Praha 15. novembra 2021 (HSP/Foto:Screenshot)
Imunológ Karel Drbal v Udalostiach, komentároch Českej televízie upozornil, že vakcíny neboli konštruované na to, aby bránili šíreniu vírusu. Zároveň dodal, že je vidieť, že teraz dochádza v mnohých ohľadoch k segregácii spoločenského života, a to je podľa neho chyba
Drbal na úvod vyhlásil, že očkovanie neurobilo ani neurobí tzv. “bodku za koronavírusom”, keďže to bol od začiatku “falošný predpoklad”. Podľa odborníka už od začiatku bolo jasné, že vakcíny neboli konštruované na to, aby zabránili šíreniu vírusu. “V jarnej vlne bolo už jasne vidieť, že aj očkovaní môžu vírus šíriť ďalej.”
Na príklade Izraela a Singapuru poukázal na to, že aj napriek vysokej preočkovanosti sa neubránili ďalšej vlne, keďže aj zaočkovaní vírus šírili ďalej. Nepopiera, že vakcína v istej miere bráni ťažkému priebehu ochorenia, ako aj tomu, aby pacient skočil na JIS: “Ale ani tam to nie je 100%. V biológii nie je nič 100 percentné,” dodal.
Nie je výnimkou, že očkovaní končia v Českej republike, ale aj iných krajinách, na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Oproti tomu tí, ktorí ochorenie už raz prekonali, končia v nemocniciach len výnimočne a predstavujú menšie riziko než zaočkovaní. V tejto súvislosti uviedol, že segregácia ľudí na očkovaných a neočkovaných je “veľmi zlá”. Pretože mnoho ľudí už ochorenie prekonalo.
Súčasne očkovacie kampane vrátane tej českej “brutálnej”, považuje za kontraproduktívne. Otázka podľa neho je, čo vlastne má byť cieľom očkovania.
“Z epidemiologického hľadiska je to záchrana ľudského života a na to máme aj iné nástroje než samotnú vakcínu, ktoré nepoužívame. Nepoužíva ju primárna starostlivosť, praktici, nemáme odporučenia pre tých lekárov. My po roku a pol nemáme odporučenia z oficiálnych miest a nie sme v tom sami, je to celosvetový problém, “ vyhlásil otvorene odborník.
Drbal vyhlásil, že existujú bežné generické lieky, ktorých bezpečnosť je dávno overená a ktoré pri nákaze koronavírusom pomáhajú. Lekári ale častokrát nevedia, ktoré to sú ako ich používať a vôbec ako pristupovať k pacientovi v danom štádiu. “Informácie sa nedostávajú k lekárom,” dodal.
“Príčinná liečba symptomatických jedincov je pomerne jednoduchá. Musíte tých pacientov kontaktovať, musíte ich mať roztriedených na rizikových a menej rizikových a aplikovať dané liečebné prostriedky tam, kde je to vhodné. Vakcínu tam kde je to vhodné, kde je to indikované a tie ďalšie látky tam, kde je to opäť vhodné. Predovšetkým musíte liečiť v čas,” pokračoval Drbal. Doplnil, že nejde o tie často médiami prezentované, ale skôr o tie ktoré potláčajú imunitnú reakciu, ako napríklad kortikoidy. Problémom je, že to neriešia už včasne praktickí lekári.
Celú diskusiu okolo koronavírusu by podľa neho bolo potrebné vrátiť do racionálnej roviny. Zverejňovať a riadiť sa aj podľa reprodukčného čísla “R” ( výpočet, koľko ďalších ľudí v priemere nakazí každý pozitívny prípad pozn. redakcie), nemá zmysel. “Veľmi ma prekvapuje ako veľmi tie čísla hýbu spoločnosťou a hýbu tou vedeckou odbornou komunitou.”
Za dôležité v boji s koronavírusom považuje identifikovať ohniská a priamo v nich cielene zasiahnuť. Správať sa ako v prípade iných respiračných ochorení. Zverejňované čísla počtu nakazených a testovaných považuje za irelevantné.
“Vírus tu bude. Bodka za koronavírusom v prípade vakcín to nebude, to je už dnes úplne jasné,” vyhlásil imunológ s tým, že vakcíny v istej miere pomôžu, ale je potrebné veľmi dobre zvážiť u koho sa použije. “V súčasnej dobe existuje veľmi malé percento ľudí pre ktorých je to očkovanie skutočne život zachraňujúce. Na druhej strane je potrebné povedať, že tí ktorí sú očkovaní, nie sú chránení proti ťažkému priebehu a smrti,” dodal.