Bratislava 27. marca 2023 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Český publicista a chartista Václav Vlk poskytol rozhovor pre parlamentnilisty.cz, v ktorom sa venoval českému prezidentovi Pavlovi, no neobišiel ani slovenskú prezidentku. V rozhovore poukázal na skutočnosť, že za pomoci médií a dostatočného balíka peňazí je možné sa prakticky komukoľvek dostať do akejkoľvek funkcie, spojenej s voľbami. V rozhovore tiež spomenul rovnakých „boys”, ktorí „vytvorili” prezidenta Pavla i prezidentku Čaputovú
Bývalý český disident a publicista Václav Vlk, známy svojimi kritickými postojmi na rôzne politické a spoločenské témy, vo svojom najnovšom rozhovore pre český portál na príklade českého prezidenta Pavla vysvetlil, že s pomocou médií a dostatočného balíka peňazí je možné dostať do akejkoľvek funkcie, spojenej s voľbami, prakticky kohokoľvek. „Dôkazom sú tri a pol milióna voličov, ktorí vhodili do volebnej urny hlas bývalému kontrášovi.”
Václav Vlk sa v rámci svojho rozhovoru zaoberal aj psychológiou tzv. „prvého pohľadu”, ktorý u potencionálneho voliča zanechá kladný alebo záporný dojem.
„V televíznej a dnes aj internetovej dobe nahrádza médiami prenášaný obraz našu starú skúsenosť, kedy sa rozhodujeme o kladnom alebo zápornom vzťahu k cudzej osobe „na prvý pohľad”. Ako nás učí psychológia, 80% informácií získava mozog pohľadom. Preto nás pohľad na tú či onú osobu vopred naladí na kladný, či záporný vzťah k objektu. Pohľadnosť tohto páru, generál Pavel v elegantnej uniforme a elegantná plukovníčka Pavlová, proti dohasínajúcemu Milošovi Zemanovi a vyložene „antitelevíznemu” Andrejovi Babišovi v tom mala podľa mňa zásadnú úlohu. Nová moderná spoločnosť prakticky nereaguje na žiadne nové a presvedčivé myšlienky. Potrebuje hlavne krásny obal.”
Český publicista sa v rozhovore zaoberal rôznymi prezidentmi v rôznych štátoch, ktorých vyniesol do funkcií aj „pekný obal” a nakoniec skončili zle. Dotkol sa aj slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorú označil ako „bezmocnú figúru”, ktorá stojí nad úplne rozpadnutou slovenskou politickou scénou.
„Politickou katastrofou končí aj iná „krásna figúra” (plus elegantný nenápadný manžel ako „doplnok”) vytvorená pánom Kolářom a jeho „boys”. A to prezidentka Slovenska, pani Zuzana Čaputová,” a ako neskôr doplnil: „Úplne sklamala. Krásavica bez akejkoľvek politickej skúsenosti, dnes stojí ako bezmocná figúra nad úplne rozpadnutou slovenskou politickou scénou. Výsledkom jej „progresívneho a prozápadného postoja” je to, že prevažná väčšina Slovákov Čaputovú a Západ nenávidia. A naopak sa podľa posledných prieskumov stavia kladne k Rusku a Putinovi až 60 % Slovákov.”
V závere český publicista poukázal na skutočnosť, že ekonomika Slovenska padá a rýchlo sa znižuje životná úroveň v porovnaní s ostatnými štátmi EÚ. Je presvedčený o tom, že koalícia na Slovensku prehrá na jeseň voľby a pokladá to za „skoro jasné”.
„A nielen tzv. „pokrokový liberálnodemokratický svet” sa obáva, ktorým smerom sa otočí staro-nová politická garnitúra na Slovensku. Aby potom popri novej slovenskej vláde (parlamentné voľby jeseň 2023 a prezidentské 2024) mohol vyzerať z pohľadu Bruselu Viktor Orbán ako vzorový „prozápadný” demokrat,” dodal záverom český publicista.