Bratislava/Moskva 19. mája 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Peter Schneider/Keystone via AP)
Michail Chodorkovský to tentoraz prehnal. Odhalil sieť politikov, ktorí v Európe zastávajú proruské postoje, sú za zrušenie sankcií a prihovárajú sa dokonca za spoluprácu s Ruskom. Lenže na čosi dôležité zabudol. Alebo je to všetko inak?
Bývalý väčšinový majiteľ dnes už neexistujúcej mamutej ruskej ropnej spoločnosti Jukos, oligarcha Michail Chodorkovský žijúci v exile na Západe (pretože v Rusku je na neho vydaný zatykač) minulý týždeň vystúpil prostredníctvom videohovoru z Londýna pred poslancami Európskeho parlamentu (EP), aby sa aj on opäť raz zviditeľnil a zapojil do protiruského besnenia.
Alexej Navaľný už zovšednel a bolo treba kampaň trochu oživiť, a tak bol vytiahnutý staronový tromf: miláčik západných médií prezentoval pred členmi komisie EP pre zahraničné vmiešavanie fantastické odhalenie, ktoré samozrejme následne povinne prešlo najvýznamnejšími globálnymi mediálnymi kanálmi.
Sieť proruských politikov odhalená
Chodorkovský vo svojom vystúpení odhalil „proruskú sieť“ politikov. Jeho mimovládka The Dossier Center, sídliaca vo Veľkej Británii vraj zistila, že táto sieť proruských politikov zahŕňa Česko, Cyprus, Francúzsko, Grécko, Litvu, Lotyšsko, Nemecko a Poľsko.
Chodorkovský tiež poslancom poslal linku na 60-stranový materiál bezpečne uložený na internete, v ktorom sú všetky zistenia jeho tímu spísané (linku na podobný elaborát, v ktorom zhrniete vaše dojmy a zistenia o kom chcete, môžete aj vy kľudne ešte dnes poslať do Bruselu).
V Česku je vraj človekom Ruska poslanec KSČM Zdeněk Ondráček, ktorý súkromne navštívil Doneckú národnú republiku, kde ho privítali s poctami a českou hymnou. Vo Francúzsku vraj patrí do Putinovej siete europoslanec Thierry Mariani, ktorý opakovane navštívil Krym a bývalý europoslanec Emerik Shoprad. V Poľsku to má byť bývalý poslanec Mateusz Piskorski, v Litve zas bývalý minister zahraničných vecí a veľvyslanec EÚ v Rusku Vygaudas Ušackas. A v Lotyšsku vraj Putin pôsobil cez oligarchov ako Jurij Kovaľčuk alebo Nikolaj Tokarev, ktorí podľa Chodorkovského boli hlavnými účastníkmi financovania údajného „Putinovho paláca“, o ktorom západné tajné služby Navaľný natočil taký pôsobivý film.
A kde sú slovenskí proputinovci?
Čo je však na veci najzarážajúcejšie: Chodorkovský a jeho pátrači nespomenuli Slovensko! Z toho, čo z tajného elaborátu pre europoslancov preniklo na verejnosť, vyplýva, že Slovensko ako keby vôbec nebolo zapojené do Putinovej siete!
Ako k tomu prídu Putinovi ľudia na Slovensku, keď ich v takom dôležitom dokumente, o ktorom sa bude dlhé mesiace hovoriť, a ktorý sa možno stane podkladom pre ďalšie protiruské sankcie, ani slovkom nespomenú?! Vari slovenskí politici nevyjadrujú svoje sympatie k ruskej politike, nechodia na Krym, nesnažia sa na Slovensku šíriť ruské vakcinačné geopolitické zbrane?
Naši pátrači zo štátnych zložiek i mimovládnych organizácií ako napríklad Globsec, pritom v materiáloch ako Bezpečnostná stratégia SR a podobných jasne odhaľujú Ruskú hybridnú hrozbu a píšu v tejto súvislosti o „možnosti ozbrojeného útoku, hybridných, kybernetických a spravodajských operácií, dezinformačných kampaní“ a ďalších hrozbách. Minister zahraničia Ivan Korčok a ďalší štátni predstavitelia „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj Slovensko je cieľom operácií zameraných proti jeho bezpečnosti a stabilite“.
A v Chodorkovského správe ani ťuk… Všetko toto veru nevrhá dobré svetlo na jeho pátrací tím. Pôsobí to dojmom, ako keby boli voči Slovensku zaujatí. Alebo ako keby svoju prácu odflákli a na nás trestuhodne zabudli. A úprimne: 60 strán o Putinovej podvratnej politike v krajinách EÚ? To má byť seriózna práca? Veď o Putinových agentoch by napríklad naši globsekári vedeli napísať aj desaťkrát toľko strán. Len pre porovnanie: Plán obnovy a odolnosti, ktorý do Bruselu poslala naša vláda, má 808 strán. Dokonca aj diplomovka bývalého predsedu vlády je hrubšia…
Epilóg
Chodorkovský bol zatknutý v roku 2003 v súvislosti s nekalým podnikaním (rozkrádanie ropy, daňové úniky) a bol vo väzení až do roku 2013, keď mu prezident Putin udelil milosť po jeho prosbe, že by sa chcel dostať k chorej matke. Tá však údajne umrela bez toho, aby ho uvidela, lebo Chodorkovský hneď, keď sa dostal na slobodu, utiekol do cudziny.
V roku 2015 bol v Rusku počas jeho neprítomnosti opäť obžalovaný v súvislosti s kauzou vraždy primátora Neftejuganska Vladimíra Petuchova. V exile vyhlásil, že sa do Ruska vráti hneď, len čo mu Rusko dá záruku, že bude môcť krajinu zase kedykoľvek opustiť. Divné, že mu Rusko nedalo bianko šek na budúcu beztrestnosť. To len svedčí o tom, aké hrozné pomery tam panujú…
Ivan Lehotský