“Chceme vstúpiť do BRICS!” Turecko dalo Západu ranu pod pás

❚❚

Ankara 3. septembra 2024 (HSP/Foto:Foto:TASR/AP-Presidential Press Service via AP, Pool)

 

Po prvýkrát v histórii dostali NATO a EÚ najťažší politický úder. Turecko, člen Severoatlantickej aliancie a kandidát na členstvo v EÚ a jeden z najdôležitejších hráčov v Strednej Ázii, požiadalo o vstup do BRICS. To nielenže mení geopolitickú rovnováhu v regióne, ale svedčí o obrovskom náraste vplyvu tzv. globálneho Juhu – a strate váhy kolektívneho Západu, píše Anton Trofimov v ruských novinách

Recep Tayyip Erdogan a Vladimir Putin
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin (vpravo) a turecký prezident Recep Tayyip Erdogan
Inosmi

„Turecko, ktoré sa nachádza medzi Európou a Áziou, požiadalo o vstup do BRICS pred niekoľkými mesiacmi v dôsledku frustrácie z nedostatočného pokroku v jeho dlhoročnom úsilí o vstup do Európskej únie,“ uviedla tlačová agentúra Bloomberg s odvolaním sa na nemenované zdroje. – Dodali, že žiadosť o členstvo nasleduje aj po nezhodách s ostatnými členmi NATO v súvislosti s pretrvávajúcimi úzkymi vzťahmi Turecka s Ruskom po jeho invázii na Ukrajinu v roku 2022. Turecké ministerstvo zahraničných vecí a prezidentská kancelária sa odmietli vyjadriť.“

.

O tom, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vážne uvažuje o vstupe do hlavnej politickej a hospodárskej aliancie globálneho Juhu, sa hovorí už dlho. Ale stále nie tak dlho ako o možnom členstve Turecka v Európskej únii. Ankara získala štatút kandidátskej krajiny… pred štvrťstoročím! Od roku 1999 sa krajina snaží, aby Turecko, člen NATO a verný spojenec Spojených štátov, vstúpilo do EÚ. Turci však stále neprišli na rad.

Brusel pritom schvaľuje žiadosti o vstup krajín, ktoré svoje žiadosti podali oveľa neskôr. A zároveň drzo ignoruje názor Ankary. V roku 2004 vstúpilo do EÚ naraz desať nových členov. Väčšina z nich boli bývalí predstavitelia socialistického tábora a republiky ZSSR: Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Slovensko, Slovinsko a Estónsko. A boli tu aj dva stredomorské ostrovné štáty – Malta a Cyprus. O druhom menovanom je známe, že ide o sporné územie, na ktoré si robia nárok Grécko a Turecko, ktoré zatiaľ neuznalo vstup ostrova do EÚ.

.

Pri takomto očividnom ignorovaní záujmov a postavenia Ankary nie je prekvapujúce, že musela reagovať demonštratívnym krokom. Keď sa blok BRICS, čoskoro rozšírený na BRICS+, ukázal ako životaschopný a získal geopolitickú váhu, vstup Turecka sa stal otázkou času. „Turecko sa môže stať silnou, prosperujúcou, prestížnou a efektívnou krajinou, ak zlepší svoje vzťahy s Východom a Západom súčasne. Akýkoľvek iný spôsob ako tento nebude pre Turecko prospešný, ale mu uškodí,“ citovala agentúra Bloomberg slová Recepa Tayyipa Erdogana.

 

 

Zaujímavé je, že nedávno sa turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan počas návštevy Číny vyjadril o plánoch svojej krajiny oveľa ostrejšie. „Skupina BRICS by mohla Turecku ponúknuť ‘dobrú alternatívu’ k Európskej únii na zlepšenie jeho hospodárskych vyhliadok,“ citoval ministra čínsky denník South China Morning Post. – Povedal [Hakan Fidan], že hoci je Turecko v colnej únii s Bruselom, skúma aj nové možnosti spolupráce s viacerými partnermi na rôznych platformách, ako je napríklad BRICS, združenie desiatich rozvíjajúcich sa ekonomík. „Určite by sme sa chceli stať členom BRICS. Takže uvidíme, ako sa veci vyvinú tento rok,“ povedal.“

Túžba Ankary stať sa členom BRICS+ sa vysvetľuje (jej predstavitelia to zdôrazňujú!) výlučne ekonomickými dôvodmi. Turecko tvrdí, že je hlavným obchodným kanálom medzi Európskou úniou a krajinami globálneho Juhu. Skutočne má možnosť stať sa takýmto exkluzívnym koridorom. Na jednej strane obchodné sankcie, ktoré vymyslel Západ, vylúčili možnosť využívať ruské dopravné tepny. Na druhej strane akcie húsíov vyprovokované Washingtonom a Tel Avivom takmer úplne prerušili obchodnú komunikáciu cez Červené more.

.

Európskym krajinám v podstate zostala jediná obchodná cesta z juhu: cez územie Turecka. A je veľmi pravdepodobné, že Európa, aj keď neoficiálne, vynaloží veľké úsilie, aby ju využila. Jedinou otázkou je, čo za to Európania budú musieť zaplatiť.

S najväčšou pravdepodobnosťou je v hre zdĺhavé rozhodovanie o členstve Turecka v EÚ. Pod hrozbou vstupu Ankary do BRICS+ môže Brusel urýchliť rozhodovací proces. Ak lídri EÚ, ako sa to v poslednom čase často stáva, prejavia hlúpu tvrdohlavosť a politickú krátkozrakosť – nuž, opäť sa strelia do nohy. Veď Turecko by sa mohlo stať hlavnou európskou trasou na prepravu napríklad plynu a ropy, ktoré starý svet tak veľmi potrebuje.

Pritom je zrejmé, že Ankara sa vyjednávať s Moskvou a Pekingom o vstupe do BRICS nechystá. Rozhodnutie bolo prijaté a bude realizované, aj keby sa EÚ náhle rozhodla urýchlene oznámiť prijatie Turecka. O tom, akí sú Turci odhodlaní, svedčí aj skutočnosť, že o vstup do BRICS spolu s Turkami požiadal aj Azerbajdžan. Azerbajdžan je už dlho najdôležitejším spojencom Turecka vo vzťahoch s Ruskom. Aby sa predišlo zbytočným otázkam, informáciu o plánoch Ankary sprevádzalo vyhlásenie azerbajdžanského ministra zahraničných vecí Ceyhuna Bayramova, že azerbajdžanská ústava „nemá územné nároky na žiadnu krajinu“.

O dôležitosti územnej otázky hovoril turecký minister zahraničných vecí aj v júni v Pekingu. „Podľa čínskeho vyhlásenia [Hakan] Fidan povedal [viceprezidentovi Han Zhengovi], že Turecko sa drží zásady „jednej Číny“ a „nedovolí v Turecku akcie, ktoré by podkopávali územnú celistvosť Číny“.“ Pre čínske orgány sú takéto vyhlásenia mimoriadne dôležité a jednoznačne podmieňujú možnosť spolupráce s ašpirujúcimi spojencami a partnermi.

 

.

 

Čo prinesie Rusku vstup Turecka do skupiny BRICS+? Pre Rusko to bude predovšetkým veľké a dôležité víťazstvo na geopolitickom fronte. Rozhodnutie Ankary znamená pre Západ bolestnú prehru v konfrontácii s Moskvou a Pekingom. Krajina sa vzdorovito pridáva k organizácii, ktorá je jednoznačne v opozícii voči západnému bloku. Turci môžu zdôrazňovať svoju principiálnu neutralitu, ale takéto vyhlásenia nikoho neoklamú.

Mali by sme vziať do úvahy aj skutočnosť, že súčasne so vstupom do BRICS sa Ankara hlási k Šanghajskej organizácii spolupráce. Práve táto organizácia do veľkej miery plní úlohu NATO a bezpečnostného systému EÚ na globálnom Juhu. Nie náhodou „priateľ Erdogan“ prednedávnom zdôraznil: „Musíme rozvíjať naše vzťahy s týmito a ďalšími organizáciami na vzájomne výhodnom základe“.

Čo ešte? Vstup Turecka do BRICS takmer určite povedie k zníženiu vplyvu západných sankcií na obchodné a bankové transakcie medzi Tureckom a Ruskom. Zníži sa aj miera vojenského nebezpečenstva, ktoré Ankara ako člen Severoatlantickej aliancie predstavuje pre Moskvu. A napokon, keď (a niet pochýb, že krajiny BRICS žiadosti Turecka vyhovejú) Turecko vstúpi do aliancie globálneho Juhu, celé NATO bude pod paľbou. Vzhľadom na hrozby Donalda Trumpa, že zníži účasť USA v tejto organizácii, alebo z nej dokonca úplne vystúpi, by takýto zvrat udalostí mohol čoskoro viesť k rozpadu aliancie. To by bolo nepochybne najväčšie geopolitické víťazstvo Moskvy a Pekingu od ich porážky v studenej vojne.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

10:21

Pri pokuse prekročiť Lamanšský prieliv z Francúzska do Británie v nedeľu ráno zahynulo osem ľudí, keď sa preťažený nafukovací čln s 50 migrantmi na palube prevrátil krátko po nalodení. Pre agentúru AFP to uviedol nemenovaný zdroj z francúzskej polície.

Francúzske námorné úrady v sobotu oznámili, že v priebehu 24 hodín zachránili 200 ľudí na palube štyroch rôznych plavidiel.

10:20

Spolkovú krajinu Dolné Rakúsko, ktorá obklopuje hlavné mesto Viedeň, vyhlásili za oblasť katastrofy v súvislosti s dramatickým vzostupom hladín viacerých riek z dôvodu neutíchajúceho silného dažďa. TASR informuje podľa nedeľňajšej správy agentúry DPA.

Dážď podľa predpovedí v krajine neustane skôr než v pondelok.

09:59

Od začiatku júla platí na Slovensku nová regulácia v oblasti ochrany spotrebiteľa, ktorá sa okrem iného týka zliav produktov a dvojitej kvality tovarov v rámci členských štátov Európskej únie. Až teraz však zainteresované orgány začali vydávať potrebné stanoviská k danej legislatíve, upozornila advokátska kancelária Havel & Partners.

09:32

Do neobývanej oblasti v centrálnej časti Izraela dopadla v nedeľu ráno balistická raketa dlhého doletu, ktorú zrejme vypálili povstalci z Jemenu. Na niektorých miestach vrátane Tel Avivu a medzinárodného letiska Bena Guriona sa krátko pred útokom rozozvučali sirény, zranených nateraz nehlásia. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AP.

Israel Palestinians Yemen Palestína Jemen raketa dopad požiar
Na snímke policajt kontroluje okolie požiaru po tom, ako armáda oznámila, že vystrelila záchytné strely na raketu vypálenú z Jemenu, ktorá dopadla do stredného Izraela
08:20

Povodňových stupňov na tokoch v Česku stále pribúda. Približne o 06.00 h v nedeľu evidoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) 256 takýchto lokalít. TASR o tom informuje podľa Českej televízie (ČT) a webového portálu Novinky.cz.

Takmer na tretine z miest platí najvyšší – tretí – stupeň alebo dokonca stav extrémnej povodne. Najhoršia situácia je v Jeseníkoch a v Moravskosliezskom kraji, kde aj naďalej prší a hladiny riek stále stúpajú.

07:32

Talianska prokuratúra v sobotu požiadala o šesťročný trest odňatia slobody pre Mattea Salviniho, talianskeho vicepremiéra, za to, že v roku 2019 bránil migrantom vo vylodení v jednom z prístavov krajiny. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry AFP.

Rozsudok v procese, ktorý sa začal v októbri 2021, by mohol padnúť v októbri. Salvini sa bude môcť odvolať voči akémukoľvek rozhodnutiu súdu.

“Šesť rokov väzenia za to, že som blokoval príchod migrantov a bránil Taliansko a Talianov? Šialenstvo. Obrana Talianska nie je zločin,” napísal Salvini na sociálnej sieti Facebook.

07:29

Vojenská pomoc vrátane veľkého množstva munície, ktorú Severná Kórea poskytuje Rusku, je pre Ukrajinu najväčšou hrozbou, povedal v sobotu na konferencii v Kyjeve šéf ukrajinskej tajnej služby Kyrylo Budanov. Informovala agentúra AFP.

Vyjadrenia Budanova prišli krátko po tom, ako severokórejský vodca Kim Čong-un na rokovaniach s tajomníkom ruskej Rady bezpečnosti Sergejom Šojguom ohlásil prehĺbenie vzťahov s Moskvou.

07:28

Najmenej 18 ľudí zahynulo a najmenej desať ďalších osôb utrpelo zranenia pri bombovom útoku, ku ktorému došlo v sobotu v somálskom hlavnom meste Mogadišo, uviedla polícia. TASR o tom informuje podľa tlačovej agentúry DPA.

Hnutie aš-Šabáb ovláda časti tejto chudobnej krajiny ležiacej v regióne Africký roh, ale v uplynulých rokoch bolo z hlavného mesta vytlačené.

07:25

Život jedného dieťaťa si v sobotu vyžiadal zosuv pôdy v strednej časti Mexika. Pod troskami domov zostalo uviaznutých viacero ľudí, uviedli tamojšie úrady, informuje TASR podľa agentúry AFP.

V dôsledku silných dažďov sa zrútila časť svahu v obci Jilotzingo blízko metropoly Mexiko, spresnil štátny úrad pre civilnú ochranu.

07:22

Najmenej dve obete na životoch si v sobotu vyžiadala zrážka dvoch osobných vlakov v oblasti Delty Nílu na území Egypta, uviedli miestne úrady. Zranenia utrpelo najmenej 29 ďalších osôb, informuje TASR podľa agentúry AP.

Včera 20:25

Z vojenského hľadiska je opodstatnené, aby mohla Ukrajina použiť zbrane dodané Západom aj mimo svojho územia. Dáva to zmysel a krajiny by to mali povoliť. Po rokovaní Vojenského výboru Severoatlantickej aliancie v Prahe to povedal jeho predseda Rob Bauer.

Bauer: Je nutné navýšiť kapacity v obrannom priemysle, vojny vyhráva ekonomika
Na snímke predseda Vojenského výboru NATO Rob Bauer
Včera 19:37

Jedným z najviac povodňami postihnutých miest v Česku bude podľa najnovších odhadov metropola Opava v Moravskosliezskom kraji pri hraniciach s Poľskom. Hovorca mestskej radnice Roman Konečný pre portál Novinky.cz povedal, že situácia v Opave je vzhľadom na extrémne množstvo zrážok veľmi vážna a zrejme sa bude zhoršovať

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke západ slnka nad budovami bankovej štvrte , vpravo budova Európskej centrálnej banky v nemeckom Frankfurte nad Mohanom

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Michal Durila

Marián Tkáč

Miroslav Iliaš

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali