Bratislava 25. marca 2024 (HSP/Ria/Foto:TASR/AP-Alet Pretorius)
Rozšírený BRICS ide ďalej v rozširovaní platieb, ktoré nie sú viazané na dolár a USA kontrolovaný SWIFT. Medzi najbližšie plány patrí vytvorenie medzinárodného systému zúčtovania založeného na blockchaine, BRICS Pay. Decentralizovaný multimenový mechanizmus umožní obísť západné sankcie, posilní hospodársky vplyv medzinárodného združenia a urýchli vznik nadnárodnej meny. Tá je už teraz považovaná za priamu hrozbu pre americkú menu, informuje Natalija Dembinskaja v článku Ria Novosti
Stávka na blockchain
Odklon od závislosti od dolára je jedným z hlavných cieľov BRICS. BRICS stavil na zúčtovanie a poskytovanie úverov v národných menách. S Čínou sa už 95 % obchodných transakcií uskutočňuje v rubľoch a jüanoch.
Tým sa zvyšuje platobná schopnosť a odolnosť ekonomiky voči neistotám a vonkajším šokom, je presvedčený Shen Yi, vedúci Výskumného centra BRICS na Inštitúte pre výskum rozvoja Fudanskej univerzity.
“Objektívne povedané, diverzifikovaný vývoj medzinárodného menového systému a platobných systémov je v súlade s meniacim sa trendom rozdelenia moci a všeobecným smerovaním vývoja globálneho systému,” konštatuje.
Ďalším krokom je vlastný medzinárodný systém zúčtovania. Poradca ruského prezidenta Jurij Ušakov nedávno oznámil zámer krajín BRICS vytvoriť platobný systém založený na technológii digitálnych mien – blockchain. Cieľom je vytvoriť modernú a efektívnu platobnú službu (pilotný názov je BRICS Pay), ktorá bude pohodlná, nákladovo efektívna a hlavne bez politického vplyvu. Je potrebné úplne sa zbaviť väzby na dolár a západné nástroje, ako je SWIFT.
Technológia, ktorá bude tvoriť základ systému, sa široko používa v kryptografickom priemysle. S najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o spoločnú platformu centrálnych bánk krajín BRICS na blockchaine, prostredníctvom ktorej si budú môcť krajiny tejto organizácie navzájom vyrovnávať účty, vysvetľuje Guzel Procenko, generálny riaditeľ spoločnosti Alfa-Forex.
Výhodami nového systému sú dôvernosť, rýchle spracovanie platieb a nízke politické riziká. Okrem toho ide o účinný spôsob vyvažovania sankcií.
“Žiadala sa silná alternatíva k systému SWIFT – potrebujeme znížiť riziká pre medzinárodné banky obsluhujúce ruské malé, stredné a veľké podniky. Je to nevyhnutné pre bezpečnosť a stabilitu prevodov,” zdôrazňuje analytik.
Nebezpečný precedens
Krajiny BRICS už dlho chcú ukončiť svoju závislosť od americkej meny. Západné sankcie voči Rusku ich prinútili konať, konštatuje Forbes.
BRICS Pay spolu s rozvojom digitálnych platobných platforiem v rámci združenia, najmä v Číne, výrazne otrasie pozíciou dolára na globálnej scéne.
“Pre americkú hegemóniu je to nebezpečnejšie ako jadrové zbrane,” cituje publikácia ekonóma Yanisa Varoufakisa, bývalého ministra financií Grécka.
Odborníci zdôrazňujú: platobný systém BRICS skutočne kompenzuje sankcie zo strany USA a ich spojencov. Vladislav Antonov, finančný analytik spoločnosti BitRiver, v tejto súvislosti zdôrazňuje nasledovné.
Po prvé, krajiny BRICS a ďalšie pripojené štáty budú môcť vykonávať vzájomné zúčtovanie, čím sa obíde dolár. Tým sa oslabí jeho úloha ako hlavného prostriedku medzinárodných platieb a rezervnej meny.
Po druhé, decentralizovaný systém kryptomien na blockchaine je oveľa ťažšie sledovať. To umožní obchodovať s Ruskom bez obáv z druhotných sankcií.
Po tretie, BRICS Pay bude priamym konkurentom Západom kontrolovaného systému SWIFT. To posilní multipolaritu v globálnych financiách, čím sa podkope diktát Západu a EÚ. A napokon, úspešné spustenie vlastného platobného systému posilní hospodársku integráciu v BRICS, čím sa zvýši jeho spoločná finančná a politická váha na svetovej scéne. A to je dobrý podnet pre ďalšie štáty, aby sa pridali.
“Ak sa tento projekt zrealizuje, jeho účastníci prejdú pri medzinárodných platbách na vlastné meny, bez dolára a terminálov SWIFT. Zároveň sa plánuje, že nový systém budú môcť využívať aj krajiny mimo bloku. Synergický efekt takejto interakcie posilní postavenie BRICS v globálnom ekonomickom systéme,” hovorí Jaroslav Ostrovskij, odborník z oddelenia strategického výskumu spoločnosti Total Research.
Samozrejme, vytvorenie systému zúčtovania si vyžiada určitý čas. Odborníci nevylučujú, že ladenie bude trvať viac ako jeden rok.
Jednotná mena
Platobný systém založený na blockchaine by mohol slúžiť ako základ budúcej nadnárodnej meny BRICS. A tu vznikajú určité ťažkosti v súvislosti s perspektívou rozširovania samotného združenia a integrácie nových členov: medzi nimi sú priami strategickí protivníci.
“Táto mena musí byť plne konvertibilná v rámci globálnych zúčtovaní. V opačnom prípade sa lídri ako Čína alebo India, ktorí vďaka exportu zdrojov a výrobkov nahromadili dostatok digitálnych mincí, budú pýtať, čo si za ne kúpiť, ak ich Západ neuzná?” – poznamenáva Oleg Kalmanovič, hlavný analytik spoločnosti Neomarkets.
Nech je to však akokoľvek, všetky tieto procesy sú súčasťou veľkej cesty BRICS, ktorá sa stáva globálnou organizáciou, obchodnou úniou a finančným združením.
Prečítajte si tiež:
- India podviedla ruských vývozcov a pochovala jednotnú menu BRICS
- Kto sa zbaví dolára, stane sa silnejším!