Weigl o víkendových prezidentských voľbách na Ukrajine uviedol, že človek bez akejkoľvek politickej skúsenosti, herec Volodymyr Zelenskyj porazil reprezentanta skorumpovaného vládnuceho prozápadného establishmentu a doterajšieho prezidenta Petra Porošenka.
“V komentároch našich médií aj politológov sa vyjadrujú skepsy nad voľbou Ukrajincov, neistota, čo môže voľba náhodného človeka krajine priniesť, pochybnosti o jeho zázemí i budúcich krokoch. Zmieňujú sa konšpiračné teórie o napojení na Rusko, niektorí neváhajú hovoriť o židovskom pôvode Zelenského. Titulky ako “Učí sa chodiť” sa nepovažujú za nič urážlivého a dehonestujícího voči pre nás i Európu veľmi dôležitej krajine,” upozorňuje Weigl.
“Čo platí pre Ukrajinu, neplatí pre Slovensko. Pred mesiacom jeho voliči tiež hlasovali za dovtedy neznámu kandidátku bez politických skúseností. Otázky a riziká sú rovnaké ako na Ukrajine. Oficiálna reakcia nášho mainstreamu však bola úplne opačná. Kto si vo všeobecnom jasote dovolil zapochybovať a spomenúť riziká náhodnej voľby neznámej osoby bez skúseností do čela štátu, bol ukričaný a urážaný,” dodal.
Notre Dame
Ako druhý príklad dvojakého metra médií Weigl uvádza požiar parížskej katedrály Notre Dame.
“Mohli sme si mnohokrát prečítať v tlači o význame tohto svätostánku pre francúzsku štátnosť a identitu. Tvrdia, že je pochopiteľné, že aj prísne konfesíjne neutrálny francúzsky štát sa musí ujať obnovy, pretože sa nešťastie netýka len cirkvi či katolíkov, ale všetkých obyvateľov Francúzska. Tým totiž katedrála ako štátny symbol svojho druhu patrí,” vysvetlil.
Má to podľa neho logiku. “Je to tak správne. Škoda, že to všetkým našim žurnalistom dnes chápajúcim francúzsku situáciu nebolo všetko rovnako jasné v prípade sporu medzi štátom a cirkvou o Svätovítsku katedrálu pred rokmi u nás. Kardinál Vlk, ktorý absurdné spor o tento symbol českej štátnosti rozpútal, mal vtedy na svojej strane väčšinovú mediálnu podporu, ktorá o symbolickom význame katedrály pre všetkých občanov nechcela nič počuť. Rozumný kompromis mohol uzavrieť prezident Klaus až s Vlkovými nástupcom,” dodal.
Tragédia na Sri Lanke
“Na Srí Lanke došlo počas Veľkej noci k obludnému teroristickému útoku na západný svet reprezentovaný miestnymi kresťanmi na bohoslužbách v kostoloch a hostí v drahých hoteloch,” uviedol Weigl s tým, že počet obetí presiahol tri stovky.
Je to podľa jeho slov jeden z najväčších teroristických útokov za posledné roky a je pripisovaný islamistickým extrémistom. “V prípade útokov v Západnej Európe je náš mediálny priestor zaplavený informáciami, spravodajské televízie prerušujú vysielanie a nasadzujú špeciály. Politici sa predháňajú v demonštrovaní solidarity, celebrity si nenechajú ujsť príležitosť sa vyjadriť,” upozornil.
“Tentoraz nie – tá zjavná nevšímavosť a malý záujem bijú do očí. Musíme sa pýtať prečo? Že je to na Srí Lanke, a je to ďaleko, preto nás to toľko nepáli? Že sa tam stále niečo deje a väčšina obetí sú predsa domorodci, takže to nie je tak naliehavé ako v Paríži? Alebo nás snáď nedojímá toľko osud nebohých turistov preto, že bývali v najdrahších hoteloch?,” kladie Weigl legitímne otázky.
“Neviem, ale každopádne sa zdá, že v našom mediálnom svete má ľudský život v Paríži či Bostone väčšiu hodnotu ako v Kolombe, a to je veľmi smutné,” myslí si český ekonóm.
Dodal tiež, že rovnako tak sa potvrdilo, aké potenciálne bezpečnostné riziko môže kdekoľvek predstavovať moslimská menšina. “Pamätajme si to, až nám európske súdy budú znovu prikazovať prijímanie migrantov.”
“Každopádne by som Českej filharmónii odporúčal, aby výťažok svojho benefičného koncertu poslala skôr na obnovu zničených kresťanských kostolov na Srí Lanke ako na rekonštrukciu v peniazoch francúzskej smotánky sa topiacej katedrály Notre Dame,” navrhol na záver Jiří Weigl.