Chmelár: Načo máme médiá a komu slúžia, keď si neplnia základnú povinnosť – informovanie verejnosti?

❚❚

Bratislava 21. apríla 2023 (HSP/Foto: Screenshot)

 

“Priatelia, nedajte sa pomýliť! Sloboda prejavu je vaše právo. Vaše ľudské právo. Nedajte si ho vziať. Nie je to výlučné právo médií, nie je to exkluzívne právo pre Moniku Tódovú alebo Petra Schutza. Je to vaše ľudské právo garantované ústavou, garantované medzinárodnými dokumentmi. A novinári v tom hrajú čoraz menšiu úlohu,” týmito slovami zakončil Eduard Chmelár svoj včerajší Drobnohľad

Eduard Chmelár
Na snímke Eduard Chmelár

Včera bola aj tlačová konferencia Smeru “Je vymaľované”. A Chmelár, keďže svoje video nahrával ešte pred ňou, pripojil k nemu zopár slov: “V normálnom štáte by to bol škandál prvej triedy. Na Slovensku? Televízia TA3 vypla priamy prenos po desiatich minútach a ostatné médiá (vrátane údajne mienkotvorných denníkov N, Sme či Pravda) veľké NIČ, ani riadok. Mohol by som vymenovať aj iné dôležité udalosti – napríklad keď odborári z celého Slovenska prišli podporiť do Beluše odborárskeho predáka, ktorého chce protiprávne vyštvať z fabriky vedenie nemeckej strojárskej firmy. Mediálne pokrytie? Nulové. Nezaujímali sa o to ani novinári, ani politici (s výnimkou mimoparlamentného hnutia Socialisti.sk). Pýtam sa, načo máme médiá a komu slúžia, keď si neplnia základnú povinnosť – informovanie verejnosti. Selektívne informácie nie sú spravodajstvom, ale propagandou. Znie to až neuveriteľne, že novinárov na tlačovke nezaujímal obsah nahrávok, ale len to, odkiaľ ich smeráci majú. No nezaznamenal som, že by moralizovali nad tým, keď Daniel Lipšic podsúval Monike Tódovej výpisy z Threemy zo súdneho spisu, akým právom sa k nim dostali. Novinári už dávno neplnia svoje poslanie stáť na strane verejnosti a garantovať jej slobodu prejavu. Oni dnes stoja na strane mocenských elít a chránia vlastné komunikačné privilégiá, pričom sa snažia zničiť konkurenciu nedemokratickými prostriedkami.

.

Chmelár sa vo svojom videu chvíľu venoval relácii RTVS Večera s Havranom. RTVS povinnosť vyváženosti relácií vyplýva zo zákona, toto bolo v podstate komorné stretnutie ľudí tak či onak spojených so Sme, ktorí si prizvali Moniku Tódovú. Chmelár na ňu zacielil: “Táto osôbka, ktorá ani neovláda jazyk, s ktorým pracuje, tvrdila, že ten základný rozdiel je v tom, že oni ovládajú svoje remeslo, poctivo pracujú, a na rozdiel od dezinformačných webov nevedia klamať… Dám vám chvíľku, aby ste sa dosmiali, pretože každý z vás z vlastnej skúsenosti vie, koľko klamstiev sa dennodenne nachádza v slovenských mainstreamových médiách médiách. Ten rozdiel už dávno nie je v klamstve a nie je ani v tom, žeby tieto médiá boli nejako prepotrebné pre stav demokracie. Že médiá sú strážnymi psami demokracie už dávno neplatí, tieto médiá sú skôr krotké čivavy, ktoré nanajvýš štekajú v niekoho prospech.” Chmelár upozornil na fakt, že väčšinu káuz súčasnej vlády neodhalili novinári, väčšinou to boli nezávislí publicisti, youtuberi, ľudia zo šedej zóny, často nazývaní dezinformátormi.

Chmelár už pred 20 rokmi napísal, že nie je problém získať slobodu médiám, ale predovšetkým ide o to, získať slobodu voči médiám. “Lebo nemýľme sa! Základné ľudské právo je sloboda prejavu, nie sloboda médií. Sloboda médií patrí do biznisu, nie do ľudských práv. Sloboda prejavu zahŕňa právo informovať ale aj právo byť informovaný. A toto právo sa dnes nenapĺňa, je ohrozené, alebo už aj kriminalizované.” Podľa Chmelára je boj proti dezinformáciám diskurz cenzúry. “Dnes vidíme novinárov hlavného prúdu, ako bojujú proti slobode prejavu.” Spomenul Dibákovú. ktorá v rozhovore s Káčerom povedala, že nám chýbajú nástroje na trestanie dezinformačných webov. “To bol rozhovor ako z 19. storočia, ako z čias policajného absolutizmu, a nie z demokratickej krajiny, ktorá si ctí slobodu prejavu. Je šialené, že proti slobode prejavu bojujú predovšetkým médiá hlavného prúdu, ale nie je to prekvapujúce.” Chmelár tvrdí, že sa len snažia udržať si privilégiá voči väčšine spoločnosti a nekalý konkurenčný boj.

.

Snažia sa navodiť dojem, že existujú seriózne médiá (to sú oni) a dezinformačné weby. Nič medzi tým,” vraví Chmelár, ktorý hneď aj označuje za podvod. a ilustruje to na Monike Tódovej, ktorú považuje za jednu z najslabších novinárok. “To je jedna z najväčších manipulátoriek v médiách, je priamo napojená na Lipšica, niektorých politikov, vynáša niekedy zmätočné, niekedy účelové informácie, je to aktivistická novinárka,” nenecháva na nej anitku suchú. Jej texty sú podľa neho už dávno nie žurnalistikou, je to politický aktivizmus. “Ak sa nám títo ľudia predkladajú ako seriózni novinári, je to proste lož,” tvrdí Chmelár. Noviny, ktoré on volá červenými denníčkami (eNko, Smečko, Aktuality…) priniesli neuveriteľné množstvo klamstiev a ani sa za to neospravedlnili. Začalo sa to pri invázii do Iraku, ale pokračovalo to ďalej. Chmelár spomenul klamstvo o ruskom zasahovaní do amerických prezidentských volieb, dávno dokázané klamstvo, za ktoré sa ale nikto z novinárov na Slovensku neospravedlnil.

“Čiže je číra lož, keď hovoria, že oni sa na rozdiel od dezinformačných webov ospravedlňujeme,” pokračuje Chmelár. “Kedy naposledy sa ospravedlnili za nejakú lož, ktorú šíria dennodenne?” Tvrdenie Tódovej, že dezinformačné weby šíria nenávisť, považuje Chmelár za drzosť. “Počula už niekedy, akú prezývku má Denník N?” A hneď to aj vysloví: “Denník Nenávisť, tak mu hovoria ľudia.” S toľkou špinou, nenávisťou, množstvom podlosti a klamstiev, koľko je v tomto denníku, už dávno stratili právo osočovať z nenávisti Hlavné správy. Chmelár vyzval expertov, aby porovnali tzv. dezinformačné weby s Denníkom N, aby analyzovali, kde je viac klamstiev. Klamstvá by sa mali vyvracať a nie kriminalizovať. Ak to súčasní novinári nerobia, nerobia to zo strachu pred konkurenciou. Nie sú schopní ani dodržiavať právo na opravu, ktoré bolo do legislatívy zavedené práve na ochranu pred klamstvami. Ak sa bránia tomuto, bránia sa pravde. Len v diskusii sa môže vyjasniť, čo je pravda, a čo je lož. Ale oni diskusiu nechcú. Preto pravdu a iné názory kriminalizujú. Povedať “To je dezinformácia,” je prastará metóda propagandy. “Vyvráťte to! Poďte do diskusie! Poďme si to rozdať na férovku! Nie!” hovorí Chmelár, “Oni vás budú vylučovať z verejného priestoru, oni vás budú špiniť, viesť proti vám nechutné kampane a napokon sa vás budú snažiť zakázať alebo (obávam sa, že sa toho dožijeme) aj poslať do väzenia. Sloboda prejavu je dnes v ohrození. Nie žurnalistika, lebo tá je už odsúdená na zánik.” Umelá inteligencia žurnalistiku odstráni ako jednu z prvých profesií. Chmelár vidí dnešných žurnalistov ako držiaky na mikrofóny: “Už aj chatboty položia lepšie otázky!”

Novinári sú dnes tí, ktorí tlieskajú silám, ktoré sa opätovne pokúšajú zaviesť cenzúru. “Nech sa to volá regulácia, alebo inak, to nech vás nemýli,” upozorňuje Chmelár. Od roku 1948, kedy bola u nás prvý krát zrušená cenzúra, už nikdy sa jej obnovenie nenazvalo pravým menom. Koho zaujíma téma slobody prejavu, mal by si Chmelára pozrieť. Oprášil myšlienky zo svojej 20 rokov starej štúdie.

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:20

Česká vláda v stredu schválila dva zákony, ktoré majú umožniť jednorazovo priznať finančnú kompenzáciu obetiam komunistického režimu – tým, ktorí boli prinútení k odchodu z krajiny alebo boli pod tzv. ochranným dohľadom. V prípade odškodnenia by malo ísť o sumu 100.000 českých korún (takmer 4000 eur).

Včera 20:19

Ruská centrálna banka zareagovala na prudký pokles kurzu rubľa a oznámila, že zastavuje nákup devíz až do konca roka. Cieľom je podľa nej zmierniť tlak na finančné trhy, keďže kurz ruskej meny klesol od začiatku augusta o viac než štvrtinu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Včera 20:19

Po poškodení dvoch komunikačných káblov v Baltskom mori poľský premiér Donald Tusk v stredu navrhol vytvorenie spoločnej misie na ochranu infraštruktúry v tejto oblasti po vzore už existujúcej misie NATO známej ako Baltic Air Policing, ktorej cieľom je strážiť vzdušný priestor Estónska, Lotyšska a Litvy.

Včera 19:53

Francúzsky výrobca automobilových komponentov Valeo zruší v Európe približne tisíc pracovných miest. Uviedla to v stredu agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na zdroje oboznámené s informáciami. Väčšinu pracovných pozícií zruší firma na domácom trhu, kde údajne zatvorí dva závody.

Včera 19:30

Spojené štáty uvalili sankcie na ďalších 21 vysokopostavených predstaviteľov Venezuely za ich rolu pri potlačení protestov po júlových sporných prezidentských voľbách, v ktorých zvíťazil Nicolás Maduro, oznámil v stredu nemenovaný americký predstaviteľ.

Včera 19:13

Neprocesný senát Vrchného súdu v srbskom meste Nový Sad v stredu rozhodol o prepustení bývalého srbského ministra výstavby, dopravy a infraštruktúry Gorana Vesiča z väzby po tom, čo ho zadržali v súvislosti so zrútením strechy novosadskej železničnej stanice. Nešťastie z 1. novembra si vyžiadalo 15 obetí na životoch.

Včera 19:13

Verdikt v súdnom procese s francúzskou nacionalistickou političkou Marinou Le Penovou padne 31. marca 2025, oznámil v stredu súd v Paríži. Le Penová je obvinená zo sprenevery finančných prostriedkov Európskeho parlamentu. Prokuratúra pre ňu žiada päťročné väzenie a rovnako dlhý okamžitý zákaz výkonu verejnej funkcie.

Marine Le Penová
Na snímke francúzska politička Marine Le Penová prichádza do súdnej siene na posledný deň procesu v Paríži 27. novembra 2024
Včera 18:47

Cena kávy Arabica vzrástla v stredu na najvyššiu úroveň za takmer polstoročie a priblížila sa k historickému maximu tesne nad 3,37 USD za libru.

Včera 18:38

Izrael v stredu informoval Medzinárodný trestný súd (ICC) v Haagu, že sa odvolá proti vydaniu zatýkacieho rozkazu na svojho premiéra Benjamina Netanjahua a exministra obrany Joava Galanta. Oznámil to v stredu Netanjahuov úrad.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke návštevníci sa kochajú snehom v paláci Gyeongbok, jednej zo známych juhokórejských pamiatok, v Soule v Južnej Kórei

Autor: TASR/AP-Lee Jin-man

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Gustáv Murín

Artem Klymenko

Milan Šupa

Zdeno Drdol

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali