Praha 4. októbra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Pixabay)
Český ekonóm Lukáš Kovanda svojim novým príspevkom na sociálnej sieti Twitter poukázal na to, k čomu vedie láska k zeleným zdrojom. Urobil tak na príklade Nórska
Kovanda zdieľal totiž úryvok z článku, ktorý vyšiel na Bloombergu. V ňom sa píše, že s tým, ako sa hranica energetickej krízy v Európe posúva na sever, zhoršujú sa v škandinávskom regióne klesajúce zásoby vody.
Ďalej sa uvádza, že ceny energií v škandinávskych krajinách boli v septembri päťkrát vyššie ako pred rokom. To sa dotýka všetkých, od tovární a ťažobných až po študentov, ktorí bojujú s účtami. Inflácia prudko rastie.
Podľa článku sa severný kút Európy nemôže schovať pred celosvetovým nedostatkom zemného plynu a uhlia, pričom ubúdajúce zásoby vody brzdia najdôležitejší zdroj elektriny v regióne. Švédsko sa spolieha na 52 rokov starú elektráreň spaľujúcu ropu, ktorá udržuje svetlo, a miestna energetická spoločnosť sa snaží presvedčiť priemyselných užívateľov, aby s blížiacim sa chladným počasím šetrili energiou.
“V Škandinávii po roky odstavovali uhoľné, paroplynové aj jadrové elektrárne. Spoliehali sa na zelené zdroje. Lenže konkrétne Nórov tento rok zradila voda. Je jej najmenej od roku 2006. Napríklad študentom sa zdvojnásobuje účet za elektrinu, viac brigádujú a nemajú toľko času na štúdium,” napísal k tomu Kovanda.
Pod jeho príspevkom sa vyjadrilo aj niekoľko ďalších používateľov. “No áno, trochu prestane fúkať, alebo pršať a Green Deal zachraňujú české jadrové a poľské uhoľné elektrárne. Odkiaľ napríklad budú Rakúšania brať na svoje ľadovcové elektrárne energiu, keď nie z nášho jadra, proti ktorému protestujú?” pýta sa jeden z nich.
Ve Skandinávii po léta odstavovali uhelné, paroplynové i jaderné elektrárny. Spoléhali se na zelené zdroje. Jenže konkrétně Nory letos zradila voda. Je jí nejméně od roku 2006. Například studentům se zdvojnásobuje účet za elektřinu, více brigádničí a nemají tolik času na studium. pic.twitter.com/8YFxqx3Dem
— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) October 3, 2021
.
“Už vidím ten sci–fi obraz, ako si ľudia v mrznúcich bytoch prerážajú steny pre komín provizórnych pecí, kde budú spaľovať pokojne petky či mazut. Návrat ku koreňom,” uviedol ďalší používateľ.
“Nastal čas prestať robiť experimenty na ľuďoch,“ prišiel s takým názorom iný užívateľ Twitteru.
Presadzovanie elektromobilov
Za zmienku stojí, že Kovanda sa v komentári pre MF DNES venoval problematike, ktorá je spojená s presadzovaním elektromobilov zo strany Európskej únie.
Ide o to, že Európska komisia v rámci boja za dosiahnutie uhlíkovej neutrality EÚ v roku 2050 tlačí okrem iného na zákaz výroby áut s klasickými spaľovacími motormi, ktorý by platil od roku 2035. Podľa ekonóma táto stratégia EÚ vedie k jej vlastnej ekonomickej samovražde. Kovanda považuje presvedčenie Bruselu o tom, že týmto krokom zachraňuje svet, za mylné.
Zdôraznil, že tlak na presadenie elektromobilov vedie v EÚ, a teda aj v Česku, už dnes k výraznému rastu cien energií, ale z celosvetového hľadiska sa nedosiahne v znižovaní produkcie CO2 prakticky nič. Takýto stav vecí potrvá do doby, až sa podobne nezačnú správať Číňania, Američania alebo Indovia. Inak sa svet zmení len málo.
Jediný možný výsledok úsilia Európskej únie podľa Kovandu spočíva v tom, že budú trpieť jej obyvatelia.
V tejto súvislosti odborník upozornil na to, že kompletný prechod na elektro mobilitu by pri súčasnej úrovni technologického rozvoja urobil individuálnu dopravu finančne nedostupnou nielen chudobným ľuďom, ale tiež podstatnej časti strednej triedy.