Česká vláda definitívne prerokuje materiál v priebehu budúceho týždňa, no minister Petriček, ktorého vláda poverila vypracovaním podkladov už v stredu uviedol, že stanovisko vlády bude negatívne. Informuje Česká televízia.
Petříček v tlačovom vyhlásení uviedol, že pri vyjednávaní o dohovore neboli akceptované všetky české výhrady. “Nepáči sa nám napríklad nejednoznačné rozlíšenie medzi nelegálnymi a legálnymi migrantmi v otázke sociálnych práv alebo fakt, že kompakt nezmieňuje aj nútený návrat nelegálnych migrantov,” napísal. Česko by podľa Petrička malo od paktu ustúpiť.
“Verím, že dokážeme, a to bude úloha pre českú vládu, náš postoj riadne obhájiť, tak aby nás zahraniční partneri pochopili a aby nás toto rozhodnutie neizolovalo v situácii, keď 90 percent všetkých štátov chce kompakt naopak prijať,” dodal minister zahraničia.
Premiér Babiš už skôr hovoril, že dohovor stiera rozdiely medzi legálnou a nelegálnou migráciou, výhrady k dokumentu dával najavo aj Petříček.
Od zmluvy vlani ustúpili USA, podpísať ju odmietli aj Rakúsko a Maďarsko. Pakt už odmietli aj predstavitelia Spojených štátov a Austrálie. Negatívne sa k dokumentu stavia Poľsko a pochybnosti vyjadrilo aj Dánsko, Chorvátsko alebo Slovinsko.
O pakte sa živo debatuje aj v Nemecku. Proti sa okrem protiimigračnej AfD stavajú napríklad aj niektorí členovia vládnej CDU kancelárky Angely Merkelovej. Podľa nich pakt nedostatočne rozlišuje utečencov a ekonomických migrantov.
Globálny pakt o migrácii predbežne schválili všetky členské krajiny OSN s výnimkou USA. Ide o nezáväznú dohodu, ktorá má byť oficiálne prijatá na stretnutí v marockom meste Marrákeš 10. a 11. decembra tohto roka.
Česká televízia zároveň uvádza, že dokument okrem iného definuje migráciu ako ľudského právo. Slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák však Slovákom vysvetľuje, že v dokumente sa nepíše, že migrácia je ľudské právo, ani to, že nie je rozdiel medzi legálnou a nelegálnou migráciou. Jednotlivo formulované záväzky dokumentu však hovoria niečo iné, čo vidia aj okolité krajiny vrátane Rakúska, Maďarska či Poľska.