Bratislava 18. decembra 2020 (HSP/Foto:TASR–Dano Veselský)
Protipandemické opatrenia výrazným spôsobom ovplyvnili možnosť podnikania nie len na Slovensku, ale aj v susedných krajinách. Podnikatelia v dôsledku koronaopatrení denne prichádzajú o stovky až tisíce eur. V Českej republike sa preto rozhodli podávať žaloby o náhradu škody. Ako je to u nás?
Facebookový profil Nekŕmte nás odpadom informuje, že podnikatelia v Českej republike sa rozhodli podávať súdne žaloby o náhradu škody za protipandemické opatrenia. Ich výška v súčasnosti dosahuje viac ako 5,6 miliardy českých korún, čo v prepočte predstavuje približne 214 miliónov eur. Podľa vyjadrenia Ministerstva vnútra Českej republiky, táto suma nebude konečná. Očakávajú nárast počtu žalôb a taktiež sumy, ktorú budú českí podnikatelia žiadať.
Podľa facebookovej stránky zvažujú podobný krok aj slovenskí podnikatelia. Kroky vlády spôsobili mnohým obrovské ekonomické škody.
“Počet žalôb a ani suma, o ktorú naši podnikatelia žalujú Slovenskú republiku, doposiaľ zverejnená nebola,” uvádza sa v závere na stránke Nekŕmte nás odpadom.
.
Štát odmieta prebrať zodpovednosť za škody spôsobené koronaopatreniami
Slovenskí poslanci sa pokúsili pretlačiť do Zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia stať, v ktorej sa vylučuje akákoľvek zodpovednosť štátu za škody vzniknuté v súvislosti s opatreniami proti novému koronavírusu (viac TU).
Toto opatrenie kritizoval opozičný poslanec Tomáš Taraba aj liberálna strana Progresívne Slovensko. Podľa Tarabu “pred médiami hovoria, ako budú ľudí kompenzovať a v zrýchlenom konaní zatiaľ idú pretlačiť, aby ich právo na náhradu vylúčili priamo zákonom”.
Členovia Progresívneho Slovenska tento nápad označili priamo za šialený. “Takéto opatrenie je šialené a absolútne bezprecedentné, špeciálne dnes, keď vláda prakticky zatvára tisíce prevádzok a nemá pre ne pripravené takmer žiadne kompenzačné nástroje.”
Prezidentka sa obrátila na Ústavný súd SR
Táto časť Zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia sa nepozdáva ani prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Prezidentka síce zákon ako celok podpísala, ale kvôli tomuto ustanoveniu sa obrátila na Ústavný súd SR, aby túto časť preskúmal. Zároveň požiadala o pozastavenie účinnosti tohto zákona (viac si môžete prečítať TU).
Ústavný súd SR jej návrhu vyhovel a jeho účinnosť je odo dňa 13.11.2020 pozastavená.
Protikoronavírusové opatrenia:
Od soboty, 19.12.2020 sa podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva opätovne zatvárajú všetky maloobchodné prevádzky vrátane doteraz otvorených fitnescentier, umelých kúpalísk, kaderníctiev a prevádzok starostlivosti o telo, autoškôl a divadiel.
Výnimky budú mať:
- Potraviny na nákup základných životných potrieb,
- Drogérie
- Lekárne, očné optiky a zdravotnícke potreby,
- Prevádzky verejného stravovania, pokiaľ budú vydávať stravu a nápoje zabalené na odber so sebou alebo prostredníctvom donáškovej služby,
- Predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárne ambulancie
- Servisy áut, bicyklov, lyží, STK, výpočtovej a telekomunikačnej techniky,
- Predajne novín,
- Predaj vianočných stromčekov a kaprov v exteriéri,
- Prevádzky telekomunikačných operátorov, banky, poisťovne, pošty a leasingové spoločnosti,
- Čerpacie stanice,
- Taxislužby,
- Výdajné miesta na tovar zakúpený cez internet, mail alebo telefonicky, zásielkový predaj a balíkomaty,
- Kľúčové služby,
- Práčovne,
- Právne služby – advokáti, notári, exekútori…,
- Prekladatelia a tlmočníci,
- Zberné dvory,
- Hotely, lanovky a vleky, pokiaľ sa návštevníci budú vedieť preukázať negatívnym PCR alebo antigénovým testom nie starším ako 72 hodín,
- Obchodné domy – v nich môžu byť otvorené iba predajne, ktoré spadajú do výnimiek,
- Pohrebné služby