Bratislava 3. decembra 2022 (HSP/Foto:Screenshot)
“Pevne verím, že RTVS poskytne divákom také informácie, aby vedeli, kde je pravda a kde je objektivita,” povedal v hlavnej spravodajskej relácii generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj. Na tieto slová vo svojom statuse reaguje politicky komentátor Eduard Chmelár
Chmelár tvrdí, že za takúto absurdnú definíciu pravdy a objektivity by Machaja vyrazil ako študenta už v prvom ročníku a ako manažéra by navrhol ho odvolať za sústavné nerešpektovanie Zákona o RTVS, ktorý zaväzuje zabezpečiť pluralitu názorov.
“Vašou úlohou nie je bohorovne určovať, čo je pravda. Úlohou žurnalistiky a vás osobne je zabezpečiť verejnosti čo najväčšie množstvo a najširšie spektrum informácií tak, aby sa občan mohol sám čo najkompetentnejšie rozhodovať. To je základný princíp demokracie, lebo informovanosť JE demokratická disciplína. Vy ste sa však namiesto toho postavili do úlohy inkvizítora, ktorý vyhadzuje ľudí za postoje, s ktorými nesúhlasíte, vytvárate čierne zoznamy ľudí, ktorých by ste podľa vlastných slov do RTVS nikdy nepustili (ako keby ste ju vlastnili) a zničili ste už aj tak chabú pluralitu v médiách verejnej služby. Navyše ste zlikvidovali televíznu Trojku, živé svedectvo bohatstva tvorby 66-ročnej histórie Slovenskej televízie. A to všetko ste stihli za necelé štyri mesiace. Vy dokonca nedokážete rešpektovať ani len taký pluralitný dialóg, aký funguje v Českej televízii,” odkazuje Chmelár.
Dodáva, že je to hanebné, ale žiaľ, nie ojedinelé, je to veľmi znepokojujúci trend. Eurokomisár Thierry Breton pohrozil Elonovi Muskovi, že keď jeho sociálna sieť Twitter nezačne “chrániť používateľov pred škodlivým obsahom”, rozumej blokovať určených ľudí, na európskom trhu skončí. Vzápätí vyhlásil, že ho potešilo, keď mu miliardár povedal, že pravidlá EÚ stanovené v Akte o digitálnych službách považuje za rozumné a oznámil, že Európska komisia vykoná začiatkom budúceho roka v centrále Twitteru “test na ich dodržiavanie”.
“Nuž, mali by ste vedieť, že nový názov pre cenzúru znie v newspeaku Bruselu “ochrana spotrebiteľov pred škodlivým obsahom”. Ak sa voči tomu európska verejnosť neohradí, stratíme aj tie posledné zvyšky slobody, ktoré ešte máme. My sme v 89-om neštrngali kľúčmi preto, aby do nás znova niekto tlačil nejaké dogmy a určoval, čo je pravda. V Európe začína byť opäť dusno,” uzatvára politický komentátor svoj príspevok na sociálnej sieti.