Bratislava 9. júna 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Olivier Hoslet/Pool Photo via AP, Hannibal Hanschke/Pool via AP)
Politológ Eduard Chmelár sa vo svojom komentári okrem iného vyjadril ku generálnemu tajomníkovi NATO Jensonovi Stoltenbergovi a okomentoval niektoré jeho výroky
Chmelára zarazilo, že nikto nemá toľko nepriateľov vo svete ako USA, ale Stoltenberg napriek tomu po stretnutí s Bidenom vyhlásil, že žiadna iná svetová mocnosť nemá toľko priateľov a spojencov ako Spojené štáty. Na druhej strane Čína, podľa jeho slov, “nezdieľa naše hodnoty“ a Rusko je čoraz agresívnejšie.
Takéto uvažovanie je podľa politológa “choré” a Európa by sa mala zamyslieť nad tým, prečo má čoraz viac nepriateľov vo svete, prečo nás Spojené štáty sťahujú do špirály nekonečných vojen a pretekov v zbrojení a či je NATO cesta k mieru a bezpečnosti.
Chmelár poznamenáva, že aj napriek pandémii, členské štáty Severoatlantickej aliancie zvyšovali zbrojenie a uplynulý rok na neho vynaložili viac ako 1,1 bilióna ( 1100 miliárd) dolárov. To je 4-krát viac ako Čína a 16-krát viac ako Rusko.
“Bezkonkurenčne najviac krajín napadli za posledné desaťročia Spojené štáty (Čína alebo Irán ani jednu), majú na svedomí milióny ľudských životov a my tu ideme hovoriť o nejakej čínskej alebo ruskej hrozbe? Kto sa komu vyhráža? To, čo produkuje NATO, je jedna lživá až primitívna propaganda, ktorá nemá oporu v číslach. Ak chce Európa zostať „mierovým projektom“, musí sa bezpodmienečne emancipovať a keď to bude potrebné, tak odtrhnúť od zhubného militaristického vplyvu USA a zmeniť filozofiu svojej bezpečnosti,” tvrdí politológ.
Maas a návrh zrušiť právo veta členských krajín v otázkach zahraničnej politiky
Chmelár sa vyjadril aj k návrhu nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa, ktorý vyhlásil, že Európska únia by mala zrušiť právo veta členských krajín v otázkach zahraničnej politiky. Maasova argumentácia je v tomto prípade podľa Chmelárovho názoru falošná a určená pre naivných.
“Pozrite sa, ako to vyzerá v Severoatlantickej aliancii. Každá členská krajina má teoreticky právo veta, ale ešte nikto sa neodvážil postaviť proti dominancii Spojených štátov, pretože NATO je len nástroj na uplatňovanie ich globálneho vplyvu. Veľmi podobne je to v Európskej únii.”
Dodáva, že Maasova požiadavka by mala logiku vo funkčnej federácii. Za súčasných okolností je však mimoriadne nebezpečná.
Chmelár v svojom príspevku popísal kontext v ktorom sa s takýmto návrhom prišlo. V Bruseli i Berlíne sú v posledných mesiacoch neobyčajne podráždení zo suverénneho správania Maďarska. Budapešť už viackrát zablokovala rozhodnutia európskej 27-ky.
“Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell zúril, keď Maďarsko vetovalo viaceré deklarácie nielen voči Izraelu, ale aj proti Číne a Rusku. Úprimne povedané, úplne nerozumiem, ako môžete nesúhlasiť, rozčuľoval sa. Nuž, praktizovaná demokracia v Bruseli nikdy nebola vítaná, hoci bola mnohokrát deklarovaná. Krásne to vidieť aj na fraške, ktorá sa dnes prezentuje pod názvom Konferencia o budúcnosti Európskej únie,” pokračuje.
Podobné projekty podľa Chmelára skončili fiaskom a nesplnenými sľubmi. Teraz to vyzerá podobne a namiesto diskusie zaznieva povýšenecké poučovanie.
“Nič sa nezmenilo. Presne takto prebiehali diskusie o demokratickom deficite EÚ. Bruselskí technokrati si mysleli, že tento nedostatok sa odstráni, keď ho vysvetlia. Ale on tu je a bude aj po ich poučovaní. A ak raz Európa zahynie, zahynie na toto nevýslovné pokrytectvo byrokratov, ktorí realitu nechcú meniť ale vysvetľovať, ktorí problémy nechcú riešiť, ale zametať pod koberec. Západ potrebuje svoju „politiku glasnosti“, lebo dnes sa správa presne tak ako Sovietsky zväz pred kolapsom: ako prebyrokratizovaný moloch žijúci v lži a uzbrojený na smrť,” dodáva Eduard Chmelár v závere svojho komentára.
.