Paríž/Praha 9. júla 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Aurelien Morissard)
Asi ste už tiež zachytili „módnu“ kolekciu nového českého oblečenia pre olympionikov. Behom posledných dní stihla poriadne rozvíriť vášne – kým progresivisti na „nebinárnu“ kolekciu nedajú dopustiť, bežný občan je zhrozený…
Autorom podivnej sady zdrapov je istý Jan Černý, mladý český umelecký návrhár. Podľa jeho vlastných slov musí „malá krajina“ akou je Česko v Paríži zaujať tým, že upúta pozornosť. Asi je mu jedno, za akú cenu…
Netuším tiež, odkiaľ má tento chlapec mandát určovať, čo jeho vlasť musí alebo nemusí. Je však jasné, že to poriadne „prepískol“ – treba len veriť, že v dobrej viere a s najlepšími úmyslami.
Vlastne, moment: on predsa niekde uviedol, že nevadí, ak sa odevy nebudú páčiť, dôležité je, aby sa o nich hovorilo, aby každý chcel vyjadriť svoj názor.
Áno, výborne, tlieskam: takto sa ukážkovo rozdeľuje spoločnosť. Ako keby už nebola rozdelená dostatočne! Rozhádajte sa, bratia, ešte viac. A kvôli čomu? Kvôli vrtochom akéhosi mlaďocha?
Podrobnej analýze šatstva od strihu až po použitý materiál a jeho význam sa venovali rozličné weby. Popíšme len v krátkosti, o čo ide: Saká a bundy olympijský tím nahradí „trenčkotmi“, teda dlhými vetrovkami z vodeodolného materiálu. Inými slovami, pršiplášte. Vraj v Paríži ich nosí „každý druhý“, a takto vzdá Česko hold hosťujúcej krajine.
Dáva vám to vôbec nejaký zmysel?
Navyše, kolekcia je unisex, teda rovnaké odevy sú určené ako pre mužov, tak pre ženy. Lenže pozor! Dnes už slovo „unisex“ nepoužívame. Dnes už je to „nebinárna“ kolekcia. Veď predsa nemusí každý olympionik vedieť, či je mužom alebo ženou. Možno sa pri raňajkách rozhodol, že nebude ani jedným!
Čo na tom, že rozdelenie podľa pravidiel hovorí len a len o mužskej a ženskej súťažnej kategórii…
Fanúšikovia týchto neoliberálnych trendov z webu idnes.cz píšu: „Klasickou trikoloru Černý na barevném spektru poněkud posunul: oděvům tak dominuje tmavě modrá, smetanová a jasná červená, přecházející téměř do oranžova. Sem tam probleskuje netradiční zelená na šátku, ponožkách a teniskách.“
To si vážne dovolil spotvoriť trikolóru, ktorú majú naše národy spoločnú? Kam ste sa to, bratia Česi, dopracovali?
Skúsme si predstaviť, čisto teoreticky, že zadanie vytvoriť rovnošatu pre náš olympijský tím by dostal napríklad známy progresívec, LGBTi maliar Dúbravský („preslávil“ sa obrazom tučného muža, ktorého ručne uspokojuje iný chlap). A že by zmenil bielu-modrú-červenú na smotanovú-akvamarínovú-oranžovú. Veď to by bol škandál roka!
Ale čo, škandálom je už samotný výber takého umelca.
Zoberte si aj fakt, že za vzor na odeve použili odtlačok tzv. „rorschachových testov“. To sú tie symetrické obrazce pozostávajúce akoby z atramentových škvŕn. Používajú sa psychiatrickej diagnostike. Aj to asi o niečom vypovedá…
Ale sledujte, ako si výber umelca zastáva vyššie spomínané médium: „Byl to krok správným směrem. Černý se dokázal oprostit od folklorního balastu, kterému se podařilo vetřít do většiny olympijských kolekcí.“
Takže ľudová tradícia je balast. Wau, gratulujem ešte raz, bratia. To ste sa fakt predviedli.
A nielen, že vaše korene považujete za balast – dokonca ich označujete za nežiadaný, negatívny prvok, ktorý sa musel do iných športových odevov „votrieť“. Ako votrelec, teda cudzí, nežiadaný element.
Vari sa vám niečo porobilo so zdravým úsudkom?
Ale všetkému nasadil korunu politik za stranu Piráti (mimochodom, čo to je za názov?), istý Tomáš Guth Jarkovský. Toto sú jeho slová na sociálnej sieti X: „Tato kolekce mi dělá radost. Je odvážná, je expresivní. Jakmile češi přijdou do místnosti, budou centrem pozornosti. Olympiáda už od antiky byla hlavně událostí diplomacie a prestiže, a tedy jdeme ukázat že nejsme zastydlý postsovětský satelit, ale že Český lev je lev salónů.“
No jasne. Komplexy. Čo má dobrý vkus a zmysel pre mieru s našou politickou minulosťou? Estetické cítenie je univerzálna a nadčasová hodnota. V kombinácii s politicko-diplomatickým rozmerom olympiády je samozrejmé, že návrhárska činnosť tu neposkytuje priestor na divoké experimenty. Nosiť „zdrapy“ pršiplášťov je vhodné na módnom móle. Tam platí rovnica „čím šialenejšie, tým lepšie.“ Rozhodne však nie na medzinárodnej oslave športu!
Ale to bratia neakceptujú – oni musia dokázať, že nie sú „hanbatý postsovietsky satelit.“ Mimochodom, ten „politik“ má len 24 rokov a činí sa ako študent a programátor. Ale ústa má väčšie, než brána na pražský hrad.
Rozum sa mi zastavuje nad celou kauzou…
Ale dajte v komentároch vedieť, ako to vidíte vy, milí čitatelia – možno len ja som príliš „staromódny“.
Prečítajte si tiež:
- Česko bude v Paríži reprezentovať 113 športovcov
- Austrália vyšle do Paríža najviac atlétov vo svojej histórii