V rozhovore odpovedal na otázky týkajúce sa udelení vyznamenaní, ale aj kauzy ovracaného lietadla, ku ktorej povedal:
„Ovracané lietadlo je trápna téma na politickú komunikáciu, rovnako ako výhovorka prezidentskej kancelárie, že oni nepili, to len jeden z členov delegácie mal žalúdočné problémy z jedla – pričom doteraz koluje na internete fotografia, ako sa Andrej Kiska na štátnom obede v Mexiku posilňuje tequilou a ktorú medzičasom stiahol zo svojej FB stránky. Ja by som bol oveľa radšej, keby politici a novinári dokázali vecne zhodnotiť výsledky Kiskových zahraničných ciest, prípadne porovnať ich s inými. Český prezident Miloš Zeman priniesol z oficiálnej návštevy Ruska obchody za vyše 19 miliárd korún, kým slovenský prezident Andrej Kiska priniesol z oficiálnej návštevy Mexika iba ovracané lietadlo. Napriek tomu naši novinári považujú Miloša Zemana za opité hovädo, za ktoré sa treba hanbiť, a Andreja Kisku za dobrého anjela, ktorého nám vraj Česi závidia. Nedávny prieskum odhalil, že je to mýtus, keď sa zistilo, že väčšina obyvateľov Českej republiky ani nevie, kto je slovenským prezidentom. V každom prípade som za racionálnejšie analýzy výsledkov práce oboch pánov.“
Chmelár v súvislosti s udelením vyznamenaní v rozhovore uviedol, že prezident by mal spoločnosť stmeľovať nie rozdeľovať, mal by do spoločnosti vyslať signál, že tento štát je pre všetkých, že si váži ľudí, ktorí dosiahli veľké činy, bez ohľadu na ich politické názory a že sme všetci jedna spoločnosť, ktorá vyjadruje úctu tým, ktorí nenásilnú demokratickú revolúciu v roku 1989 začali, i tým, ktorí ju emancipáciou Slovenska medzi európske štáty v roku 1993 zavŕšili.
„Taký prezident by zohral rovnakú úlohu ako Abraham Lincoln v amerických dejinách, zjednotil by národ, zacelil staré rany a dosiahol celospoločenské zmierenie, ktoré by ukončilo studenú občiansku vojnu. To všetko sú symboly a treba si uvedomiť, že symboly majú pri vykonávaní funkcie prezidenta kľúčový význam, preto má obrovskú váhu a ďalekosiahly spoločenský dosah každé gesto, ktoré hlava štátu urobí.
Andrej Kiska však urobil presný opak. Rozoštval slovenskú spoločnosť a vrátil všetko do starých koľají, vrátil váhu primitívom, ktorí sa opäť budú považovať za tých lepších, ktorí si vystačia s vlastnou pravdou, ktorí popierajú pluralitný charakter demokracie, bojkotujú ľudí s inými názormi a nevedia sa s nimi porozprávať, nieto dohodnúť. Považujem to za najväčšie ľudské i štátnické zlyhanie Andreja Kisku.“
Vyjadril sa aj k obvineniu zo strany Kiskovych mimovládnych priaznivcov, ktorí ho zaradili medzi „nechutnú červeno-hnedú nacionalistickú svorku“
„Ak niekto stotožňuje oprávnenú kritiku Kiskových postojov s nacionalizmom a neznášanlivosťou, ak sa ma niekto pokúša hádzať do jedného vreca s fašistami a komunistami, tak je skrátka nepríčetný, vypovedá tým viac o sebe ako o mne a ja nemám dôvod venovať sa takýmto bludom. Necítim sa byť príslušníkom žiadneho bojujúceho tábora, ja túto konfrontáciu práveže odmietam a presne v tom vidia fanatici na oboch stranách problém. Skutočný zdroj napätia leží práve v tej neurotickej predstave, keď uveríte, že vy ste tí slušní a tí druhí sú nemravní, že vy ste za toleranciu a tí druhí sú za nenávisť, že vy predstavujete dobro a tí druhí zlo.
Takto nastavený diskurz je falošný a úplne vykoľajený z podstaty sporu. My sa tu v jednom kuse klameme, médiá ustavične vyrábajú nepravých hrdinov, ktorých autorita nie je podložená prirodzeným rešpektom ľudí, ale zdeformovaným mediálnym obrazom. Dnes na to, aby ste sa stali „expertom na extrémizmus“, nepotrebujete uznanie odbornej obce, ale to, aby vás takto označili spriatelené médiá. Tí, ktorí si uzurpovali monopol na slušnosť a porozumenie, sú spravidla len zjednodušenou verziou cynizmu a nemorálnosti tých druhých.“