Český lekár Martín Balík, vedúci intenzívnej starostlivosti na klinike anesteziologie, resuscitacie a intenzivnej medicíny v rozhovore pre Českú televíziu vyhlásil, že žiadna pandémia tu ani nebola:
“No my v intenzívnej starostlivosti hovoríme, že tu nikdy žiadna pandémia nebola, pretože my sme vlastne zaplnili tie naše kapacity, ktoré sme mali pripravené, tak zo 60 %.”
Ako ďalej tvrdí, v súčasnosti sa venujú najmä pacientom, ktorí nemajú s koronavírusovou nákazou nič spoločné a ľudí, ktorí sú Covid-pozitívni, je minimum:
“V podstate to, čo liečime teraz, je prázdninový režim, liečime mnoho pacientov, ktorí sú Covid-negatívni a medzi nimi zvládame veľmi dobre tých celkom, a tu upozorňujem na to číslo, asi 25 pacientov (Covid-pozitívnych, pozn. red.) na celú Českú republiku .”
Český lekár Martin Balík taktiež tvrdí, že koronavírus oproti začiatku oslabol: Možno sa niečo s vírusom stalo, možno s jeho kódovaním, ale my sme tými reštriktívnymi opatreniami zabránili veľkej náloži toho vírusu na populáciu, čiže aj na jednotlivca.”
Podľa Balíka je Covid-19 v niečom podobný chrípke, no v niečom sa aj odlišuje:
“Tá patogenita, nebezpečenstvo toho toho vírusu nie je až tak v záťaži pre ten organizmus, ten je podobný chrípke, až na niektoré aspekty, ale predovšetkým v tom, že je veľmi nákazlivý a dokáže sa namnožiť do obrovskej infekčnej dávky. A my, ako sme boli zo začiatku reštriktívni, tak si myslím, že sme to rozložili v čase a tí ľudia, čo sa teraz stávajú Covid-pozitívni, sa zrejme stretávajú s menšou náložou toho koronavírusu než na jar.”
Ako na záver rozhovoru povedal, koronavírus medzi nami bude aj naďalej, no neobáva sa toho, tvrdí, že sme situáciu zvládli a s koronavírusom sa musíme naučiť žiť.
Proti koronavírusovej hystérii sa prednedávnom postavil aj český kardiológ Ján Pirk. V rozhovore pre portál reflex povedal, že šialenstvo a panika kvôli novému koronavírusu je úplne neopodstatnená. Reakcia politikov nie je adekvátna. „Je to trochu prehnané a populistické, povedal Pirk.
Nebezpečenstvo koronavírusu z pohľadu štatistík nie je podľa Jána Pirka nijako závratné: „Je to jednoducho nový typ chrípky. Tu umrie na chrípku každý rok niekoľko desiatok ľudí. Sú to ľudia starí alebo inak chorí a tá chrípka ich dorazí. “
Paradoxne sa neskôr Ján Pirk koronavírusom aj nakazil. Aj po prekonaní tejto choroby si za svojimi slovami stál:
“Môžem úplne pokojne povedať, že chrípka môjmu telu dala oveľa viac zabrať. Vtedy som mal štyridsiatky horúčky, bol som na umretie a rodina, konrétne moja sestra, ktorá je lekárka, uvažovala, že ma prevezú do nemocnice na hospitalizáciu. Covid-19 ma toľko nevyčerpal, nazval by som ho virózou, na ktorú platí posteľ a horúci čaj. Tiež musím spomenúť priebeh choroby u mojej manželky, vlani mala ťažký zápal pľúc a vtedy som sa o ňu neskutočne bál. Teraz sama hovorila, že pneumómia sa s koronavírusom nedá vôbec porovnávať. Netrpela toľko,“ povedal pre portál Eurozprávy.cz.
Samuel Gdovin