Moskva 3. novembra 2021 (HSP/Russia Today/Foto:SITA/AP-Evgeniy Paulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP)
S príchodom predpovedaného chladného počasia sa vtipy o dodávkach plynu do Európy akosi vytratili. Ruský prezident Vladimír Putin napokon inštruoval vedenie štátneho Gazpromu, aby začal s plánovaným vstrekovaním plynu do európskych zásobníkov. Čo napokon viedlo k poklesu cien. Uviedla Russia Today
A ani prudký nárast cien pri otvorení obchodovania v pondelok, asi o 11 %, zrejme nezmení všeobecný trend. Trh totiž reaguje na konkrétnu udalosť, konkrétne na spätné čerpanie plynu do Poľska z Nemecka. Zároveň, ako vyplýva z údajov prevádzkovateľa poľskej plynovodnej siete Gaz-System, plyn naďalej prúdi cez plynovod Jamal-Európa na územie Poľska z východu. No následné prečerpávanie na západ, teda do Nemecka, sa v súčasnosti nevykonáva. Preto taká prvotná reakcia trhu, ktorý sleduje hlavne trend.
Minulý piatok, tretí deň zavedenia sebavedomého kurzu na pokles celoeurópskych spotových cien plynu, klesli náklady na decembrové futures na uzle TTF v Holandsku až na 795,8 dolárov za tisíc kubických metrov. Alebo 66,375 eur za MWh. Celková denná cenová korekcia zároveň prekročila aj historické maximum 14 %. To len potvrdzuje matematicky vyjadrenú jednoduchú pravdu. Rusko ako zodpovedný energetický operátor ovládajúci viac ako tretinu európskych trhov s plynom kontinentu, nemá záujem o súčasné ultra vysoké ceny modrého paliva.
Rusku ide o stabilitu cien
Rusi majú záujem o stabilné ceny. Cenové špičky škodia tak im, ako aj spotrebiteľom. A práve to treba vziať do úvahy pri analýze situácie ako čisto matematický fakt.
Tiež škodia veľkým európskym priemyselným podnikom. Ich dlhodobá prosperita je pre Rusko dôležitá, keďže sú jeho kľúčovými zákazníkmi. Cena každého produktu sa netvorí len na základe nákladov na jeho výrobu a predstavou zisku. Ale aj na základe toho, koľko je spotrebiteľ ochotný zaň zaplatiť. Začleniť ho do svojich technologických procesov bez toho, aby mu neprimerane zvyšoval náklady.
Najvýraznejším príkladom je nedávna dohoda s Moldavskom. Ruský plynárenský gigant ju dosiahol len minulý víkend, vďaka čomu tam od začiatku novembra prúdi plyn.
Cena je v tomto prípade oveľa vyššia, ako by si sami Moldavci priali. Ale zároveň oveľa nižšia ako priemerná európska cena. Gazprom teda opäť dokázal, že vie vyjednávať.
Čo na jednej strane len potvrdzuje dohady Američanov, ktorých pričinením sa energetická kríza na starom kontinente z veľkej časti spustila. Ukazuje sa, že Rusko môže skutočne ovplyvniť ceny plynu v Európe! Ruské plynárenské štruktúry vlastne obmedzujú prehnané chúťky londýnskych burzových špekulantov. Tí v podstate zrýchlili ceny na spotovom trhu na subkontinente. Takže tento „totalitný a netrhový“ Putinov vplyv na európske ceny zemného plynu, vlastne prišiel Európe vhod.
Energetický spúšťač hospodárskej krízy?
A tu vyvstáva hlavná energetická otázka nášho v žiadnom prípade nie najjednoduchšieho obdobia. Táto skutočne šialená turbulencia, ktorá sa teraz pozoruje na spotových trhoch v Európe, keď ceny vyskočia takmer na „ázijských“ 2 000 dolárov za tisíc metrov kubických a potom klesnú takmer na hodnoty “Gazpromu” podľa dlhodobých zmlúv.
Náhodné kolísanie, špekulácie s „čistým papierom“, rozmar londýnskych maklérov ovládajúcich špekulácie na trhoch s plynom alebo nevyhnutná súčasť globálnej hospodárskej krízy? Jej „energetický spúšťač“?
Odpoveď na túto vo svojej podstate jednoduchú otázku existuje. Nie každému sa ale bude páčiť.
Z pohľadu čistej matematiky, Rusko nemá v úmysle „obsadzovať európske energetické trhy“. Z čoho ho neustále obviňujú západní partneri.
Gazprom, súdiac podľa svojho šéfa Alexeja Millera, nielenže predáva plyn na európske trhy vo väčšej miere, ako sú jeho vlastné záväzky voči európskym partnerom, je tiež pripravený okamžite začať čerpať plyn do európskych podzemných zásobníkov. Hneď po naplnení vlastných zariadení v Rusku. K čomu by malo dôjsť pomerne skoro. Zrejme v priebehu najbližších doslova pár týždňov.
Gazprom splní záväzky i bez Nord Stream 2
A ako do tejto jednoduchej plynovej rovnice zapadá nedávno dokončený plynovod Nord Stream 2? Nijako.
Budúci plynovod, ktorého jedna z línií je už fakticky a čisto technicky naplnená ruským modrým palivom, nemá vplyv na súčasné zmluvné dodávky. Gazprom ich dodrží aj bez jeho využitia.
Potvrdil to i šéf rakúskej OMV Alfred Stern: „Máme platnú dodávateľskú zmluvu s Gazpromom. Spolupracujeme už dlhé roky a Gazprom dodáva vždy v súlade so svojimi zmluvnými záväzkami.“ Gazprom je tiež spokojný, pretože Nord Stream 2 považuje za čosi ako doplnok k súčasným dodávkam.
Európa má slabé karty
Nord Stream 2 je však práve teraz potrebný. Nie úplne zaplnené zásobníky v predvečer sľubovanej veľmi studenej zimy, to nie je veľmi silná vyjednávacia pozícia. Preto je Európa taká ustarostená. Gazprom má svoje naplánované úlohy aj na domácich trhoch. Príkladom je plynofikácia súkromných domov. Chladný dych blížiacej sa európskej zimy ale určite pocítil i ruský plynárenský gigant. A skoré spustenie Nord Stream 2 by mu iste neprekážalo.
Na obmedzenom trhu môže byť možnosť dodatočných dodávok problémom pre kohokoľvek, ale nie pre Gazprom. Potenciálni kupci už stoja v rade.
A ako skoro bude Európa schopná certifikovať Nord Stream 2 dokončený ruskou stranou, by malo trápiť skôr spotrebiteľa než dodávateľa. Na trhu, kde je málo plynu, dokonca aj pri nepriaznivom scenári pre dodávateľa, môže straty z nedostatočného zásobovania kompenzovať cenou.
Dmitrij Lekuch