Nová vláda na čele s predsedom OĽaNO Igorom Matovičom zatiaľ nepreukázala výraznú schopnosť na zjednotenie spoločnosti v krízovom momente, upozorňuje analytik a publicista Eduard Chmelár. Navyše, ťažko sa orientuje v právnych pojmoch, kvôli čomu dochádza k zmätku vo vystihovaní jeho skutočných zámerov.
“Igorovi Matovičovi sa síce nepodarilo zjednotiť Slovensko v boji proti pandémii, ale podarilo sa mu zjednotiť takmer všetkých – od podnikateľov až po odborárov – proti sebe,” napísal v úvode svojho príspevku na Facebooku slovenských expert.
Ako typický príklad kontroverzného rokovania novej vlády uvádza Chmelár premiérov návrh na tzv. blackout. Odborník sa domnieva, že Igor Matovič si mohol pomýliť význam cudzích pojmov a v skutočnosti mohol mať na mysli Lockdown.
Navyše, podľa slov Chmelára, je úplne neprípustné, aby predseda vlády navrhoval nejaké riešenie, ktoré predtým nebolo poriadne preskúmané. Takýmito krokmi len vyvoláva zbytočnú paniku a zmätky vo verejnosti.
Ďalší háčik je v tom, že na takéto rozhodnutie v súčasnej situácii premiér nemá ani právo. Lockdown v podstate znamená výnimočný stav, ktorého vyhlásenie vláda síce môže prezidentke navrhnúť, avšak schválený môže byť iba za určitých okolností, ako napríklad hrozba teroristického útoku, verejných nepokojov, atď.
Pasivita prezidentky Čaputovej
Kritike zo strany Chmelára sa nevyhla ani slovenská prezidentka Zuzana Čaputová. Vytkol jej totiž jej pasivitu počas krízovej situácie. Nevyjadrila svoj postoj ani voči nápadu Matoviča ohľadom prípadného vyhlásenia výnimočného stavu.
Celkovo Čaputová zostáva skoro jedinou verejnou autoritou, ktorá sa vyhýba kritike na adresu súčasnej vlády. Nepadla z jej strany ani žiadna kritika voči predraženému testovaniu, ktoré zabezpečujú súkromné laboratóriá. Expert Jaroslav Pokorádi totiž uviedol, že Slovensko je schopné zabezpečiť účinnejšie testovanie, a to za oveľa výhodnejšiu cenu.