Bratislava 21. októbra 2023 (HSP/Foto:TASR-Barbora Vizváryová)
Po tom, čo schôdzka Putin – Orbán v Pekingu spôsobila na Západe poriadny rozruch a vyvolala urýchlené zasadnutie veľvyslancov NATO v Budapešti, svojou kritikou prispel aj český prezident Pavel, podľa ktorého by sme nemali podľahnúť taktike ruského prezidenta, keďže Putin sa nestretáva s európskymi lídrami s cieľom dosiahnuť mier na Ukrajine. Podľa Pavla líder Ruska tieto stretnutia organizuje len s cieľom rozbiť jednotu európskych krajín a celého demokratického sveta
Niekoľko dní po tom, ako sa Orbán stretol s Putinom na fóre v Číne, kde diskutovali o bilaterálnej spolupráci v oblasti prepravy zemného plynu a ropy, ako aj jadrovej energie, sa zišli veľvyslanci krajín NATO v Budapešti vrátane švédskeho diplomata.
Veľvyslanec USA v Maďarsku David Pressman pre RFE/RL povedal, že diplomati majú „bezpečnostné obavy” z „prehlbujúceho sa vzťahu” medzi Ruskom a členskou krajinou NATO a EÚ.
Pressman na sociálnej sieti okrem iného napísal, že „zatiaľ čo Rusko útočí na ukrajinských civilistov, Maďarsko žiada o obchodné dohody.”
Maďarský premiér Orbán zožal veľkú mieru kritiku aj za to, že počas rozhovoru s Putinom namiesto slova „vojna” použil výraz „vojenská operácia”.
Stretnutie Orbána s Putinom podrobila kritike aj estónska premiérka Kaja Kallasová, podľa ktorej je podanie ruky premiéra členského štátu EÚ Maďarska s ruským prezidentom Vladimirom Putinom „veľmi, veľmi nepríjemné a protirečí logike, vzhľadom na minulosť Budapešti a Moskvy”.
Maďarský minister zahraničia Péter Szijjártó estónskej premiérke odkázal na sociálnej sieti, že jej slová chápe ako pokrytectvo, keďže o jej manželovi sa nedávno zistilo, že vlastnil spoločnosť, ktorá aj po vypuknutí vojny, napriek bojom, dodávala ruskej továrni suroviny v hodnote 30 miliónov EUR.
K schôdzke medzi lídrami Ruska a Maďarska, kde mal Viktor Orbán hovoriť aj o mieri, sa vyjadrila aj nemecká veľvyslankyňa v Maďarsku Julia Grossová : „Takže Putin musí ukončiť svoju agresívnu vojnu proti Ukrajine, ukončiť bombardovanie civilistov, ostreľovanie škôl a nemocníc, únosy detí?” napísala na X, predtým Twitter. „To bolo tak určite myslené a diskutované?”
Zareagoval aj český prezident Pavel, podľa ktorého európski lídri nesmú „prepadnúť” taktike Vladimíra Putina.
„Ako sa opakovane ukázalo, Putin sa nestretáva s európskymi lídrami s cieľom dosiahnuť mier na Ukrajine . Mier možno dosiahnuť bez akýchkoľvek rokovaní z jeho strany jednoducho zastavením útokov a stiahnutím svojich jednotiek z ukrajinského územia. Tieto stretnutia organizuje (Putin) len s cieľom rozbiť jednotu európskych krajín a celého demokratického sveta. Nemali by sme podľahnúť jeho taktike,” uviedol v písomnom vyhlásení pre Guardian vo štvrtok prezident ČR Pavel.
Hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács všetkým kritikom odkázal, že: „Postoj Maďarska k Rusku a vojne na Ukrajine bol od začiatku jasný. Vždy sme sa zasadzovali za otvorený a transparentný dialóg so zúčastnenými stranami, aby sme pomohli nájsť mierové riešenie tohto krvavého konfliktu.”
Napriek kritike Orbána, faktom ostáva, že účasť na ekonomickom fóre – jeden pás, jedna cesta prinesie Maďarsku ekonomické benefity, čo vlastne bolo aj cieľom a účelom účasti Maďarska na tejto čínskej iniciatíve.
Podobne to vidí aj predseda Smeru a budúci premiér R.Fico.
„Ak by som bol predsedom vlády, určite by som išiel pred niekoľkými dňami do Číny, kde sa konalo významné ekonomické fórum, a na ktoré z Európskej únie išiel na úrovni predsedu vlády len Viktor Orbán za Maďarsko a samozrejme zabodoval tam. To akože nám bude niekto prikazovať kam sa dá, kde sa nedá?,” hovorí predseda Smeru na videu „Čo sa nezmestilo na tlačovku XIX.”, pričom zároveň dodal, že zahraničná politika SR musí byť naozaj slovenská – pomáhajúca presadzovať slovenské národnoštátne záujmy.
Prečítajte si tiež:
- Rusko chváli Čínu za jej globálne úspechy
- Si sa stretol so svetovými lídrami v Pekingu. Obrovské diplomatické podujatie v Číne priťahuje pozornosť celého sveta