Bratislava 29. decembra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)
Keď bol kedysi v Čile pri moci bývalý diktátor Augusto Pinochet, využil opakovane predlžovaný núdzový stav, aby si v krajine robil, čo sa mu zachcelo. Podobnú možnosť má odteraz legálne aj Igor Matovič. Čo s touto mocou urobí?
V uplynulých dňoch sa na Slovensku diali zaujímavé veci. Vládna junta, aby dostala do rúk naozaj všetku moc nad Slovenskom, potrebovala vyradiť z hry Ústavný súd a získať oficiálne právo udržiavať v krajine pod krytím pandémie núdzový stav, ktorý jej dáva do rúk luxusné právomoci.
Čo na tom, že proti legislatíve, ktorú zavádzajú, protestuje celý rad právnych autorít u nás i vo svete: jednoznačne odmietavé stanovisko vyjadrila napríklad Poradná rada európskych sudcov pri Európskej rade. Lenže netreba sa čudovať: veď predsa oni vopred deklarovali, že chcú v krajine prevziať moc, a to aj robia.
A na to potrebovali, aby Národná rada veľmi rýchlo prijala zákon, ktorý by im umožnil predlžovať núdzový stav, ktorý sa končil v utorok 29. decembra. Preto tu je novela ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu, ktorá vláde umožňuje vyhlasovať núdzový stav, kedy si zmyslí (síce len na 40 dní, ale ľubovoľne to môže opakovať), s tým, že to Národná rada vždy musí spätne do 20 dní schváliť – čo je pri dostupnej ústavnej väčšine len formalita.
Vyskytol sa nečakaný problém: poslanci by mali byť v karanténe
V pondelok im to prezidentka podpísala, bolo treba už iba nahnať hlasovacích figurantov do parlamentu. Koalícia má pohodlnú ústavnú väčšinu 95 poslancov, teda to malo byť veľmi jednoduché: lenže sa vyskytol problém. Časť poslancov má totiž koronu, a teda zo zákona by mali byť v karanténe. Čo teraz?
Juntu však takáto banálna prekážka v podobe nejakého platného zákona nemôže zastaviť. Hlavný hygienik Ján Mikas dostal príkaz a ešte v nedeľu, deň pred schôdzou Národnej rady, vydal vyhlášku špeciálne pre poslancov NR SR, ministrov a prezidentku, ktorá im umožnila v prípade ochorenia Covid-19 výnimku, aby mohli prísť do práce.
Toto opatrenie bolo evidentne absolútne účelové, aby mohli poslanci vládnej koalície schváliť kontroverzné zákony, vymyslené napochytre, bez verejnej diskusie, pretlačené v skrátenom legislatívnom konaní. „Účelové prispôsobovanie pravidiel je veľmi zlým signálom verejnosti a zdravotníkom,“ uviedla na margo tohto kovbojského postupu dokonca aj samotná prezidentka Čaputová. Koalícii sa však napokon horko-ťažko podarilo trojpätinovú väčšinu poslancov nazbierať a zákony schválili.
Čo nám to poslanci schválili?
Dobrá vec sa teda podarila, odteraz nám na Slovensku platí nový Zákon o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu. Ten okrem uľahčenia možnosti vyhlasovať núdzový stav upravil aj obmedzenia nedotknuteľnosti osoby, jej súkromia a obmedzenia slobody pohybu a pobytu. Po novom tiež bude možné ľuďom uložiť pracovnú povinnosť na zabezpečenie služieb v sociálnej oblasti.
Čo to môže znamenať v praxi? Budeme teda môcť mať núdzový stav až do samého konca koronakrízy, teda možno do roku 3000, prípadne kratšie. Budú nás môcť sekírovať, zatvárať doma, zakazovať nám chodiť tam či onam, budú nás môcť rôznymi spôsobmi kontrolovať a preverovať a dokonca posielať na „pracovnú povinnosť“. Núdzový stav, to znamená, že za ukradnutú bagetu či nepovolený protest môžete ísť do väzenia na podobne dlhý čas ako nejaký multikultúrny obohacovač za znásilnenie či prepichnutie, a za kopnutie policajta do členka môžete dostať doživotie…
Parlament súčasne schválil aj novelu zákona o Ústavnom súde, takisto v zrýchlenom konaní, a takisto veľmi kontroverznú a odporujúcu európskym princípom právneho štátu.
Opozičný Smer hovorí o trestných oznámeniach
Po schôdzi Národnej rady, na ktorej sa konalo toto pamätné hlasovanie, vystúpil s tlačovým vyhlásením jediný poslanec strany Smer-SD, ktorý sa zúčastnil tohto predstavenia, podpredseda strany Ľuboš Blaha. K bezprecedentnej vyhláške hlavného hygienika uviedol, že Smer ju považuje za šokujúce zneužitie právomoci verejného činiteľa a vyzýva generálneho prokurátora, aby konal.
Blaha zdôraznil, že vyhláška hlavného hygienika v žiadnom prípade nemôže zbaviť ľudí trestnoprávnej zodpovednosti, a že poslanci, ktorí sú nakazení (schôdze sa údajne mali takíto zúčastniť najmenej piati) a vedome šíria infekciu, budú trestne stíhaní za šírenie nákazlivej choroby, trestné sadzby sú od štyroch do desiatich rokov.
Pri tejto príležitosti naozaj stojí za zmienku, ako pracujú v týchto dňoch korporátne médiá. Novinárske otázky, ktoré padali na Blahovom tlačovom vystúpení, sa skôr podobali agresívnej a demagogickej obhajobe účelového postupu vládnej moci, než nezaujatej žurnalistike. A ako o dianí informujú, to nie je možné nazvať inak, než hranie sa na mŕtveho chrobáka: namiesto poukazovania na otvorené prešľapy koalície šíria vládnu propagandu okorenenú štipkou povrchnej neškodnej pseudokritiky. A to všetko v situácii, keď proti tomu, čo táto junta stvára s justíciou a legislatívou, sa ozýva čoraz viac ľudí, sudcovia, advokáti, dokonca poradná rada európskych sudcov pri Európskej rade.
A poslanci vládnej koalície? Vedia oni vôbec do akej nebezpečnej hry sa pustili? Tušia tí niektorí nezorientovaní hlasovací truhlíci – tenisti, tanečníci, pročkovia a iní zabávači, ktorých Matovič pár týždňov pred voľbami „pozbieral na ulici“, netušiac, že náhodou vyhrá voľby a oni zasadnú do poslaneckých lavíc – že ak kyvadlo hnevu občanov bolo tohto roku náhodou vychýlené na ich stranu, o štyri roky môže byť na úplne opačnej strane, a oni budú niesť za všetky svoje činy zodpovednosť?
Ivan Lehotský
P.S. A len celkom na okraj, koaliční politici tak trochu švindľujú aj s počítaním obetí koronavírusu. Nie že by ľudia nezomierali, ale podvádzať sa nemá. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga v pondelok uviedol, že za deň pribudlo na Slovensku 106 úmrtí na koronavírus. To však nie je celkom pravda. Podľa oficiálnej štatistiky stránky worldometers.info v pondelok 21. decembra bolo na Slovensku celkovo evidovaných 1618 úmrtí s koronavírusom a za týždeň, do pondelka 28. decembra, tento počet narástol na 1879 úmrtí. To znamená týždenný prírastok 261 takýchto úmrtí, teda reálny denný prírastok v týchto dňoch je okolo 30 – 40 úmrtí s koronavírusom denne. Pointa je možno v tom, že počas sviatkov patológovia nepracovali a nebožtíci na nich čakali v márniciach, kým bude vynesený ortieľ kovid alebo nekovid. Preto oficiálne štatistiky za 24., 25., 26. decembra na Slovensku vykázali nula úmrtí s koronavírusom – tam niekde bude tých Šeligových 106.