Bratislava 16. júna 2021 (HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)
V utorok sa v Bratislave začala medzinárodná konferencia GLOBSEC 2021, ktorej sa zúčastnia traja prezidenti, traja premiéri, 25 ministrov z rôznych krajín sveta a prostredníctvom videokonferencie aj pápež František. Ústrednou témou by mala byť obnova sveta po pandémii, ale tradične aj zahraničná politika. Aktivista a politický analytik Eduard Chmelár nazval konferenciu sabatom militaristov a bol by radšej, keby sa mu podarilo zorganizovať medzinárodné mierové fórum. O jeho podporu žiada verejnosť
„Dnes (15.6. – pozn. red.) sa začína v Bratislave najväčší sabat militaristov, GLOBSEC 2021. Globálna bezpečnostná konferencia, na ktorej o medzinárodných otázkach už tradične diskutujú a rozhodujú najmä militantní politici, generáli, zbrojárski lobisti, armádni plánovači a iní vojnoví štváči. Vďaka nim dominuje v debatách o bezpečnosti skreslený pohľad na svet, ktorý nezodpovedá realite,“ uvádza vo svojom príspevku na sociálnej sieti Eduard Chmelár.
.
Hovorí, že kým prezidentka Zuzana Čaputová na summite NATO hovorila o potrebe zvýšenia výdavkov na zbrojenie, Štokholmský medzinárodný ústav pre výskum mieru upozorňoval svet na zastavenie jadrového odzbrojovania a na zvýšenú mieru ozbrojovania sa veľmocí. Kým predstavitelia NATO vidia v Ukrajine svojho potenciálneho spojenca, nezávislí analytici upozorňujú, že Ukrajina sa viac podobá autoritárskym režimom v Turecku alebo v Rusku. Zatiaľ čo sa krajiny G7 snažia zastaviť rastúcu čínsku ekonomiku, Čína im pokojne odpovedala, že sa zastrašiť nenechá a že všetky krajiny sú si rovné.
Vo svete silnejú hlasy túžiace po mieri
Chmelár zdôrazňuje, že „vo svete je čoraz menej spolupráce a MIER fakticky vypadol zo slovníka súčasných politikov. Zmeniť toto myslenie nie je úloha pre jednu politickú stranu. Musíme sa spájať rovnako ako sa spájajú oni.“
Tvrdí, že kým väčšina ľudí túžiť po mieri, odzbrojovaní a presune finančných prostriedkov do odvetví ako je školstvo, zdravotníctvo, životné prostredie či kultúra, stále silnejúci hlas militantov ich prehlušil a tvrdí, že jednoznačnou prioritou musia byť preteky v zbrojení.
Z tohto dôvodu sa Chmelár rozhodol, že je čas vytvoriť týmto silám protiváhu a začať budovať kultúru mieru.
„Preto som sa so skupinou mladých ľudí rozhodol, že každoročne na Svetový deň mieru (21. septembra) budeme v Bratislave usporadúvať medzinárodné mierové fórum Zjednotení za mier. Názov vychádza z našej rovnomennej iniciatívy, ktorú pred šiestimi rokmi podporili tisíce ľudí zo siedmych krajín sveta, medzi nimi aj traja bývalí slovenskí prezidenti (Michal Kováč, Rudof Schuster, Ivan Gašparovič), rektori viacerých univerzít (vrátane prezidenta Slovenskej rektorskej konferencie Rudolfa Kropila), bývalý český minister zahraničných vecí Jan Kavan, spoluzakladateľ Charty 77 Petr Uhl, významní umelci ako Pavol Hammel, Juraj Jakubisko, Peter Jaroš, Mária Kráľovičová, Božidara Turzonovová a mnohí ďalší,“ uvádza analytik.
Potrebná je pomoc ľudí
Podľa jeho vlastných slov s týmto krokom plní svoj sen, keďže budovanie mieru považuje za svoje životné poslanie. Účasť na fóre mu už prisľúbilo niekoľko zaujímavých hostí zo zahraničia. Ich počet a rozsah celého projektu však podľa Chmelára závisí od finančných prostriedkov, ktoré bude mať k dispozícii.
Na rozdiel od Globsecu, nemôže rátať s podporou organizácií napojených na americký Kongres, ani s podporou zbrojárskych koncernov či ministerstva zahraničných vecí. Preto sa obracia na ľudí, ktorí „ktorí si uvedomujú, že v tomto nerovnom zápase za mierovú budúcnosť našej planéty nám pomôže len vzájomná solidarita, pomoc a spájanie.“
„Preto vás chcem v mene svojom i v mene občianskeho združenia Zjednotení za mier poprosiť o láskavé príspevky, aby sme mohli naše ciele v čo najväčšom meradle dosiahnuť. Na tento účel sme otvorili transparentný účet, pričom každý príspevok v hodnote 50 eur a vyšší bude zároveň automatickou vstupenkou na medzinárodnú mierovú konferenciu a stretnutie s exkluzívnymi hosťami, ktorých mená prezradíme ihneď po definitívnom potvrdení ich účasti.“ Chmelár garantuje, že žiadne peniaze nebudú použité na platy či odmeny pre organizátorov.
„Všetko to robíme zadarmo, dobrovoľne, z nadšenia a presvedčenia pre dobrú vec,“ ubezpečil na záver prípadných darcov Eduard Chmelár.