcnosť Ukrajiny a pre našu budúcnosť sa musíme pripraviť na zimnú vojnu a držať kurz.”

Skorumpovaná, čoraz autoritárskejšia Ukrajina nestojí za nič, čo by sa približovalo úrovni obetí, ktoré sa teraz požadujú od Európanov. Mnohé európske elity sú zjavne stále ochotné slepo nasledovať protiruskú politiku Washingtonu, ale obyvateľstvo vo viacerých krajinách prechádza na druhú stranu. Ak chcú politicky prežiť, lídri v strednej a západnej Európe budú musieť urobiť to isté. Dokonca aj proruské elity v Pobaltí a ďalších východoeurópskych krajinách by mohli zistiť, že udržiavanie postoja bezbrehej podpory Kyjevu nie je víťaznou politickou stratégiou. S príchodom temnej, studenej zimy v Európe môže byť jednota NATO, ktorou sa Bidenova administratíva tak rada oháňa, len slabou spomienkou.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Iliaš

Miroslav Urban

Marek Brna

Andrej Sablič

Štefan Konya

Miroslav Urban

.
.
.

Odčítanie z pier. Čo sa deje s mierovými rokovaniami na Ukrajine po stretnutí Zelenského s Trumpom?

Po krátkom, ale už známom stretnutí Zelenského s Trumpom pred pápežovým pohrebom sa už objavili vyhlásenia všetkých účastníkov vyjednávacieho procesu,…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Putin nariadil na začiatok mája trojdňové prímerie

Ruský prezident Vladimir Putin nariadil prekvapivé trojdňové prímerie na Ukrajine od 8. do 10. mája, ktoré sa časovo zhoduje s…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Lavrov vyjadril požiadavky Ruska na ukončenie vojny

Lavrov pricestoval do Brazílie na samit BRICS a v rozhovore pre noviny O Globo vyjadril požiadavky Ruska na ukončenie vojny…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Jakubec, Janků či Flašíková. O post Generálneho riaditeľa STVR sa uchádza päť kandidátov

Na pozíciu generálneho riaditeľa STVR kandiduje pätica uchádzačov – Martina Flašíková, Martin Jakubec, Peter Janků, Norbert Majer a Igor Slanina.…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Kultúra | 1 min. čítania | 0 komentárov

Priama linka: Z Ruska prišlo ďalšie varovanie. Ako to čítať a čo sa deje?

Britský premiér Starmer tvrdí, že Koalíciu ochotných, teda štátov, ktoré chcú vyslať na Ukrajinu svoje vojenské jednotky v rámci mierových…

28. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Mladý Soroš to tentokrát prehnal. Hanbia sa aj jeho vlastní ľudia

Syn najslávnejšieho „filantropa” západného sveta Alexander Soroš zažíva krušné chvíle. Jeho fotografie v online priestore totiž spôsobili americkým demokratom viac…

28. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Generál rozobral Lajčákove posledné vyjadrenia: Slovensko sa musí mať na pozore

Rozhovor nového resp. staronového poradcu bývalého ministra zahraničných vecí Lajčáka pre jeden nemenovaný portál bol prekvapením a to určite nielen…

28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Naď opätovne upozornil nato, že ako minister porušoval zákon

Ako sme všetci mohli vidieť a počuť, bývalý minister obrany Jaroslav Naď, na besede v Trenčíne, ktorá sa konala tento mesiac…

28. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov

STK každý rok? Čoskoro sa to možno stane realitou. Dotkne sa to majiteľov týchto áut

Európska komisia pripravuje komplexné prepracovanie pravidiel Európskej únie v oblasti bezpečnosti cestnej premávky a registrácie vozidiel. Ako uviedla na svojom…

28. 04. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Poľský prezident v záujme mierovej dohody vyzýva Ukrajinu na „kompromis“

Poľský prezident Andrzej Duda v rozhovore pre Euronews vyhlásil, že Ukrajina bude musieť „urobiť kompromisy“, aby dosiahla trvalú mierovú dohodu s…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Doba sa zmenila. Mnohých zarazilo, čo Zuckerberg priznal počas viac ako desiatich hodín výpovede

Sociálne médiá sa stali menej sociálnymi. Počas aprílovej výpovede v antimonopolnom procese proti spoločnosti Meta zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg v…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Zomrela kľúčová svedkyňa v kauzách Epsteina a princa Andrewa

Matka troch detí nedávno povedala, že jej po autonehode ostávajú „dni života.“ Virginia Giuffreová, najznámejšia obeť sexuálneho zneužívania Jeffreyho Epsteina,…

28. 04. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zaujímavosti | 2 min. čítania | 0 komentárov

Vojna sa “otočila o 180 stupňov”

Vojna sa „otočila o 180 stupňov“, povedal bývalý náčelník generálneho štábu Valerij Zalužnyj na ukrajinsko-britskom fóre o obranných technológiách, ktoré…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zoológ Vidlička pre HS: Invázne druhy. Sťahujú sa do obydlí, sú jedovaté či nebezpečné? Čo všetko o nich treba vedieť

Z médií sa už roky pravidelne dozvedáme, že máme za sebou ďalší teplotne rekordný mesiac, rok, dekádu… Priemerná ročná teplota…

28. 04. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Rozhovory | 11 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny: Situácia v Pokrovskom úseku sa zhoršuje a intenzita ruských útokov sa zvyšuje

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 6 min. čítania | 0 komentárov

Základný prehľad o budúcom konkláve, ktoré zvolí nástupcu pápeža Františka

Prinášame prvé sériu informácii o budúcom konkláve, ktoré zvolí nástupcu pápeža Františka. Termín zatiaľ nebol stanovený

28. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Anglosaské elity rušia experiment so zmenou pohlavia? Zásadný rozsudok je šokujúci

Vláda Spojeného kráľovstva po rozhodnutí Najvyššieho súdu zmenila svoje stanovisko k tomu, kto sa považuje za ženu. Tento návrat k…

28. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Komentáre | 6 min. čítania | 0 komentárov

.

Škandál na majstrovstvách v šerme. Švajčiarsky tím sa otočil chrbtom k vlajke Izraela

Gesto švajčiarskeho šermiarskeho tímu vyvolalo búrku v najvyšších diplomatických kruhoch. Na majstrovstvách Európy v šerme hráčov do 23 rokov sa…

28. 04. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Desivá predpoveď o tom, ako rýchlo technológia predbehne človeka

Vedúci pracovník spoločnosti Google odhalil desivo rýchle tempo vývoja umelej inteligencie a predpovedá, že umelá inteligencia bude mať v priebehu…

28. 04. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zaujímavosti | 5 min. čítania | 0 komentárov

Kto zmyje ukrajinskú krv z rúk politických elít Bruselu?

Zoroslav Kollár, dôrazne varuje: “Politické  elity EÚ, na čele s Ursulou von der Leyenovou, stratili akýkoľvek kontakt s realitou. Slepo…

28. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nezačíná se nám ten „vědecký konsensus“ nějak drolit?

V nedávném interview, jehož část je zachycena zde, říká o mRNA vakcínách Jay Bhattacharya, ředitel amerického National Institute of Health, toto:

28. 04. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Česky | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Británia sa posunula. NHS bude testovať všetky „trans“ deti na autizmus

Správa renomovanej pediatričky Dr. Hilary Cassovej sa zavádza do praxe: Denník The Telegraph informuje, že britská Národná zdravotná služba plánuje…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Manželstvo zvyšuje riziko vzniku demencie? Nové poznatky vedcov vás prekvapia!

Manželstvo zvyšuje riziko vzniku demencie? Nové poznatky vedcov vás prekvapia: Počuli sme, že manželstvo je dobré pre naše zdravie. Veď…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj je pripravený vzdať sa Krymu v prospech Ruska, naznačuje Trump

Americký prezident Donald Trump vyjadril presvedčenie, že jeho ukrajinský náprotivok Volodymyr Zelenskyj je pripravený vzdať sa Krymu v prospech Rusku…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Photoshopové úpravy, ktoré dopadli tak zle, že pobavili a pobúrili celý internet

Photoshopové úpravy, ktoré dopadli tak zle, že pobavili a pobúrili celý internet: Požiadanie náhodných ľudí o pomoc online je spojené…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Putin poďakoval Kim Čong-unovi za pomoc severokórejských vojakov v Kurskej oblasti

Ruský prezident Vladimir Putin sa poďakoval  Kim Čong-unovi za „hrdinský výkon“ severokórejských vojakov, keď pomohli získať späť územie v ruskej…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Spustil Kličko otvorený boj na výmenu Zelenského?

Ukrajina, 28. apríla 2025 - Bývalý prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč, ktorý utiekol do Ruska v roku 2014, bol v neprítomnosti…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Masívna kritika Södera a Steinmeiera za vysmiatu selfie pred pohrebom pápeža

Selfie, ktorú si urobili spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier a bavorský premiér Markus Söder cestou na pohreb pápeža Františka, vyvolala vlnu…

28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Test zraku: Nájdete skrytý telefón za 5 sekúnd? Len tí s jastrabím zrakom uspejú!

Test zraku: Nájdete skrytý telefón za 5 sekúnd? Len tí s jastrabím zrakom uspejú! Optické ilúzie sú obrazy, ktoré už…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO


.

Jako by někdy bylo na výběr…

Vtěchto dnech nám všichni angažovaní liberálové a pravdoláskaři opět rozehrávají svou klasickou písničku, že v roce 1945 nás Sovětský svaz…

28. 04. 2025 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Česky | 7 min. čítania | 0 komentárov

„Svetová vláda“ ruší experiment so zmenou pohlavia

Spojené kráľovstvo, 28.apríla 2025 - Po rokoch ťažkých pochybností sa britský premiér Keir Starmer konečne rozhodol, koho považuje za ženu.…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

Fanúšik Nitry sa tešil z víťazného gólu a spadol na divákov pod ním. Skončil v nemocnici, nechýbali ani krvavé stopy

Finále hokejovej Tipos extraligy vyvrcholí siedmym duelom v utorok 29. apríla v Košiciach. Predošlý zápas, keď domáca Nitra zvíťazila vyrovnala…

28. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dacia prináša revolúciu: hybridy na plyn a benzín aj s pohonom 4x4!

28.4.2025 Redakcia Auto trendy . Prelomové časy pre Daciu! Rumunská automobilka nezostáva pozadu a pripravuje modely, ktoré skombinujú plyn, benzín…

28. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Plyn výraznejšie zlacnel, elektrina je stále pod magickou hranicou

Trhové ceny zemného plynu sa výrazne znížili, ceny elektriny zostávajú viac menej na rovnakej úrovni. Ceny elektriny sa zastavili tesne…

28. 04. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zjemňujú sa opatrenia pri slintačke a krívačke, na východe môžu otvoriť cirkusy a ZOO

Od dnes 28. apríla platia nové opatrenia v súvislosti so slintačkou a krívačkou . Ako informovalo ministerstvo pôdohospodárstva, týka sa…

28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
28. 04. 2025 | Aktualizované 28. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Iliaš

Miroslav Urban

Marek Brna

Andrej Sablič

Štefan Konya

Miroslav Urban

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov