Bratislava 11. júna 2024 (HSP/The Telegraph/ Foto: TASR/AP-Fermin Rodriguez)
Predseda Európskej rady Charles Michel tvrdí, že šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová by sa nemala zúčastňovať na rozhovoroch týkajúcich sa rozdelenia najvyšších funkcií v bloku. Správu prináša The Telegraph
Michel navrhol vylúčiť šéfku Európskej komisie z diskusií, ktoré budú prebiehať medzi lídrami inštitúcií EÚ a hlavami členských štátov. Summit sa má uskutočniť budúci týždeň a rozhodne sa na ňom o tom, kto by mal po voľbách do Európskeho parlamentu prevziať najvyššie funkcie v bloku.
Michel si myslí, že von der Leyenovej by nemalo byť umožnené zúčastniť sa na rokovaniach s predstaviteľmi, pretože sa sama uchádza o druhé funkčné obdobie ako vedúca kandidátka stredopravej Európskej ľudovej strany (EPP).
Je však bežnou praxou, že sa súčasný predseda Komisie zúčastňuje na rozhovoroch v Európskej rade. Súčasná situácia je však bezprecedentná vzhľadom na to, že úradujúci predseda Komisie sa doteraz nikdy nepokúšal zabezpečiť si druhé pôsobenie v tejto funkcii.
Bez ohľadu na nezvyčajný charakter týchto rokovaní, Michel stále čelí podozreniam , že do prijímania rozhodnutí rád mieša politiku.
Sofagate
„Ak chce vylúčiť z miestnosti ju, mal by vylúčiť aj seba,“ povedal jeden z diplomatov EÚ pre spravodajský portál Politico.
„Cítiť tu istú nevraživosť,“ poznamenal ďalší.
Nevraživosť medzi Charlesom Michelom a Ursulou von der Leyenovou narastá od škandálu „sofagate“, ktorý sa odohral počas spoločnej návštevy Turecka v roku 2021. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ponúkol predsedovi Rady čestné miesto v kresle, zatiaľ čo jeho kolegyňa šéfka EÚ bola usadená na vzdialenú pohovku.
„Stalo sa to preto, že som žena,“ povedala vtedy von der Leyenová.
Rozdelenie funkcií
Lídri EÚ sa po prvýkrát stretnú 17. júna, aby rokovali o výsledkoch volieb do Európskeho parlamentu. Denník The Telegraph dodáva, že eurovoľby priniesli nárast pravicových strán v celom bloku, najmä vo Francúzsku a Nemecku.
Európski lídri sa začnú zaoberať nomináciami na troch vrcholových predstaviteľov EÚ – predsedov Rady, Komisie a Parlamentu – a de facto aj na post ministra zahraničných vecí.
Ursula von der Leyenová je favoritkou na udržanie svojej pozície, zatiaľ čo Antonio Costa, portugalský premiér, ktorý je zapletený do korupčného škandálu, by sa mal stať predsedom Rady.
Kaja Kallasová, estónska premiérka, naznačila, že má tiež ambície stať sa vysokou predstaviteľkou bloku, konkrétne najvyššou zahraničnou diplomatkou bloku.
A Roberta Metsolová si zrejme ponechá svoju funkciu predsedníčky Európskeho parlamentu.
Prečítajte si tiež :