Vláda by podľa Eduarda Chmelára “mala verejnosti jasne povedať, či rokuje o vojenskej základni USA na Slovensku.” Ide podľa neho o mimoriadne vážnu záležitosť, ktorá si zaslúži pozornosť verejnosti.
“Už som upozorňoval na to, že skutočný dôvod návštevy amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea sa dozvieme až s odstupom času. Slovenskí novinári sa k nemu totiž správali mimoriadne servilne, nekládli mu dôležité otázky a náš rezort diplomacie, prirodzene, mlčal,” zhodnotil Chmelár nedávny krátky pobyt šéfa americkej diplomacie v Bratislave.
Niečo už však podľa neho predsa len vieme. “Počas rokovania v Bratislave navrhol Pompeo Slovensku bilaterálnu vojenskú zmluvu s USA. Čo by malo byť jej obsahom, šéf americkej diplomacie nepovedal, lebo nemusel – naše médiá to nezaujímalo. Keď Lajčák hodnotil túto schôdzku, že bola priateľská, že nás Pompeo do ničoho netlačil a že neprišiel so žiadnymi požiadavkami, nehovoril celkom pravdu.”
Chmelár dodáva, že Lajčák minulý týždeň konečne priznal, že rokovania s Američanmi prebiehajú v plnom prúde a po ich skončení okrem iného povedal: „My k tým rokovaniam pristupujeme veľmi seriózne, ale je to dohoda o citlivých veciach a Slovensko má v tomto kontexte svoje záujmy. A tie si potrebujeme obhájiť.“
Preložené z diplomatickej reči – táto dohoda nevznikla z našich štátnych záujmov, ale zo záujmov USA a my sme pod tlakom ubrániť, čo sa dá…”
“O čo vlastne ide? Bilaterálne dohody o obrannej spolupráci (DCA) už ponúkli Spojené štáty Maďarsku, Estónsku, Lotyšsku, Rumunsku či Bulharsku. Vo všetkých týchto prípadoch ide o vybudovanie vojenských základní USA alebo o uľahčenie prítomnosti amerických vojakov na území dotyčných štátov.”
Vládna propaganda podľa Eduarda Chmelára predáva túto dohodu slovami, že USA nám chcú pomôcť zmodernizovať letecké základne na Sliači a v Kuchyni príspevkom vo výške 46 miliónov dolárov. “Lenže táto suma nie je cieľom, ale podmienkou: Washington nám tie peniaze vyplatí len vtedy, ak podpíšeme DCA. Ide výlučne o politické rozhodnutie a vláda bude musieť vyhodnotiť, či sú tie podmienky vhodné a či nám ponúkajú priestor, aby sme sami rozhodovali o tom, koho pustíme na naše územie. Napríklad nemecké letisko Ramstein je výlučne v amerických rukách a Nemci tam nerozhodujú o ničom.”
“Pokiaľ by vláda zamýšľala ísť touto cestou, ľudia majú právo vyjadriť sa k tejto otázke a rokovania nemôžu prebiehať takým netransparentným spôsobom ako v súčasnosti. Aj český vojenský a bezpečnostný analytik Lukáš Visingr priznáva, že skutočným cieľom ochoty USA modernizovať vojenské základne v strednej Európe je umožniť na nich činnosť amerických ozbrojených síl,” vysvetlil.
Minister Miroslav Lajčák argumentuje, že ide o príliš citlivé otázky na to, aby ich komunikoval s verejnosťou. “Musím mu oponovať, že ide o životne dôležité otázky a on nemá právo robiť kabinetnú politiku a zahrávať sa s bezpečnosťou a suverenitou štátu”
“Nedôverujem mu aj preto, že počas stretnutia v Bratislave odporúčal Pompeovi, aby prišiel na zasadnutie ministrov zahraničných vecí Európskej únie, že zatiaľ žiaden šéf americkej diplomacie sa na tomto formáte nezúčastnil a že by to bolo užitočné (Pompeo sľúbil, že to urobí). Čo by bolo užitočné na tom, že minister zahraničných vecí USA sa bude pliesť do vnútorných záležitostí Európskej únie?” pýta sa Lajčáka Chmelár.
“Prečo Miroslav Lajčák takýmto spôsobom oslabuje suverenitu Európy? Komu slúži a do čoho nás chce zatiahnuť? Toto si nedovolil ešte nijaký európsky minister zahraničných vecí a ja tejto prehlbujúcej sa servilnosti Miroslava Lajčáka voči USA nerozumiem alebo presnejšie – nechcem rozumieť.”
Chmelár v statuse na sociálnej sieti ďalej uviedol že ako kandidát na prezidenta Slovenskej republiky dôrazne žiada najvyšších ústavných činiteľov, vrátane prezidenta, premiéra a predsedu parlamentu, aby k tejto záležitosti zaujali jasný a voči verejnosti otvorený postoj.
“Zároveň vyzývam svojich ctených protikandidátov a kandidátky, aby namiesto emotívnych reklám zaujali politické postoje k tejto kľúčovej otázke a rovnako žiadam médiá, aby namiesto odvádzania pozornosti na zástupné témy riešili tento problém súvisiaci s bezprostredným ohrozením bezpečnosti Slovenskej republiky,” dodal.
“Môžem len zopakovať, že ako prezident a hlavný veliteľ ozbrojených síl by som nikdy nedovolil uzavretie akejkoľvek zmluvy, ktorá umožní vytvorenie vojenskej základne cudzieho štátu na našom území. Využijem na to všetky právomoci podľa článku 102 pís. 1 ods. a, b Ústavy Slovenskej republiky. Buďte ostražití, priatelia, a žiadajte od politikov jasné odpovede. Ide o veľa. Slovensko potrebuje mierového prezidenta, ktorý neurobí z našej krajiny terč či bojisko, ktorý nás nezatiahne do ďalších vojen,” uviedol na záver Chmelár.