“Kategoricky odmietame ničím nepodložené a konšpiratívne tvrdenia Eduarda Chmelára o Dohode o obrannej spolupráci. Táto dohoda je štandardnou zmluvou a takéto alebo veľmi podobné zmluvy majú USA uzatvorené s takmer všetkými členskými štátmi NATO,” píše v úvode svojho stanoviska ministerstvo.
Ako ďalej uvádza SR s USA o dohode rokujú od novembra 2017, pričom na rokovaní sa zúčastňujú aktívne všetky príslušné rezorty a ich experti.
“Akékoľvek tvrdenia, že minister Miroslav Lajčák robí niečo poza chrbát len poukazujú na to, že pán Chmelár má buď elementárne vedomostné nedostatky, alebo vedome klame a zavádza,” tvrdí ministerstvo zahraničia.
Chmelár reaguje na podráždené vyhlásenie ministerstva
Na vyjadrenie ministerstva Chmelár reagoval dnes: “Ministerstvo zahraničných vecí zareagovalo včera večer na moju výzvu, aby vláda jasne verejnosti povedala, či rokuje o vojenskej základni USA na Slovensku, nezvyčajne podráždeným vyhlásením, v ktorom sa namiesto racionálnych argumentov uchýlilo k osobným invektívam, zavádzaniu a možno aj vedomej lži,” vysvetľuje v úvode Chmelár.
“Namiesto jednoznačnej odpovede na priamo položenú otázku ma obvinilo, že moje tvrdenia sú vraj ničím nepodložené, konšpiratívne, že klamem, zavádzam, a tak ďalej. A túto hysterickú spŕšku ad hominem útokov nepodložilo ani jedným jediným vecným argumentom, ktorý by vyvrátil moje tvrdenia,” dodáva.
“Rezort diplomacie sa zavádzajúco bráni, že bilaterálne dohody o obrannej spolupráci majú Spojené štáty uzatvorené s väčšinou členských štátov NATO. To som predsa nijako nepopieral. Upozornil som na to, že všetky tieto zmluvy viedli buď k vybudovaniu vojenskej základne USA alebo k prítomnosti amerických vojakov na území dotyčných krajín.”
Tento fakt, podľa neho ministestvo ani nepoprelo, ani nevyvrátilo a kategorické odmietnutie jeho tvrdenia sa tak “prieči zdravému rozumu.”
Odvoláva sa na to, že uviedol čisté fakty o obsah doterajších zmlúv DCA a tiež, že jeho slová potvrdzuje český vojenský a bezpečnostný expert Lukáš Visingr, ale aj bývalý vysoký funkcionár veliteľstva vzdušných síl, generálneho štábu a ministerstva obrany Peter Švec.
“Čím chce ministerstvo spochybniť stanoviská uznávaných expertov? Zväzáckymi výkrikmi propagandistických pandrláčikov z proamerických think-tankov o „rozkladačoch štátu“ a o tom, aké sú k nám Spojené štáty štedré a ich ponuka veľkorysá?” pýta sa Chmelár.
“S ministerstvom zahraničných vecí som mal vždy vysoko korektné vzťahy, a to aj za predchádzajúcich ministrov, preto by som bol nerád, aby takýmto boľševickým slovníkom a vyhľadávaním vnútorných nepriateľov rezort diplomacie vracal túto krajinu do päťdesiatych rokov minulého storočia. Aj z tohto dôvodu si vyprosím, aby mi ministerstvo zahraničných vecí vkladalo do úst (dokonca vo forme falošnej citácie v úvodzovkách) niečo, čo v mojom texte nie je napísané,” uviedol Chmelár.
Zároveň vyzval ministerstvo na zverejnenie aktuálneho textu návrhu dohody. “Ide o takú dôležitú otázku bezpečnosti Slovenskej republiky, že občania našej krajiny majú právo na informácie o tom, akými bezpečnostnými záväzkami ich chce zaťažiť naša štátna reprezentácia a majú právo vyjadriť sa k tomu ešte pred rozhodnutím. Až takýto krok dokáže úplne odstrániť pochybnosti o tom, či naša vlasť nebude cieľom nežiadúcej reakcie iných krajín na prípadné umiestnenie cudzích vojsk na našom území.”
Ďalej vyzval aj ministra Lajčáka aby ukončil tento spôsob komunikácie a odpovedal na jednoduchú otázku. “Rokujete s Američanmi o vojenskej základni USA na území Slovenska alebo o prítomnosti ozbrojených síl USA na území Slovenska? A tento štát mne, vám, každému jednému z vás musí na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám odpovedať na otázky, ktoré sú v životnom až existenčnom záujme všetkých občanov.”