Bratislava 8. septembra 2024 (HSP/ Euronews/ Foto: Facebook Jozef Síkela)
Český minister priemyslu a obchodu a zároveň potenciálny budúci eurokomisár pre energetiku Jozef Síkela vyzval súčasného komisára Kadriho Simsona a tiež Berlín, Budapešť, Bratislavu a Viedeň, aby zintenzívnili úsilie o odpojenie bloku od ruského plynu, píše Euronews
„Po skončení platnosti dohody o tranzite plynu medzi spoločnosťou Gazprom a Ukrajinou koncom tohto roka by sa ruský plyn nemal do Európy dostávať zadnými vrátkami,“ navrhol český minister obchodu a priemyslu Jozef Síkela v liste adresovanom komisárovi EÚ pre energetiku Kadrimu Simsonovi a jeho partnerom v Budapešti, Berlíne, Viedni a Bratislave.
Síkela, ktorý je nominantom Česka na budúceho člena exekutívy EÚ a je považovaný za favorita na prevzatie Simsonovej funkcie, poslal list aj svojim kolegom v Rakúsku, Maďarsku a na Slovensku – teda do krajín, ktoré zostávajú závislé od dovozu ruského plynu, a tiež Nemecku, ktorého priame spojenie bolo definitívne prerušené pred dvoma rokmi, keď bol sabotovaný plynovod Nord Stream.
„Rusko opakovane preukázalo, že je nespoľahlivým obchodným partnerom, ktorý je ochotný využívať dodávky energie ako zbraň na narušenie a destabilizáciu nášho energetického trhu a celého hospodárstva,“ uviedol Síkela vo vyhlásení vo štvrtok (5. septembra).
„Je jasné, že počas trvania jeho agresie voči Ukrajine sa nič nezmení,“ vyjadril sa český minister.
Síkela navrhol, že reverzný tok plynu cez jeho krajinu by sa mohol použiť na nahradenie 40 – 42 miliónov kubických metrov ruského plynu, ktoré v súčasnosti denne prúdia cez Ukrajinu.
Plán
České ministerstvo obchodu uvádza, že podľa plánu by “najvhodnejšou“ alternatívou dodávok mohol byť dovoz skvapalneného zemného plynu. Uviedlo to s tým, že životaschopnosť jeho plánu zvýšilo rozhodnutie Nemecka zrušiť od začiatku budúceho roka kontroverzné poplatky za jeho skladovanie.
„V prípade zastavenia tranzitu plynu z Ruska cez Ukrajinu je potrebné nájsť náhradné dodávky predovšetkým u alternatívnych dodávateľov,“ povedal Síkela.
„Musíme sa vyhnúť situácii, keď budeme nakupovať plyn, ktorý formálne nie je ruský, ale ktorý by mohol byť cestou vymenený za ruský plyn – čo by len podkopalo naše úsilie o zníženie závislosti od ruských dodávok,“ vyjadril sa.
Sikela uviedol, že EÚ dosiahla “značný pokrok“ pri znižovaní svojej závislosti od ruského plynu. Podľa údajov, na ktoré sa minister odvoláva, klesla závislosť od ruského plynu vlani na 8 %, v porovnaní z viac než 40% pred februárom 2022. „Napriek tomu musíme zintenzívniť naše úsilie,“ vyhlásil. Rakúsko vlani v decembri doviezlo rekordných 98 % svojho plynu z Ruska a aj Slovensko zostáva na ruskej rope silne závislé.
Prečítajte si tiež :