Na Slovensku chýba skutočná ľavicová strana, keďže Smer-SD ani Progresívne Slovensko nie sú autenticky ľavicové strany. Uviedol to Eduard Chmelár na tlačovej konferencii, ktorú zvolal v mene prípravného výboru hnutia Socialisti.sk. Hnutie sa pôvodne malo volať iba „Socialisti“, ale Ministerstvo vnútra SR prihlášku hnutia s takýmto názvom odmietlo s odôvodnením, že podľa novely zákona nemôže zaregistrovať subjekt s rovnakým názvom, aký bol už v minulosti registrovaný, aj keď už neexistuje.
Ministerstvo si vykladá ten zákon absurdne, tvrdí Chmelár, ale on napriek tomu to rozhodnutie rešpektuje. Prípravný výbor preto pristúpil ku kozmetickej úprave názvu na „Socialisti.sk“. Hnutie teraz potrebuje vyzbierať najmenej desaťtisíc podpisov, aby mohlo byť zaregistrované.
Chmelár tvrdí, že je čas, aby sa politickým pojmom a smerom vrátil ich pôvodný význam, a aby spoločenský konflikt nebol na báze konfliktu osobných a mocenských sporov, ale aby to bol spor reálnych hodnôt. Hovorí, že pomenovať veci pravými menami znamená aj pomenovať koreň problémov, a koreňom súčasných problémov je súčasná podoba kapitalizmu. Všetci hovoria o boji proti korupcii, ale korupcia je systémovým prvkom tohto režimu, a takisto je to aj s klimatickou zmenou.
Socialisti chcú hovoriť aj o takých veciach ako skracovanie pracovného času, nepodmienený základný príjem, zavedenie ekonomickej demokracie, odluka cirkvi od štátu, či zrovnoprávnenie všetkých foriem vlastníctva, keď poukazujú na to, že družstevná forma vlastníctva bola prakticky zničená.
Svoju politiku chcú postaviť na troch pilieroch: sociálnom, environmentálnom (chcú zastaviť rabovanie, doslova genocídu slovenských lesov) a mierovom. Pokiaľ ide o tento posledne menovaný pilier, sú absolútne proti zvyšovaniu výdavkov na zbrojenie: „Tento štát má zle nastavené priority: jediná číselná priorita je zvyšovanie vojenských výdavkov. To je šialené: podobáme sa na militaristický štát z rozvojového sveta, kde zo všetkého najdôležitejšie je zbrojiť a potom nie sú peniaze na iné veci,“ uviedol Chmelár.
A zdôraznil: „S tým súvisí aj zvyšujúci sa tlak na americkú vojenskú prítomnosť v tejto oblasti a my sme pripravení urobiť všetko pre to, aby sme tieto plány zastavili. Tým skôr, že v Maďarsku bolo prijaté vládne nariadenie, podľa ktorého sa armáda USA môže voľne presúvať po území Maďarska. Toto opatrenie, ku ktorému bol donútený Orbánov kabinet, je podľa nášho názoru veľmi nebezpečné a bude vyvíjaný tlak, aby sa to dosiahlo aj na Slovensku. Urobíme všetko pre to, aby sme to zastavili, lebo podľa nášho názoru je to definícia okupácie. Môžete si to nazvať ako chcete, ale normalizačný režim alebo Tisov režim urobili presne to isté: zlegalizovali pobyt cudzích vojsk na území štátu jednoduchým nariadením. To považujeme za absolútne neprijateľné.“
Vyjadril sa aj k otázke geopolitickej orientácie štátu: „Som presvedčený, že ten spor sa v súčasnosti nevedie medzi prozápadnou a proruskou orientáciou. Takto otázka nestojí: my sa dnes rozhodujeme medzi proatlantickým prístupom, ktorý uplatňuje Poľsko a Pobaltské krajiny, a ktorý je podľa mňa prístupom vazalského štátu USA, a nezávislým európskym prístupom, ktorý uplatňuje Nemecko, Francúzsko, Taliansko. Podľa nášho názoru sa treba uberať tým druhým smerom: my musíme sledovať a napĺňať európske záujmy, lebo Európa vždy mala, má a bude mať odlišné záujmy od záujmov tak USA, ako aj Ruska, a nemali by sme ten problém skresľovať, že je to rozpor nejakej proruskej alebo prozápadnej orientácie.“
Hlavné správy: Ako socialisti kritizujete kapitalizmus a hovoríte, že by ste chceli prijať opatrenia, ktoré by zmenili nelichotivý stav súčasného systému. Ale aké konkrétne riešenia by to mali byť? Spýtam sa napríklad na azda najboľavejšiu súčasť fungovania tohto neokoloniálneho systému, ktorým je odtekanie miliárd eur ročne do zahraničia v podobe dividend. Máte aj na tento problém nejaké riešenie, ktoré by mohlo efektívne zafungovať?
Chmelár: „Najprv poviem, že náš podrobný program bude zverejnený až po registrácii hnutia. Náš názov ,socialisti‘ sme zvolili zámerne a reakcie sú presne také, aké som očakával: ľudia, ktorí tomu rozumejú, sú nadšení, že je to čisté prihlásenie sa k úplne legitímnemu politickému prúdu – španielsky premiér, švédsky premiér, generálny tajomník OSN, to sú všetko socialisti, napokon aj Emmanuel Macron bol kedysi socialista.
Na druhej strane tí, ktorí keď počujú názov socialista, hneď sa prežehnajú, tak tí by nás aj tak nikdy nevolili. Preto nás netrápi, či niekto vníma tento názov kontroverzne. Ale keď hovoríme, že chceme kapitalizmus prekonávať: človek potrebuje mať určité základné vzdelanie, aby pochopil, že nechceme robiť nejaké prevraty, ale chceme prekonávať ekonomické vzťahy návrhmi, ktoré oslabujú účinky systému zameraného na súkromný zisk.
Podľa môjho názoru, spravodlivý systém by mal byť zameraný na verejný záujem a nie na súkromný zisk. A tomu slúžia mnohé opatrenia: obnovenie dane z dividend, obnovenie dane z dedičstva, ale aj ďalšie.
Určite budeme mať v programe aj preskúmanie pochybných privatizácií z 90. rokov. Ja chcem otvoriť tému, že keď sa vyrovnávame so zločinmi fašistického režimu, komunistického režimu, tak sa začnime vyrovnávať aj so zločinmi súčasného režimu – je nepochybné, že rozkrádanie majetku najmä v 90. rokoch a na začiatku tohto storočia bolo nebývalé a treba sa tým zaoberať.
No a samozrejme, treba už začať pripravovať konkrétne legislatívne opatrenia na to, aby ste moc oligarchie zlomili. Všetci kričia, že sú proti oligarchom, ale dať nejakej opozícii bianko šek len preto, že hovorí, že je proti oligarchii, to je trochu málo. To je podobné, ako keď všetky strany a vlastne všetky ponovembrové vlády hovorili, že chcú podporovať malých a stredných podnikateľov, a že sú za sebestačné pôdohospodárstvo, ale ani jedna s tým nič neurobila. Chceme sa v tomto smere pohnúť dopredu systémovými opatreniami. Tie, ktoré predstavíme v našom programe, už budú aj ekonomicky vyčíslené.“
Hlavné správy: Na prijatie takýchto zásadných krokov však budete potrebovať nejakých partnerov…
Chmelár: „Ja viem kam mierite a odpoviem vám na to rovno, a hovorím to všade, toto nie je z mojej strany alibizmus. Vidíme, čo robí opozícia; ja som sa už pre médiá vyjadril, že nebudem deliť kožu z medveďa, ktorý ešte behá po lese. My sa nezaoberáme tým, kto bude premiérom a ministrom financií: tie karty rozdajú voliči a my tú otázku môžeme otočiť a pýtať sa nie na to, ku komu sa pridáme my, ale kto sa pridá k nám.
My totiž budeme mať naozaj alternatívny program a na základe toho programu si budeme vyberať jednak my partnerov, ale aj potenciálni partneri budú vidieť, kde sa naše pohľady prelínajú. Pre nás to nie je mocenské spojenectvo, ale o vytvorení politickej a ekonomickej alternatívy. A o tom, s kým ísť alebo neísť do vlády, budeme hovoriť po voľbách. Voliči rozdajú karty: my dnes nevylučujeme nikoho, snáď s výnimkou Kotlebu, lebo tam tie ciele vopred vidíte, on ich dodnes nepoprel, vytvorenie stavovského štátu, to je v rozpore s demokratickými princípmi.
Každá politická sila, s ktorou budeme rokovať, musí rátať s tým, že my sa nebudeme hrnúť do vlády za každú cenu. Môj osobný názor je, že žiadna nová strana by nemala prahnúť po moci, ak má jednociferný výsledok. My odmietame byť príveskom nejakej strany. Chceme predovšetkým narásť na relevantné politické hnutie, ktoré bude ovplyvňovať vývoj v štáte, a ktoré bude môcť meniť veci k lepšiemu.“
Hlavné správy: Konkrétne som mal na mysli, či by ste aspoň predbežne akceptovali ako partnera Progresívne Slovensko, ktoré nemá ďaleko k Spojeným štátom aj s ich americkým militarizmom.
Chmelár: „My nemáme blízko k nikomu, kto má blízko k militarizmu, ale to je podobná otázka, ako keď sa ma spýtajú, či je pre mňa neprijateľný Fico: no je, ale pre mňa je neprijateľný aj pán Kiska v prípade, že sa proti nemu začne trestné stíhanie. Toto je dnes otázka úplne irelevantná, my sa dnes usilujeme zozbierať podpisy a dostať sa do parlamentu, to je náš cieľ v tejto fáze.“
Ivan Lehotský